Nowy Athlon - ofensywa czy defensywa AMD

Tydzień po premierze nowej serii Athlon XP, AMD zaprezentowała kolejną linię układów Athlon MP, przeznaczonych do instalowania w wieloprocesorowych stacjach roboczych i serwerach.

Tydzień po premierze nowej serii Athlon XP, AMD zaprezentowała kolejną linię układów Athlon MP, przeznaczonych do instalowania w wieloprocesorowych stacjach roboczych i serwerach.

Nowe wersje mają zmodyfikowaną architekturę Palomino (dotychczas wykorzystywano rdzeń Thunderbird), dzięki czemu udało się zwiększyć ich wydajność o ok. 25% i obniżyć pobór mocy o 20%. Procesory wyposażono w zestaw instrukcji 3Dnow! Professional, rozszerzony o 52 rozkazy i diodę termiczną, która ma zapobiegać zniszczeniu układu w wyniku przegrzania.

Wydajność kontra marekting

Decyzja o zmianie nazewnictwa ukła- dów AMD zapadła kilka miesięcy temu. Nowe procesory Athlon są oznaczone symbolami: 1500+, 1600+, 1700+ (tylko XP) i 1800+, co ma wskazywać na ich wydajność (ich częstotliwość wynosi tylko 1,33-1,53 GHz) w porównaniu z procesorami Intela. Na ten rok AMD zapowiada także Athlon 2000+, a w 2002 r. ma się pojawić Athlon 3000+ (prototyp P4 3 GHz zaprezentowano pod koniec sierpnia br.). W latach 90. AMD stosowała podobny system nazewnictwa tzw. P-rating, gdy na rynku konkurowały układy K5 i Pentium.

Debiut Palomino

Athlon MP - układy dla systemów wieloprocesorowych mają konkurować z Intel Xeon na rynku serwerów

Athlon XP - nazwa oznacza eXtreme Performance for Windows XP, seria procesorów dla PC

Ceny Athlon XP/MP 1800+ wynoszą odpowiednio: 252 i 302 USD. W dniu ich premiery Pentium 4 2 GHz kosztował 562 USD, a Xeon 2 GHz - ok. 615 USD.

Trudno jednak ocenić, na ile poprawne są porównania AMD z Intelem, brak bowiem powszechnie uznanego standardu testów, który pozwoliłby obiektywnie zmierzyć wydajność procesorów. Prawie zawsze podkreśla to zwłaszcza Intel, gdy komentowane są wyniki testów wykazujących wyższość Athlona nad którymś z serii Pentium. Nie ma jednak wątpliwości, że architektury AMD i Intela coraz bardziej się różnią - nie tylko mikroprocesory, ale także konfiguracje chipsetów, szyn danych i pamięci. Jeśli dodać do tego aplikacje, które mogą być optymalizowane dla platformy intelowskiej lub AMD, znalezienie formuły obiektywnych testów trudno sobie wyobrazić.

Intel zwiększa tempo

AMD, która co kilka miesięcy wprowadzała na przemian z Intelem najwydajniejsze procesory, teraz znalazła się pod silną presją konkurenta. Intel zwiększył tempo - wprowadził 64-bitowe Itanium, Pentium 4 z zegarem 2 GHz, przyspieszył transformację do technologii 0,13 µm (Athlon XP/MP są wytwarzane w technologii 0,18 µm) i skokowo obniżył ceny. To w połączeniu ze słabnącym popytem na PC przyczyniło się do aż 22-proc. spadku obrotów AMD w III kw. br. (w porównaniu z II kw.), mimo że firma sprzedała podobną liczbę procesorów - 7,7 mln.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200