Pierwsze spotkanie użytkowników MFG/PRO

Podczas pierwszej konferencji użytkowników i partnerów QAD Polska doszło do zawiązania Stowarzyszenia Użytkowników MFG/PRO w Polsce. Ponad połowę spośród 100 uczestników spot-kania stanowili przedstawiciele firm, które wdrożyły bądź wdrażają system.

Podczas pierwszej konferencji użytkowników i partnerów QAD Polska doszło do zawiązania Stowarzyszenia Użytkowników MFG/PRO w Polsce. Ponad połowę spośród 100 uczestników spot-kania stanowili przedstawiciele firm, które wdrożyły bądź wdrażają system.

Bez obaw o przyszłość

System MFG/PRO dotychczas był utożsamiany z narzędziami programistycznymi i bazami danych Progress Soft- ware. Dla niektórych użytkowników był to powód do obaw o dalszy rozwój i otwartość systemu. Podczas konferencji wątpliwości te zostały rozwiane przede wszystkim za sprawą prezentacji Jamesa Kirkleya, odpowiedzialnego w QAD za technologie

James Kirkley wyjaśnił, że QAD nie jest już firmą jednej technologii, jednak "otwieranie" systemu musi odbywać się stopniowo, aby nie doprowadzić do utraty kontroli nad jego rozwojem. QAD rozpoczęła wprowadzanie zmian od podziału systemu na poszczególne moduły. Pierwszym tego znakiem jest wprowadzenie na rynek aplikacji eQ. Ma ona zastąpić wszelkie funkcje "monolitycznego" MFG/PRO, związane z wprowadzaniem zamówień. QAD opracowała także dla MFG/PRO zestaw interfejsów API, poprzez które może on wymieniać dane w formacie XML z aplikacjami zewnętrznymi - w tym z eQ, który w całości napisano Javie.

System na moduły

W każdej kolejnej wersji z MFG/PRO mają być wydzielane kolejne moduły, a dotychczasowy kod Progress zostanie umieszczony w komponentach Enterprise Java Beans. Być może już w 2002 r. MFG/PRO będzie współ- pracował z dowolną bazą danych, obsługującą JDBC. "Naszym celem jest zapewnienie klientom maksymalnej elastyczności. Dzięki wydzieleniu modułu finansowego będzie on mógł obsługiwać dowolną liczbę systemów produkcyjnych, co jest często spotykaną sytuacją. Z kolei możliwość podłączenia dowolnej bazy danych, np. Oracle czy IBM DB2, zwiększy skalowalność instalacji scentralizowanych" - przekonuje James Kirkley.

Pozytywnym akcentem była także przedstawiona we Wrocławiu wizja QAD, dotycząca rozwiązań tzw. zinteg-rowanych łańcuchów dostaw. W najbliższym czasie firma zamierza udostępnić w Polsce oprogramowanie do tworzenia prywatnych giełd elektronicznych, a także umożliwić firmom korzystanie z prowadzonej przez QAD giełdy publicznej MFGx.net.

Nagrody dla klientów

Firma QAD Polska wyróżniła kilkunastu klientów za wyjątkowe osiągnięcia wdrożeniowe. Nagrody przyznano w kilku kategoriach. Za zaangażowanie i wzorowe wdrożenie uhonorowano firmę Vector z Gdyni. Producent napojów Hoop z Warszawy jako pierwszy wdrożył system MFG/PRO na platformie bazy danych Oracle. QAD Polska wyróżniła także JTT Computer za udane wdrożenie współpracującej z MFG/PRO aplikacji do handlu elektronicznego B24, a koniński Hortimex - za samodzielne wdrożenie MFG/PRO (firma wykupiła jedynie 30 dni konsultacji).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200