Inteligentne przełączniki pamięci masowych

Co zrobić, aby serwery, pamięci masowe i urządzenia NAS mogły szybko transmitować dane przez połączenia IP i Fibre Channel, a zarządzanie takim środowiskiem nie przysparzało administratorom kłopotów? Laboratoria wielu firm zajmują się od dawna tym problemem.

Co zrobić, aby serwery, pamięci masowe i urządzenia NAS mogły szybko transmitować dane przez połączenia IP i Fibre Channel, a zarządzanie takim środowiskiem nie przysparzało administratorom kłopotów? Laboratoria wielu firm zajmują się od dawna tym problemem.

Inteligentne przełączniki pamięci masowych, nad którymi pracuje kilku nowo powstałych producentów sprzętu sieciowego, mogą rozwiązać istotne problemy związane z zarządzaniem systemami informatycznymi, w których pracują pamięci masowe oparte na różnych technologiach.

Sieć SAN (Storage Area Network) konsoliduje stacje pamięci masowych na poziomie bloków. Inne technologie stosowane w tym środowisku to NAS (Network Attached Storage) i wirtualizacja danych. Technologia NAS konsoliduje oraz optymalizuje dane na poziomie plików, a technologie wirtualizacji działają na poziomie zarówno bloków, jak i plików. Wirtualizacja danych ma tę zaletę, że bloki oraz pliki są postrzegane w identyczny sposób, jako pojedyncze składniki uniwersalnej puli zasobów.

Wymienione technologie ułatwiają zadanie zarządzania pamięciami masowymi. Jeśli jednak system informatyczny zawiera różne typy pamięci masowych, a każdy typ został wdrożony niezależnie od pozostałych, to poszczególne pamięci masowe można porównać do oddzielnych wysp. Wyspy te są położone co prawda na tym samym morzu, ale każdą z nich administrator musi zarządzać oddzielnie. A przecież najlepiej byłoby dysponować takim rozwiązaniem, które pozwalałoby z jednego centralnego punktu zarządzać wszystkimi pamięciami masowymi. W takim środowisku wszystkie stacje czy wirtualne bloki byłyby postrzegane jako te same elementy tworzące jedną pulę. Można to zrobić stosując inteligentne przełączniki pamięci masowych.

Podstawowym elementem takiego przełącznika jest główna magistrala przełączania, która charakteryzuje się tym, że jest uniwersalna. Chodzi o to, że magistrala taka może obsługiwać różne protokoły i świadczyć swe usługi różnym modułom instalowanym w przełączniku. A moduły te mogą zawierać różne interfejsy i obsługiwać różne protokoły. Po wprowadzeniu do systemu informatycznego takiego przełącznika zarówno stacje pamięci masowej, jak i macierze dyskowe oraz serwery nie muszą już dysponować dotychczasową inteligencją i mechanizmami zarządzania (bez których nie mogą się obyć, gdy są instalowane w tradycyjnych środowiskach). Stacjami pamięci masowych zarządza wtedy inteligentny przełącznik usytuowany w centrum systemu. Wszystkimi zasobami tego środowiska (takimi jak serwery, stacje pamięci masowych i macierze dyskowe) można wtedy administrować centralnie.

Inteligentne przełączniki pamięci masowych

Jak to działa

Inteligentne przełączniki pamięci masowych zawierają interfejsy Ethernet (które zapewniają połączenia z sieciami LAN, MAN i WAN) i mechanizmy operujące na poziomie plików (stacje NAS) oraz na poziomie bloków (przesyłanie danych przez sieci IP przy użyciu np. technologii iSCSI). Porty Fibre Channel przełącznika zapewniają dostęp na poziomie bloków do macierzy dyskowych lub do hostów (lub do obu tych węzłów przy użyciu przełączników Fibre Channel). Przełącznik obsługuje różne protokoły i zawiera konwertery protokołów oraz dysponuje wystarczającą mocą obliczeniową, by oferować wiele zaawansowanych funkcji, w tym funkcje wirtualizacji i przetwarzania danych zgodnie z życzeniami klientów. W ten oto sposób przełącznik pełni rolę centralnego punktu zarządzania i jest doskonałym przykładem konwergencji dwóch środowisk: sieci IP i sieci pamięci masowych.

Inteligentne przełączniki pamięci masowych mają następujące zalety:

  • Modularna konstrukcja - pozwalająca instalować moduły obsługujące różne protokoły, media i szybkości. W miarę pojawiania się nowych rozwiązań i technologii można je w prosty sposób aktualizować, instalując w chassis odpowiedni moduł.

  • Obsługa wielu protokołów - aplikacje bazodanowe pracują najwydajniej wtedy, gdy mają do dyspozycji szybkie pamięci masowe oparte na technologii SAN (dostęp na poziomie bloków). Natomiast technologię NAS należy stosować tam, gdzie aplikacje muszą działać na poziomie plików. Z kolei aplikacje odzyskujące dane pracują wyjątkowo szybko, gdy są obsługiwane przez protokół iSCSI. W przypadku aplikacji archiwizującej dane bardzo przydatny jest protokół Network Data Management Protocol. Odpowiednio zaprojektowany inteligentny przełącznik pamięci masowych potrafi świadczyć wszystkie te usługi.

  • Wbudowane funkcje wirtualizacji - inteligentny przełącznik pamięci masowych tworzy centralną pulę dysków, postrzegając ją (niezależnie od tego, jakie rodzaje pamięci masowych zostały do niego podłączone) jako jedno wysoko wydajne urządzenie, dostarczając klientom dane jako zasobu mającego postać bloku lub pliku, zależnie od potrzeb zgłaszanych przez określonego klienta lub aplikację.

  • Zintegrowane funkcje równoważenia obciążeń - mogą być usytuowane tak blisko danych, jak tylko to możliwe. Dzięki temu schematy równoważenia obciążeń (oparte na protokole IP) są wyjątkowo proste i co za tym idzie bardzo wydajne.

  • Jądro zawierające szybko pracujący aparat przełączania i transmitowania danych - krzyżowa magistrala danych przełączająca pakiety stanowi integralną część jądra przełącznika, dzięki czemu urządzenie obsługuje pamięci masowe wyjątkowo szybko.

  • Oddzielne macierze dyskowe - oferowane dzisiaj architektury pamięci masowych wymagają konkretnych modeli dysków twardych. A są to nieraz bardzo drogie dyski (ich producenci dobrze wiedzą, że użytkownik nie pójdzie do konkurencji). Po zainstalowaniu inteligentnego przełącznika pamięci masowych nie jest się już przywiązanym do jednego producenta. Uruchamiając wymagającą aplikację, która stanowi podstawę działania przedsiębiorstwa, można dołączyć do przełącznika macierz dyskową najwyższej klasy, a inne aplikacje będą korzystać z usług tanich dysków lub macierzy dyskowych podstawowej klasy.

    Pierwsze inteligentne przełączniki pamięci masowych zaczną schodzić z taśm montażowych już pod koniec 2002 r. Wielu producentów obiecuje uwzględnić tę technologię przy opracowywaniu swoich nowych strategii sieciowych.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200