Wielkie tłoczenie danych

Zastosowanie technologii Gigabit Ethernet w łączności ze stacjami roboczymi wydaje się jeszcze odległą perspektywą. Malejące koszty oraz wyniki testów szybkości pracy w zastosowaniach biurowych pokazują jednak, że warto już o tym myśleć.

Zastosowanie technologii Gigabit Ethernet w łączności ze stacjami roboczymi wydaje się jeszcze odległą perspektywą. Malejące koszty oraz wyniki testów szybkości pracy w zastosowaniach biurowych pokazują jednak, że warto już o tym myśleć.

Wiele firm rozbudowujących szkielety swoich sieci lokalnych coraz poważniej traktuje jako alternatywę dla sieci Fast Ethernet technologię Gigabit Ethernet. Przede wszystkim jest ona jednak postrzegana jako sposób na udrożnienie komunikacji między przełącznikami sieciowymi. O ile zasadne wydaje się jeszcze włączenie do szybkiego szkieletu indywidualnych serwerów udostępniających równolegle wielu użytkownikom swoje zasoby, o tyle wielką niewiadomą jest obecnie zasadność rozszerzania zasięgu technologii Gigabit Ethernet na komputery użytkowników. Poza kilkoma oczywistymi zastosowaniami multimedialnymi, takimi jak odbiór wysokiej jakości strumieniowych przekazów wideo czy też transmisja plików z rozbudowanymi projektami tworzonymi w oprogramowaniu CAD, nie istnieją praktycznie przykłady korzyści wynikających ze zwiększenia pasma do 1Gb/s w przy- padku typowych aplikacji biznesowych. Czy doprowadzanie gigabitowego Ethernetu do stacji roboczych nie jest więc nadmiernym luksusem, zbyt kosztownym dla odchudzonych budżetów działów IT? Niekoniecznie.

Ceny kart sieciowych i przełączników Gigabit Ethernet systematycznie spadają. Za najtańsze karty 10/100/1000 Mb/s, wyposażone w gniazda umożliwiające dołączenie okablowania miedzianego, trzeba zapłacić zaledwie ok. 100 USD. Intel, jeden z promotorów technologii gigabitowej, zachęca jednocześnie producentów do zastępowania w oferowanych przez nich komputerach sterowników Intel 82559 10/100 Mb/s nowymi kartami i modułami oferującymi przepustowość 10/100/ 1000 Mb/s.

Można się więc spodziewać, że w ciągu dwóch najbliższych lat adaptery Gigabit Ethernet staną się standardowym wyposażeniem komputerów PC. Nie należy również zapominać, że współczesny model pracy aplikacji biznesowych i sposób dostępu do informacji przez użytkowników uzasadniają w pewnym stopniu inwestycję w wydajną infrastrukturę. Ewolucja systemów informatycznych w stronę usług Web dodatkowo zwiększy zapotrzebowanie na pasmo - nie tylko w obrębie Internetu, ale również w ramach sieci lokalnych. Pozostaje jedynie przeprowadzić kalkulację, czy korzyści wynikające z zastosowania technologii 1 Gb/s uzasadniają poniesienie kosztów związanych z zakupem gigabitowych przełączników sieciowych, agregujących ruch ze stacji roboczych, wyposażonych w relatywnie tanie karty sieciowe 1000Base-T.

Pomocą w dokonaniu takiej kalkulacji mogą być szczegółowe testy przydatności Gigabit Ethernetu w zastosowaniach biurowych, przeprowadzone na zlecenie amerykańskiego tygodnika Infoworld przez firmę Competitive Systems Analysis (CSA). Wykazały one, że Gigabit Ethernet, realizowany z wykorzystaniem okablowania miedzianego, zapewnia znaczący wzrost szybkości transmisji w porównaniu z sieciami Fast Ethernet w takich dziedzinach, jak: dostęp do baz danych, komunikacja z wykorzystaniem systemów poczty elektronicznej oraz dostęp do aplikacji i danych, przechowywanych na zdalnych serwerach.

Symulowanie aplikacji biznesowych

W celu określenia maksymalnej wydajności sieci Fast i Gigabit Ethernet CSA opracowało zestaw testów mających symulować pracę prawdziwych aplikacji biznesowych. Pierwszy z nich polegał na odpytywaniu bazy danych SQL Server 2000, pracującej na serwerze Windows 2000 Server z wykorzystaniem aplikacji Database Performance Portal, symulującej obciążenie różnymi rodzajami transakcji (z wykorzystaniem OLE DB). Przygotowany przez CSA skrypt kopiował tabelę źródłową bazy danych do tabeli tymczasowej, a następnie wykonywał na niej wiele komend SQL typu SELECT przez kopiowanie, przenoszenie i usuwanie konkretnych rekordów. Po wykonaniu tych operacji, skrypt usuwał tymczasową tabelę, a następnie zamykał połączenie z bazą danych, by potem ponownie rozpocząć całą procedurę. Zespół testowy stworzył 20 różnych scenariuszy testowych, zmieniając rozmiary tabel oraz zakres wykonywanych operacji.

Drugi z testów wydajnościowych polegał na obciążaniu zapytaniami serwera pocztowego Microsoft Exchange 2000, również pracującego na serwerze Windows 2000. Aplikacja Workflow Performance Portal przy wykorzystaniu mechanizmów MAPI wykonywała wiele operacji na repozytorium serwera Exchange, takich jak tworzenie wiadomości, kopiowanie ich między folderami, przesyłanie i usuwanie. Podobnie jak w przypadku aplikacji testów wydajnoś-ci, w środowisku bazodanowym stworzono ponad 20 scenariuszy operacji na komunikatach pocztowych - łącznie z najbardziej wymagającymi zadaniami operującymi na przesyłkach o objętości 25 MB.

Ostatni ze scenariuszy testowych miał pokazać przydatność technologii Gigabit Ethernet w tych środowiskach IT, które korzystają ze scentralizowanej dystrybucji aplikacji z użyciem technologii IntelliMirror firmy Microsoft. W teście tym sprawdzano wydajność aplikacji Microsoft Word, Excel, PowerPoint i Internet Explorer, pobieranych i uruchamianych z serwera aplikacyjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200