Bazy danych od podstaw

Z Fabianem Pascalem, specjalistą z dziedziny teoretycznych podstaw baz danych, rozmawia Marian Łakomy.

Z Fabianem Pascalem, specjalistą z dziedziny teoretycznych podstaw baz danych, rozmawia Marian Łakomy.

Zacznijmy od definicji, czym jest baza danych?

W zasadzie baza danych to zorganizowany zbiór faktów. Z doświadczenia wiem, że wielu praktyków ma trudności z formułowaniem definicji baz danych, bo nikt od nich tego nie wymaga.

Czy relacyjny model danych jest najlepszy?

E. F. Codd, twórca tego modelu, chciał uprościć systemy bazodanowe, takie jak dominujący w owym czasie i niesłychanie skomplikowany system hierarchiczny, oraz ustalić naukowe podstawy zarządzania bazami danych. Relacyjny model danych jest zastosowaniem logiki predykatów i matematyki zbiorów do zarządzania bazami. To jedyny model formalny, jaki mamy do dyspozycji. Model hierarchiczny miał wprawdzie podstawy w teorii grafów, ale przy implementacji szybko okazało się, że aby w ogóle mogła się ona udać, trzeba ignorować sporą część teorii.

Jaki jest związek SQL z relacyjnym modelem danych?

SQL to prototypowa implementacja języka zapytań do modelu relacyjnego. Podobnie jak model danych, SQL powstał w IBM i miał umożliwić szybką komercjalizację systemu R Đ relacyjnego systemu zarządzania bazami danych. Niestety, SQL ma wiele niedociągnięć, w tym niezachowanie lub naruszanie relacyjnego modelu danych i niespójną składnię.

Czy istnieje więc lepszy język reprezentujący model relacyjny?

Wiele lat temu język QUEL używany w systemie Ingres był lepszą realizacją relacyjnego modelu danych. Jednakże rynkowa pozycja IBM spowodowała, że wygrał SQL.

Krytykuje Pan bazy oparte na SQL, tymczasem większość danych przechowuje się w takich właśnie systemach...

To trudny problem. Nim wprowadzi się jakiś system lub język na rynek, należy niesłychanie starannie go zaprojektować. Potem trudno już cokolwiek zmienić. Nie dopilnowano tego z SQL i użytkownicy muszą teraz radzić sobie z jego ograniczeniami.

A inne modele: obiektowo-relacyjny, postrelacyjny itp.?

Pojawiło się wiele nowych rozwiązań, które rzekomo posuwają dalej stan technologii. Żadne jednak nie jest oparte na naukowych podstawach i trzeba starannie się im przyglądać, zanim zastosuje się je w praktyce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200