W stronę standardu

W roku 1972 pięciu inżynierów systemowych IBM postanowiło stworzyć własną firmę, zajmującą się tworzeniem standardowego oprogramowania dla przedsiębiorstw. Założyli SAP AG, która dzisiaj jest światowym liderem rynku ERP.

W roku 1972 pięciu inżynierów systemowych IBM postanowiło stworzyć własną firmę, zajmującą się tworzeniem standardowego oprogramowania dla przedsiębiorstw. Założyli SAP AG, która dzisiaj jest światowym liderem rynku ERP.

W stronę standardu

SAP AG jest dzisiaj trzecią pod względem wielkości przychodów niezależną firmą programistyczną. Wdług przedstawicieli SAP, systemy wspomagające zarządzanie R/2 i R/3 pracują w 11 tys. przedsiębiorstw w 100 krajach.

Historia SAP zaczęła się w prima aprilis 1972 r. Pięciu przedsiębiorczych, trzydziestoletnich inżynierów niemieckiego oddziału IBM uznało, że udało im się wystarczającym stopniu zgłębić potrzeby informatyczne organizacji gospodarczych. W Mannheim powstała spółka SAP (skrót od systemowej analizy i tworzenia programowania - Systemanalyse und Programmentwicklung). Założycielami firmy byli Klaus Tschira, Dietmar Hopp, Hans-Werner Hector i Hasso Plattner. Piąty założyciel szybko zrezygnował z uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Od modułu do modułu

Kilka miesięcy wcześniej, obserwując jak kolejne organizacje gospodarcze tworzą niezależnie programy o zbliżonych właś-ciwościach funkcjonalnych, inżynierowie IBM uznali, że nadszedł czas na stworzenie zintegrowanego oprogramowania do obsługi działalności gospodarczej, korzystającego w czasie rzeczywistym z jednolitej składnicy danych. Jako lojalni pracownicy IBM opracowali biznesplan i przedstawili go pracodawcy. Szefowie IBM nie byli jednak zainteresowani tą inicjatywą. Negatywna opinia o projekcie wynikała z faktu, że w owym czasie obroty firmy pochodziły głównie ze sprzedaży sprzętu, oprogramowanie zaś dodawane było do niego gratis. Piątka inżynierów opuściła IBM.

Pierwsze zamówienie do SAP wpłynęło od firmy komputerowej ICL, która chciała usprawnić zarządzanie nieruchomościami. Aby wykonać zlecenie trzeba było pracować dniami i nocami. Sukces projektu pozwolił zwiększyć zatrudnienie: pod koniec pierwszego roku finansowego SAP zatrudniał 9 pracowników i notował obroty 620 tys. DEM. W drugim roku działalności dwa przedsiębiorstwa zamówiły oprogramowanie księgowe nazwane SAP Financial Accounting.

Program szybko zyskał uznanie jako dobry standardowy produkt, a liczba instalacji wzrosła w krótkim czasie do 40. Powstał nawet klub fanów programu, działający do dziś (www.sapfans.com).

Kolejnym programem stworzonym przez programistów SAP była aplikacja do zarządzania zakupami, zapasami i fakturami Material Management. Wtedy również skonkretyzowano ideę oprogramowania zintegrowanego, zapewniając przepływ danych z modułu Material Management do modułu księgowego.

W 1977 r. SAP zmienił nazwę na Systeme, Anwendungen, Produkte in der Datenverarbeitung (systemy, aplikacje i produkty do przetwarzania danych) i przeniósł się do małego miasteczka Walldorf. Dziś znajduje się tam ogromne centrum rozwojowe SAP (atmosferą pracy w Walldorf zachwycał się nawet Bill Gates). Już w roku 1978 opracowano pierwsze narodowe wersje oprogramowania SAP. Wtedy też IBM nieświadomie zaczął wspierać swoich dawnych pracowników, opracowując komputery z serii System 370. Rok później pojawił się system SAP w wersji R/2 przeznaczonej dla tych komputerów.

Falstart i sukces R/3

Sukces komputerów System 370 wpłynął na rozwój SAP, firma zaczęła zdobywać nowe rynki. Otworzyła przedstawicielstwa w Austrii, Szwajcarii, Holandii i Francji. Wtedy już SAP zatrudniał 750 osób i osiągnął obroty w wysokości 245 mln DEM rocznie, a z jego oprogramowania korzystało 850 przedsiębiorstw. Mainframe był główną platformą dla programów SAP, ale rosnąca moc mikroprocesorów zmusiła firmę do opracowania wersji klient/serwer. Tak narodził się R/3, bestseller SAP.

Otwierając przedstawicielstwo w USA, firma musiała liczyć się z silną konkurencją, z potentatami tego rynku Mc Cormack & Dodge oraz MSA (obecnie te firmy już nie istnieją). Początkowo małej europejskiej firmie trudno było konkurować z gigantami amerykańskiego przemysłu informatycznego, tym bardziej że R/3 nie sprawdził się w firmie Chevron. Nic dziwnego, była to aplikacja przeznaczona dla małych i średnich firm, a kupił ją ogromny koncern.

SAP wyciągnął jednak wnioski z porażki w Chevronie i nieustannie rozwijał R/3. Z czasem system obsługiwał już całość zasobów przedsiębiorstwa. W 1993 r. R/3 działał na 6 platformach. W roku 1995 klientami SAP zostały nawet wielkie firmy programistyczne: IBM i Microsoft. Na rynku pojawiło się wiele podobnych produktów, m.in. PeopleSoft, Oracle i Baan, ale niemieckiej firmie do dziś udało się zachować bezpieczną przewagę na rynku ERP. W roku 1998 SAP zadomowił się już na dobre na rynku amerykańskim. Akcje firmy są notowane na giełdach w Nowym Jorku i we Frankfurcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200