Szósty program w kolejce

W przyszłym roku zacznie funkcjonować 6. Program Ramowy Unii Europejskiej. Jego budżet ma wynieść 16,3 mld euro.

W przyszłym roku zacznie funkcjonować 6. Program Ramowy Unii Europejskiej. Jego budżet ma wynieść 16,3 mld euro.

Realizacja programu jest przewidziana na lata 2003-2007. Polska będzie traktowana jako kraj członkowski. Na granty mogą liczyć przede wszystkim projekty związane z tworzeniem składników tzw. inteligentnego otoczenia. Pierwsze wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane już pod koniec tego roku.

Informatyka i genetyka

Wśród priorytetowych obszarów tematycznych Komisja Europejska zachowała technologie społeczeństwa informacyjnego, które występowały w kończącym się w tym roku 5. Programie Ramowym. Główny nacisk ma być tym razem położony na przedsięwzięcia związane z tworzeniem infrastruktury teleinformatycznej, a także technologiami służącymi zarządzaniu wiedzą i dostępem do informacji. Na te projekty ma być przeznaczonych ogółem 3,6 mld euro.

Ważne miejsce w 6. Programie zajmują działania związane z ochroną zdrowia. Wspierany ma być rozwój służących temu celowi badań genetycznych i biotechnologii. Na wsparcie mogą liczyć inicjatywy zmierzające do eliminowania zagrożeń związanych z zakażoną żywnością. Dofinansowywane będą także prace z zakresu nanotechnologii, tworzenia inteligentnych materiałów i badania przestrzeni kosmicznej. Za ważną została uznana również problematyka zrównoważonego rozwoju i globalnych przemian oraz kwestia relacji między obywatelami a rządem w obrębie europejskiego społeczeństwa opartego na wiedzy.

Technologia i polityka

"Szósty Program Ramowy jest ważnym narzędziem realizacji polityki Unii Europejskiej" - mówił prof. George Metakides, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego w Komisji Europejskiej, na konferencji Polska nauka i przemysł w drodze od 5. do 6. Programu Ramowego, zorganizowanej w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Jego zdaniem, na rozwój społeczeństwa informacyjnego decydujący wpływ mają trzy czynniki: technologia, polityka i umiejętności. "Umiejętności stanowią klucz do wszelkich działań, a ich rozwój wymaga stałej edukacji" - przekonywał George Metakides. Doświadczenia zebrane przy realizacji inicjatyw eEurope 2003 i eEurope+ mają posłużyć do przygotowania nowej inicjatywy eEurope 2005.

Partnerstwo z samorządami

Najważniejsze zadania w ramach 6. Programu mają być zlecane centrom doskonałości i ich sieciom. Takie centra mogą tworzyć instytucje naukowe, koncentrujące się na badaniach w wybranej dziedzinie, np. telemedycynie, nauczaniu na odległość i stawiające sobie za cel osiąganie najlepszych wyników. W sieciach mogą one współpracować z przodującymi w danej branży firmami i przedsiębiorstwami.

Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego 5. Programu Ramowego, namawiał przedstawicieli polskich instytutów do ubiegania się o status centrum doskonałości, gdyż może to procentować w przyszłości większymi grantami. "O udziale w programach europejskich trzeba myśleć w sposób perspektywiczny" - przekonywał Andrzej Siemaszko. Już teraz należy, jego zdaniem, przygotowywać się do wykorzystania przeznaczonych dla krajów członkowskich funduszy strukturalnych, które są skierowane głównie do regionów. W krajach UE są one w dużym stopniu wykorzystywane na projekty z zakresu społeczeństwa informacyjnego. Nawiązane dzisiaj kontakty z samorządami wojewódzkimi mogą zaowocować w przyszłości udanymi wdrożeniami.

Nagroda za życzliwość

George Metakides, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa informacyjnego w Komisji Europejskiej (DG Information Society, Directorate E, Essential Information Society, Technologies and Infrastructures), odebrał w Warszawie honorową nagrodę Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Została ona przyznana za zaangażowanie we wprowadzanie polskich uczonych w tajniki projektów europejskich. PTI nagradza co roku osoby, których działalność polityczna, organizacyjna lub edukacyjna przyczyniła się do rozwoju polskiej teleinformatyki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200