Problemy z terminalami

Najczęstsze problemy z wdrożeniem technologii terminalowej to zapewnienie wydajności pracy aplikacji.

Najczęstsze problemy z wdrożeniem technologii terminalowej to zapewnienie wydajności pracy aplikacji.

Producenci rozwiązań terminalowych roztaczają przed potencjalnymi klientami dość optymistyczną wizję. Korzyści wydają się oczywiste: niższe koszty utrzymania terminali w porównaniu z komputerami PC, mniejsza liczba niezbędnych licencji na oprogramowanie oraz tańsze i bardziej efektywne scentralizowane zarządzanie. W rzeczywistości wdrożenie terminalowego modelu pracy nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Licencje na wiele sposobów

Zastosowanie usług terminalowych wymaga przede wszystkim precyzyjnego określenia liczby licencji - dokładniejszego niż w przypadku PC. Przykładowo, Microsoft stosuje różne modele licencyjne systemów Windows NT Server 4.0 Terminal Server Edition (TSE) oraz Windows 2000 Server wyposażonego w usługi terminalowe. O ile Windows NT Workstation jest dostarczany z licencją, umożliwiającą jego wykorzystanie jako klienta NT Server 4.0 TSE, o tyle licencja ta nie upoważnia już do połączenia z usługami terminalowymi Windows 2000. W tym drugim przypadku użytkownicy systemu klienckiego muszą posiadać licencję dostępową TSCAL (podobnie jak użytkownicy Windows 98) lub... uaktualnić system do Windows 2000 Professional.

Podobnie różnie przedstawia się licencjonowanie aplikacji udostępnianych przez serwer terminalowy. Niektóre są licencjonowane per-seat (jest wymagana licencja dla każdego klienta sieciowego łączącego się z serwerem), niektóre per-user (konieczna jest licencja dla każdego użytkownika), jeszcze inne per-connection, co oznacza, że firma musi mieć tyle licencji, ilu maksymalnie użytkowników będzie jednocześnie korzystać z aplikacji.

Problemy natury technicznej

Praca w modelu terminalowym wymaga wydajnej infrastruktury. Zapotrzebowanie na moc przetwarzania przenosi się bowiem z klienta na serwer, na którym są uruchamiane wszystkie aplikacje. Znaczenia nabiera wydajność sieci, która jest wykorzystywana przez cały czas trwania sesji terminalowych.

Administratorzy muszą pamiętać, że działania jednego z użytkowników serwera, liczba uruchamianych przez niego równolegle aplikacji mają kluczowe znaczenie dla komfortu pracy pozostałych użytkowników. Udostępniana przez rozwiązania terminalowe możliwość rozłączania sesji komunikacyjnych bez konieczności wylogowania użytkownika, chociaż przydatna z funkcjonalnego punktu widzenia, może powodować nadmierne, "jałowe" obciążenie serwera przez działające w tle aplikacje. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie "higienicznego" środowiska pracy na serwerze, co w praktyce sprowadza się do maksymalnego ograniczenia praw użytkowników. Warto zadbać o to, by każdorazowo po zakończeniu pracy użytkownik był wylogowywany i by były zamykane jego aplikacje. Takiej funkcjonalności nie udostępnia zazwyczaj oprogramowanie terminalowe, dlatego konieczne jest wzbogacenie go w dodatkowe aplikacje zarządzające.

Na obciążenie serwerów ma również wpływ sposób działania aplikacji udostępnianych użytkownikowi. Muszą być one przystosowane do pracy w środowisku terminalowym, a w szczególności nie zawłaszczać zasobów systemowych.

Jeszcze taniej, jeszcze lepiej

Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie środowiska terminalowe budowane z wykorzystaniem systemu Windows. W tym zakresie dostępne były dotychczas dwa uzupełniające się rozwiązania: usługi terminalowe Microsoft wbudowane w Windows 2000 i oferowane również jako oddzielny system Windows NT 4.0 Server Terminal Edition, a także rozszerzający ich funkcjonalność produkt Citrix MetaFrame. Rozwiązania Microsoftu wykorzystują protokół RDP, a Citrixa protokół ICA, uznawany za bardziej oszczędny dla pasma sieciowego.

Ciekawą alternatywą dla tych dwóch propozycji, umożliwiającą stworzenie środowiska terminalowego na wielu platformach unixowych, mainframe i Windows, jest Tarantella oferowana przez firmę o tej samej nazwie (dawniej SCO). Od ubiegłego roku Tarantella licencjonuje od Microsoftu protokół RDP, dzięki czemu zaoferuje produkt pozwalający na pracę w trybie terminalowym pomiędzy Windows a Unixem i odwrotnie bez konieczności posiadania serwera Windows Terminal Services bądź Citrix MetaFrame.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200