Abecadło systemów MRP II/ERP część XV

Kopiowanie obsługi procesu pozwala na szybkie tworzenie procesów nowych, ale podobnych do już istniejących, metodą: skopiuj - dodaj - usuń.

Kopiowanie obsługi procesu pozwala na szybkie tworzenie procesów nowych, ale podobnych do już istniejących, metodą: skopiuj - dodaj - usuń.

Nakładanie się operacji w produkcji zleceniowej lub seryjnej umożliwia uruchomienie operacji na następnym stanowisku po wykonaniu części operacji na stanowisku bieżącym. Funkcja ta skraca proces produkcyjny.

Operacje zlecane do kooperacji umożliwiają obliczenie obciążenia pracą zdolności produkcyjnych kooperanta i uwzględnienie go w procesie planistycznym.

Dołączanie tekstu do opisu operacji pozwala na dołączanie uwag i wskazówek dla operatora, które pojawiają się w dokumentacji drukowanej na formatkach ekranowych.

Dołączanie szkiców do opisu operacji umożliwia tworzenie kompletów dokumentacji elektronicznej i minimalizuje zastosowanie dokumentacji w postaci innej niż elektroniczna.

Specyfikacja oprzyrządowania i innych zasobów do operacji pozwala na planowanie obciążenia specjalistycznego oprzyrządowania dzięki planowanym zadaniom produkcyjnym. Ma to istotne znaczenie w przypadku oprzyrządowania drogiego i szybko zużywającego się, wcześniej można bowiem zaplanować jego zakupy czy regenerację.

Zarządzanie personelem wykonawczym umożliwia ustalenie niezbędnej liczby specjalistów - operatorów maszyn i czasu ich wykorzystania do realizacji założonej produkcji.

Centrum robocze zawierające maszyny, instalacje. Mechanizm do tworzenia takiego centrum pozwala na racjonalne gospodarowanie składnikami majątku trwałego. Jest to szczególnie istotne w organizacji przedmiotowej produkcji, gdzie wykorzystuje się linie lub ciągi do realizacji określonych wyrobów, a poszczególne składniki linii mogą mieć różną przepustowość. Dzięki temu można racjonalnie planować obciążenia. W odróżnieniu od księgowej obsługi środków trwałych tego typu linie tworzy się, podając strukturę jej wskaźników. Numery inwentarzowe pełnią rolę drugorzędną. Linie robocze, wykorzystywane w produkcji, wnoszą amortyzację do rachunku kosztów.

Centra robocze zawierające grupy maszyn, linie produkcyjne. Takim centrum jest na przykład wydział, jako miejsce powstawania kosztów, w którym zainstalowano linię produkcyjną i urządzenia. Funkcja ta pozwala na racjonalne naliczanie kosztów wytwarzania, a zwłaszcza podział kosztów ogólnych.

Oddzielne centra dla kooperantów są istotne w przypadku zlecania na zewnątrz realizacji części prac produkcyjnych, do których zleceniodawca dostarcza kooperantowi niezbędne materiały i surowce, natomiast kooperant ma ograniczone zdolności produkcyjne.

Podawanie/naliczanie zdolności produkcyjnej jako sumy godzin, którą dysponuje linia produkcyjna lub grupa stanowisk wzajemnie zamiennych. Funkcja ta pozwala na racjonalne planowanie obciążeń i rozliczanie czasu pracy urządzeń.

Podawanie przepustowości centrum roboczego. Informacja ta jest szczególnie istotna w produkcji wielkoseryjnej wyrobów o małej wartości. Podaje się wówczas liczbę wyrobów, jaka może być wytworzona w ciągu godziny lub zmiany produkcyjnej.

<hr>

Ludwik Maciejec jest konsultantem i właścicielem firmy Usługi Informatyczne i Konsultingowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200