Znaczy sieć

Podupadającego producenta terminali udało się przekształcić w firmę, która od 20 lat nadaje ton rozwojowi sieci komputerowych. Oprócz oprogramowania, jednym z największych osiągnięć Novella jest stworzenie podwalin nowoczesnego systemu szkoleń dla informatyków.

Podupadającego producenta terminali udało się przekształcić w firmę, która od 20 lat nadaje ton rozwojowi sieci komputerowych. Oprócz oprogramowania, jednym z największych osiągnięć Novella jest stworzenie podwalin nowoczesnego systemu szkoleń dla informatyków.

Historia sieciowego systemu NetWare sięga 1981 r. Firma Novell Data Systems produkująca terminale zatrudniła wtedy na sześciotygodniowy okres próbny trzech programistów: Drew Majora, Dale'a Neibaura i Kyle'a Powella. Ich zadaniem było opracowanie rozwiązania, które umożliwiłoby połączenie kilku komputerów z systemem CP/M tak, by jeden udostępniał swój dysk pozostałym.

Nadać sprawom właściwy obrót

SuperSet, jak nazywano w firmie trzech młodych programistów, poradzili sobie z zadaniem w miesiąc. Zostali zatrudnienie na stałe i powierzono im kolejne zadania związane z "usieciowieniem" CP/M. Po godzinach, trójka SuperSet próbowała połączyć w sieć pierwsze komputery PC produkowane przez IBM. Po godzinach narodził się też Sharenet - pierwowzór systemu NetWare. Za twórcę systemu uważa się Drew Majora, który do dzisiaj pracuje w Novellu. Sharenet nie stał się jednak przebojem rynkowym, bo Novell Data Systems nie była zainteresowana komputerami PC.

Dwa lata później prezesem został Ray Noorda, mianowany przez zarządzający firmą fundusz venture capital. Noorda natychmiast skrócił nazwę firmy do Novell i zarządził zaniechanie inwestycji w CP/M.

Postawił na sieci. Jeszcze w 1983 r. firma wprowadziła na rynek trzy wersje sieciowego systemu operacyjnego NetWare. Praktycznie nie zauważana przez konkurentów konsekwentnie zwiększała udział w rynku. Na początku lat 90. NetWare stanowił 70% wszystkich wykorzystywanych na świecie sieciowych systemów operacyjnych.

W latach 80. barierą w zwiększaniu sprzedaży NetWare była wysoka cena kart sieciowych. Karta Token Ring kosztowała ok. 800 USD. Noorda wpadł na pomysł, by kupić kilka małych firm produkujących karty i obniżyć ceny tych urządzeń. Zdesperowani inni producenci kart musieli również przecenić swoje towary. Gdy prezes Novella uznał, że ceny osiągnęły już poziom akceptowany przez rynek, szybko odsprzedał dział zajmujący się produkcją kart sieciowych.

Prawdziwym przebojem Novella stał się wprowadzony w 1989 r. system Net-Ware 3.0, znany jako NetWare 386. Sukces udało się Novellowi osiągnąć przede wszystkim dzięki konsekwentnej budowie w latach 80. sieci partnerów handlowych. Noordzie przypisuje się pomysł wielopoziomowej sieci sprzedaży, w której firmy partnerskie muszą wykazać się odpowiednią liczbą przeszkolonych spec-jalistów. Noorda rozpoczął budowę kanału sprzedaży w czasach, gdy największe firmy były przekonane o wyższości sprzedaży bezpośredniej. Jest też pomysłodawcą certyfikatów inżynierskich dla sprzedawców NetWare i dla użytkowników. Pomysł skopiowały od Novella m.in. Microsoft, Cisco Systems, Oracle.

Kupno, sprzedaż

Kryzys dotknął firmę w połowie lat 90. W dużej mierze był to skutek kontrowersyjnych transakcji popieranych przez Raya Noordę. Prezes koniecznie chciał poszerzyć ofertę firmy i wprowadzić ją na nowe rynki. W roku 1991 przejęto firmę Digital Research, dzięki której powstał system DR DOS. Rok później Novell przejął dział Unix Systems Laboratories od AT&T i zainwestował w rozwój unixowej wersji NetWare - UnixWare. Jednak najgorszym pomysłem był zakup WordPerfect Corp. Ambicją Noordy było nawiązanie konkurencji z Microsoftem, m.in. w dziedzinie oprogramowania biurowego. A tymczasem to Microsoft przygotowywał się do wejścia na terytorium Novella z konkurencyjnym systemem sieciowym Windows NT.

Następny prezes, Robert Frankenberg, słusznie zadecydował, że firma musi się skoncentrować na tym, co robi najlepiej - na produktach sieciowych. Pospiesznie odsprzedał oprogramowanie biurowe firmie Corel za sumę ponad czterokrotnie mniejszą od kwoty zakupu.

UnixWare został z niewielką stratą odsprzedany SCO, a DR DOS - firmie Caldera. Frankenberg zainicjował kilka projektów, które niestety nie doczekały się realizacji: system operacyjny określany jako SuperNOS, integrujący cechy NetWare i Unixa oraz Novell Embedded Systems Technology (NEST). NEST zakładał dostarczenie na rynek "odchudzonej" wersji uniwersalnego NetWare, która miałaby znaleźć się w różnego rodzaju urządzeniach (obecnie ideę tę próbuje realizować kilka innych firm).

Niestety, Frankenberg nie znalazł sposobu, by przekonać użytkowników Novella, by migrowali do najnowszej wersji systemu operacyjnego NetWare 4.0, wyposażonego w rewolucyjny system usług katalogowych NDS. Rewolucji tej obawiali się administratorzy sieci, bardzo zadowoleni z wcześniejszych, stabilnych wersji NetWare 3. Przez długi czas bierność "starych" użytkowników NetWare była największym problemem firmy.

Internetowa rewolucja

Osobą, która ponownie podjęła się wyprowadzenia firmy z pogłębiającego się kryzysu, był Eric Schmidt, były pracownik Sun Microsystems. Objął on kierownictwo nad firmą ze stanu Utah w 1997 r. Postanowił odbudować potęgę Novella wokół systemu NetWare i usług katalogowych NDS. Z outsidera Internetu w krótkim czasie uczynił firmę jednym z najważniejszych producentów oprogramowania globalnej sieci.

Schmidt dostrzegł również potencjał NDS - nie tylko jako narzędzia wspomagającego zarządzanie sieciami NetWare, ale również jako wieloplatformowego repozytorium usług internetowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200