Otwarty kod źródłowy dla każdego

Idea open source zmieniła model rynku aplikacji.

Idea open source zmieniła model rynku aplikacji.

Jeszcze kilka lat temu tylko nieliczni wierzyli, że oprogramowanie open source ma rację bytu. Bezpłatne udostępnianie kodu źródłowego oprogramowania wydawało się bowiem sprzeczne z podstawowymi założeniami ekonomii.

Dzisiaj można już powiedzieć, że idea open source wywarła ogromny wpływ na rynek oprogramowania, a Linux i Apache Web Server znane są obecnie, przynajmniej z nazwy, wszystkim in- formatykom. Bezpłatne oprogramowanie trafiło do oferty największych firm informatycznych, takich jak IBM, HP i Compaq i jest oferowane równolegle z produktami komercyjnymi. Niektóre spośród największych firm informatycznych świata zdecydowały się na udostępnienie w postaci open source części swojego dorobku programistycznego.

Odpowiedzi na pytanie dotyczące fenomenu oprogramowania open source można szukać w dwóch bardzo istotnych czynnikach: cenie tego oprogramowania oraz możliwości kontroli nad kodem źródłowym. Oprogramowanie open source nic nie kosztuje lub kosztuje relatywnie mało w porównaniu z rozwiązaniami komercyjnymi. Mitem jest, że jego niska cena okupiona jest gorszym wsparciem technicznym. W rzeczywistości istnieje możliwość wykupienia profesjonalnego wsparcia technicznego dla pakietów open source. Co ważniejsze, klient może obecnie wybierać między wieloma konkurencyjnymi ofertami, a nie jak w przypadku pakietów komercyjnych, jest zmuszony do korzystania ze wsparcia producenta rozwiązania bądź dilera.

Cena oprogramowania ma krytyczne znaczenie nie tylko dla użytkowników końcowych rozważających zastosowanie oprogramowania open source, ale również dla producentów dedykowanych rozwiązań sprzętowych. Mogą oni opracowywać i sprzedawać swoje urządzenia bez konieczności ponoszenia opłat licencyjnych i bez obawy, że za aktualizację oprogramowania systemowego będą musieli producentowi zapłacić po raz kolejny dużo większą kwotę.

Drugim bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost zainteresowania oprogramowaniem open source zarówno wśród użytkowników końcowych, jak i innych producentów jest pełna kontrola nad kodem źródłowym aplikacji. W dowolnej chwili użytkownik może rozszerzyć funkcjonalność oprogramowania - samodzielnie lub za pomocą wynajętej firmy programistycznej. Jednocześnie dzięki posiadaniu kodu źródłowego użytkownik ma pełną swobodę w wyborze podwykonawcy do przeprowadzenia takiej operacji. Swobodę wyboru partnera, który zagwarantuje poprawne działanie oprogramowania i będzie odpowiadał za odnalezione w nim błędy. Swobody takiej nie daje oprogramowanie komercyjne, którego zgodnie z licencją nie można poddawać procesowi reengineeringu. Ponadto licencje zastrzegają, że oprogramowanie jest stosowane na własne ryzyko i nie można pozwać producenta z powodu niedbałości jego programistów, testerów i osób odpowiedzialnych za kontrolę jakości aplikacji.

Wydaje się, że nadszedł czas na popularyzację oprogramowania open source. Obecnie, ze względu na spowolnienie gospodarcze firmy coraz dokładniej przyglądają się swoim kosztom i szukają możliwości ich obniżenia. Sposobem na takie obniżenie kosztów mogą być właśnie aplikacje i systemy open source, które osiągnęły już taką jakość, by efektywnie konkurować z produktami komercyjnymi. Najwięksi dostawcy "otwartego kodu" mogą pochwalić się ogólnoświatowym, profesjonalnym wsparciem technicznym. Są to firmy notowane na giełdach w USA i w Europie.

Czy open source ma szansę wygrać z oprogramowaniem komercyjnym? Wydaje się, że walka o czołową pozycję na rynku komputerów typu desktop została już zakończona i Microsoft jeszcze przez długi czas może czuć się w tej dziedzinie nie zagrożony. Istnieje jednak wiele segmentów rynku, na których układ sił może zmieniać się jak w kalejdoskopie. Jednym z nich jest rynek rozwiązań wbudowanych - oprogramowania przeznaczonego do pracy w różnego rodzaju urządzeniach, także powszechnego użytku. I podobnie jak systemy open source torują sobie drogę na rynku serwerów aplikacyjnych, internetowych itp., również mogą szybko opanować wymagający segment rozwiązań wbudowanych. Sztandarowy produkt open source - Linux - ma wszystkie ku temu zalety: jest tani, mało wymagający pod względem sprzętu i zapewnia dużą wydajność oraz szerokie możliwości rozszerzania funkcjonalności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200