Statystyczne odlewy

Elbląski ALSTOM Power stosuje narzędzia analizy statystycznej do optymalizacji procesów produkcyjnych.

Elbląski ALSTOM Power stosuje narzędzia analizy statystycznej do optymalizacji procesów produkcyjnych.

Zaawansowaną analizą danych jest także SPC, czyli Statistical Process Control. Nie jest to kontrola jakości, lecz raczej sterowanie jakością, dbanie o nią w trakcie procesów wytwórczych. Narzędzia analizy statystycznej są włączone do obróbki danych, gromadzonych w trakcie monitoringu procesów usługowych czy produkcyjnych.

Zakład Metalurgiczny spółki ALSTOM Power w Elblągu nie jest wytwórcą produktów masowych. Każdy z odlewanych elementów (których waga w stanie wykończonym może dochodzić do - bagatela - 35 ton) jest niepowtarzalny. "Celem była zatem nie standaryzacja produktów, ale optymalizacja parametrów poszczególnych procesów produkcyjnych, redukcja stopnia ich naturalnej zmienności" - wyjaśnia Jerzy Sławiński. Zastosowano więc narzędzia analizy statystycznej do oceny stabilności i powtarzalności tych procesów. Pod względem takiego profilu produkcji odlewni jest to wdrożenie unikalne nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Proces produkcyjny odlewów w elbląskiej spółce składa się z ok. 50 operacji technologicznych. Można je podzielić na etapy, z których 4 mają krytyczne znaczenie. Są to: przygotowanie jednorazowej formy odlewniczej z masy formierskiej, przygotowanie surowca (płynnego metalu), obróbka cieplna i mechaniczna gotowych odlewów. Na te elementy została skierowana uwaga osób zajmujących się wdrażaniem systemu monitorowania jakości procesów wytwórczych. Celem było zapewnienie uzyskiwania produktu o odpowiednich własnościach mechanicznych, zgodnych z wymaganiami klienta. "Konkurencja na rynkach światowych w naszej branży jest ogromna. Ceny odlewów turbinowych w ciągu ostatnich 5 lat spadły o połowę. W tej sytuacji jakość przestała być elementem negocjacyjnym, liczą się jedynie poziom kosztów i termin dostawy. Producenci, którzy nie zdążą się przestawić, wypadną z rynku" - wyjaśnia Jerzy Sławiński. Wdrożony system ma zatem pozwolić na określenie, jak stabilizacja parametrów procesów wpływa na koszty jakości, tj. w jaki sposób optymalizować koszty, tak aby nie pogorszyć jakości.

Pod względem obsługi technologii informatycznej na początku 2000 r. elbląski ALSTOM był w trudnej sytuacji. Koncern ABB, odsprzedając udziały w segmencie energetycznym koncernowi ALSTOM, dokonał rozdzielenia służb informatycznych. Większość specjalistów pozostała w ABB. W tej sytuacji wybór systemu i jego wdrażanie musiało się odbyć bez merytorycznego udziału pracowników IT. Tym zajęli się odbiorcy rozwiązania, czyli specjaliści od produkcji, jakości i technologii. Wymagało to znacznie większego zaangażowania dostawcy, którym została firma StatSoft. "System SEWSS nie jest pakietem, który działa na komputerze znajdującym się na biurku analityka. To całościowe rozwią-zanie, które spina produkcję i akwizycję danych z częścią bazodanową i analityczną" - mówi Jerzy Sławiński. Statistica Enterprise Wide SPC System (SEWSS) to jeden ze spolonizowanych produk- tów StatSoftu, zawierający m.in. data mining, analitykę OLAP i wsparcie dla pracy grupowej.

Produkcja w Zakładzie Metalurgicznym odbywa się w systemie potokowym (linie asortymentowe i gniazda technologiczne). SEWSS stale pobiera dane: najpierw są mierzone właściwości materiałów i surowców (co pozwala dodatkowo kontrolować solidność dostawców), później bada się masy formierskie (ich wytrzymałość na rozciąganie i przepuszczalność), materiały wsadowe i kształtki ogniotrwałe, potem analizuje się skład ciekłego metalu, monitoruje proces odlewania, parametry obróbki cieplnej, bada wadliwość (ilość dm3 stopiwa na tonę odlewu), mierzy zgodność wymiarową. Z pojedynczym odlewem wiąże się kilkaset danych wprowadzanych do systemu. Miesięcznie fabryka wytwarza odlewy o łącznej wadze ponad 400 ton. Dane są automatycznie pobierane przez system bądź operator musi wysłać je z urządzenia pomiarowego. W niektórych przypadkach muszą być wpisywane za pomocą klawiatury komputera.

SEWSS gromadzi dane w zewnętrznej bazie (w tym przypadku Oracle), działając na serwerze pracującym w środowisku sieciowym. Korzysta z niego ok. 30 operatorów i inżynierów oraz dość szeroka grupa osób z kierownictwa. SEWSS stwarza możliwość obróbki statystycznej danych, jakie zawiera pakiet Statistica.

Wdrożenie Statystycznej Kontroli Procesów było warunkiem koniecznym do wprowadzenia programu Six Sigma, który w zakresie zarządzania jakością nakłada na producenta znacznie trudniejsze wymogi niż normy ISO 9000 czy QS 9000. Know-how w zakresie zastosowania Six Sigma przejęto od koncer- nu General Electric, jednego z głów- nych klientów odlewni ALSTOM Power. "Wprowadzanie Six Sigma nigdy się nie skończy, będzie trwało dopóty, dopóki trwa produkcja i są klienci" - podkreśla Jerzy Sławiński. Na ocenę efektywności wdrożenia SEWSS jest jeszcze za wcześnie. "Od strony technicznej zajęło nam to kilka miesięcy, podczas gdy przygotowanie ludzi trwa już blisko 2 lata. Sukces zależy bezpośrednio od tego, czy nauczymy się pracować z systemem wykorzystując jego możliwości" - dodaje. Można sądzić, że liczący się klienci w nieodległej przyszłości będą chcieli wraz z produktem otrzymywać dokumenty świadczące o statystycznej analizie ich jakości w procesie produkcyjnym. Wiarygodność partnera-dostawcy jest bowiem uzależniona od zachowania stałego poziomu jakości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200