Uwolnieni od bazy

Opracowana przez Prokom technologia P4 umożliwia zmianę bazy danych bez konieczności modyfikowania aplikacji.

Opracowana przez Prokom technologia P4 umożliwia zmianę bazy danych bez konieczności modyfikowania aplikacji.

Uwolnieni od bazy

Eugeniusz Własiuk, dyrektor Działu Projektów Specjalnych w Prokom Software SA, Gdynia

Prokom Software przedstawił nową, samodzielnie opracowaną technologię o nazwie Prokom 4GL. Rozwiązanie to, znane również jako P4, umoż- liwia opracowanie aplikacji mogących komunikować się z dowolną bazą danych, działającą na dowolnej platformie systemowej - w tym także na mainframe. "Technologia P4 to synteza naszych wieloletnich doświadczeń. Dzięki niej klienci po raz pierwszy zyskują rzeczywistą możliwość przenoszenia aplikacji pomiędzy bazami danych bez konieczności dokonywania zmian w kodzie" - mówi Eugeniusz Własiuk, główny technolog i dyrektor Działu Projektów Specjalnych w Prokom Software SA w Gdyni, który koordynował prace nad P4.

Więcej swobody

Większość dostawców baz danych deklaruje zgodność swoich produktów ze standardem ESQL/C. Oznacza to, że mo- tor bazy zawiera interfejs API, pozwalający przy użyciu języka C wykonywać operacje na danych. Aktywne wspieranie standardu nie leży jednak w interesie producentów, dlatego zawarte w bazach interfejsy ESQL/C są na ogół "ukryte" lub zniechęcająco skomplikowane. W zamian producenci oferują klientom łatwe, lecz niestety niestandardowe mechanizmy dostępu do danych. W przypadku Microsoftu jest to ADO, ADO+ i OLE DB, Oracle stosuje PL/SQL. IBM oferuje narzędzia Informix 4GL w wersji 7.3, umożliwiające tworzenie aplikacji zarówno dla baz Informix, jak i DB2, jednak bez możliwości kompilacji warunkowej i reguł konwersji składni między obiema bazami. Użycie któregokolwiek z tych narzędzi praktycznie uniemożliwia przeniesienie istniejących aplikacji na inne platformy bazodanowe.

Inżynierowie Prokomu przeprowadzili drobiazgową ana- lizę interfejsów ESQL/C wykorzystywanych przez najpo- pularniejsze na rynku motory baz danych. Na podstawie zdobytej wiedzy zbudowali warstwę pośrednią, ukrywającą przed programistami niuanse API ESQL/C poszczególnych baz, a jednocześnie udostęp-niającą własny, uniwersalny interfejs.

Pisz jak chcesz

Uwolnieni od bazy

Przykładowy scenariusz zastosowania P4

P4 to środowisko do tworzenia aplikacji warstwy pośredniej. Jednym z jego kluczowych elementów jest kompilator języka Prokom 4GL - prostego języka programowania ze składnią wzorowaną na Informix 4GL. P4GL służy do definiowania architektury tworzonego systemu informatycznego - serwerów i ich farm, klientów, serwisów sieciowych, baz danych itd. W kodzie P4GL można osa- dzać specyficzny dla konkretnej bazy kod ESQL/C lub tworzyć odwołania do istniejących programów.

Za jego pomocą określa się także sposób komunikacji pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Możliwe jest dokonanie wyboru pomiędzy: TCP/IP lub serwerem kolejek MQ Series. W kompilator P4GL wbudowano funkcję genero- wania tzw. kodu odwrotnego w Javie lub Visual Basic (np. komunikat klienta na podsta- wie komunikatu serwera), co przyspiesza tworzenie aplikacji. Warstwę kliencką można opracowywać za pomocą popularnych narzędzi: C, C++, Visual Basic, Java i Delphi.

Centralnym elementem systemów informatycznych budowanych wg technologii P4 jest P4 Message Gateway. Jego rolą jest zarządzanie wymianą informacji między elementami systemu, w tym także zamiana sposobu komunikacji z TCP/IP na MQ Series i odwrotnie. Szczegóły związane z komunikacją TCP/IP i MQ Series zostały ujęte w gotowych bib- liotekach. W skład pakietu wchodzą także biblioteki typu runtime, zawierające opisy API baz danych poszczególnych producentów. Oprócz tego Message Gateway realizuje funkcję równoważenia obcią-żenia na podstawie wag typu round robin przypisywanych poszczególnym serwerom lub ich farmom.

Niech idzie w świat

Prokom już wykorzystuje P4 w swoich aplikacjach. Aktualna wersja jest oznaczona numerem 5.01. Teraz gdyńskiej firmie zależy na popularyzacji tej technologii, zamierza ją bowiem sprzedawać jako oddzielny produkt, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Będą z niej mogły korzystać firmy informatyczne i klienci prowadzący wewnętrzne projekty programistyczne. "Szkoły i uczelnie, jeżeli wyrażą zainteresowanie, prawdopodobnie otrzymają P4 za darmo" - deklaruje Eugeniusz Własiuk. Cena i szczegółowe warunki licencyjne nie zostały jeszcze ustalone.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200