Pingwin przejmuje stery

Batek Poland przenosi swoje systemy na Linuxa.

Batek Poland przenosi swoje systemy na Linuxa.

Od początku przyszłego roku Batek Poland, dystrybutor zapalniczek Zippo i artykułów reklamowych, będzie korzystać wyłącznie z systemu Linux. Już teraz z serwerów i stacji roboczych zniknął system Windows i pakiet Microsoft Office. Zastąpił je Linux w wersji PLD (Polish Linux Distribution) oraz pakiet biurowy StarOffice. Stacje robocze są sukcesywnie zastępowane terminalami graficznymi, na których działa oprogramowanie X Server, łączące się z pakietem biurowym, działającym na serwerze. Z Linuxem współpracują już drukarki fiskalne i system kodów kreskowych.

Pierwsza próba

W ostatnich dziesięciu latach warszawska firma miała już doświadczenia z różnymi systemami i technologiami. Pierwszy system informatyczny dla firmy stworzył jej założyciel Grzegorz Mierzejewski. Aplikacja, napisana za pomocą narzędzi Clipper, działała na platformie Novell NetWare/DOS. Obejmowała głównie sprzedaż i magazyn. Z czasem pojawiła się potrzeba wdrożenia systemu finansowego. Przedstawiciele firmy Batek wybrali system FIKS warszawskiego MacroSoftu, działający na tej samej platformie.

Większość partnerów handlowych Batek Poland to firmy zagraniczne, dlatego w 1998 r. Grzegorz Mierzejewski zainteresował się pocztą elektroniczną. Polecona przez znajomych firma Cyber Service doradziła mu, aby na początek spróbował wykorzystać darmowe oprogramowanie typu open source. "Niczym nie ryzykowaliśmy. Postawiliśmy w kącie stary komputer PC z Linuxem. Przez pół roku nikt go nie dotykał, a poczta działała bez zarzutu. To mnie przekonało" - wspomina Grzegorz Mierzejewski.

Skok na głęboką wodę

Pod koniec 1999 r. serwer pocztowy nadal działał bez zarzutu. Właściciel firmy doszedł więc do wniosku, że Linuxowi można również powierzyć inne aplikacje, w tym biznesowe. Po rozmowach z Cezarym Cichockim z Cyber Ser-vice, który w tym czasie został konsultantem firmy w sprawach informatycznych, Grzegorz Mierzejewski nawiązał współpracę z sopocką firmą Softomat. Rozwijała ona system Seed, przeznaczony do obsługi sprzedaży i magazynu. W pierwszej wersji działał on z wykorzystaniem komercyjnej bazy Adabas-D, pracującej na platformie Linux. Z biegiem czasu zastąpiła ją baza PostgreSQL.

Współpraca z Batek Poland była dla Softomatu wyzwaniem. W ramach jednej firmy wdrożeniowcy mieli do czynienia z trzema różnymi modelami sprzedaży. Dodatkową trudność stanowił bogaty asortyment Batek Poland, liczący ponad 12 tys. pozycji. Wdrożenie przeprowadzono w zakresie sprzedaży i obsługi magazynu. Rozpoczęły się prace nad obsługą zamówień. Niestety, Softomat popadł w kłopoty finansowe. "Wdrożenie pokazało, że system ma duży potencjał. Odkupiłem od Softomatu kod źródłowy systemu Seed oraz prawa do jego odsprzedaży" - mówi Grzegorz Mierzejewski.

Nie ma tego złego...

Na początku przyszłego roku Batek Poland planuje ujednolicenie platformy systemowej. Firma zamierza zrezygnować z systemu finansowego MacroSoftu na rzecz systemu Zbyt firmy OrCom. Obecnie jest on oferowany wyłącznie w wersji dla Windows NT/2000 i współpracuje z bazą danych Microsoft SQL Server. OrCom wspólnie z Cyber Ser- vice pracują jednak nad przeniesieniem systemu na Linuxa i bazę danych PostgreSQL. "Programiści OrComu trzymali się standardów: kod jest czytelny i prawie całkowicie zgodny ze specyfikacją SQL-92. Poza tym aplikacja została stworzona za pomocą narzędzia Borland Delphi. Dzięki bliźniaczemu narzędziu Borland Kylix przenoszenie systemu z Windows na Linuxa przebiega sprawnie" - przekonuje Cezary Cichocki, prezes Cyber Service w Warszawie.

Historia ta być może znajdzie nieoczekiwany finał. Grzegorz Mierzejewski wspólnie z Cezarym Cichockim chcą zainwestować w dalszy rozwój i sprzedaż rozwiązań informatycznych bazujących na odziedziczonym po Softomacie systemie Seed. "Chętnie wdrożymy Seed ponownie, gdy zostanie wzbogacony w nowe funkcje. Mam wrażenie, że to będzie nasz docelowy system" - podkreśla Grzegorz Mierzejewski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200