System na raty

Dużą, zintegrowaną aplikację bankową przygotowują informatycy Lukas SA. Pierwsze moduły systemu zostaną wdrożone w 2000 r.

Dużą, zintegrowaną aplikację bankową przygotowują informatycy Lukas SA. Pierwsze moduły systemu zostaną wdrożone w 2000 r.

W Lukas SA systemy informatyczne tworzono we własnym dziale informatyki. Obecną mnogość platform i aplikacji już wkrótce zastąpi jedno rozwiązanie. Będą z niego korzystać mające połączyć się Lukas - firma udzielająca kredytów ratalnych - i należący do niej Lukas Bank SA. Informatycy pierwszej z firm pracują nad nowym, zintegrowanym systemem, który obsłuży wszystkie potrzebne funkcje, zarówno w zakresie działalności operacyjnej, jak i własnej gospodarki. Docelowo będzie z niego korzystać 2 tys. użytkowników. Pierwsze moduły systemu zostaną wdrożone w 2000 r.

Tańsze, bo własne

"Przeprowadzone analizy dowiodły, że wdrażanie tzw. oprogramowania standardowego - przy porównywalnych kosztach późniejszego utrzymania - kosztowałoby nas trzykrotnie więcej niż tworzenie aplikacji wewnątrz firmy. Zajęłoby też więcej czasu" - mówi Tadeusz Uchmanowicz, dyrektor departamentu informatyki w Lukas SA. Oba czynniki decydują o pozostawieniu rozwoju oprogramowania w gestii własnych informatyków. Przedstawiciele Lukas nie zamierzają zmieniać tej strategii przez kolejne lata działalności firmy.

Pracownicy departamentu informatyki w Lukas szczegółowo dokumentują cały projekt budowy nowego systemu. "Choć zwiększa to koszty i nieco wydłuża czas trwania projektu, zapewnia nam niezbędne bezpieczeństwo. Każdy programista pracujący nad aplikacją może być w razie potrzeby zastąpiony bez zagrożenia dla projektu" - twierdzi Tadeusz Uchmanowicz.

Samodzielnie od początku

"Naszym największym atutem jest umiejętność zarządzania dużymi zbiorami danych" - tak o swoim 60-osobowym zespole mówi Tadeusz Uchmanowicz. "Nasze aplikacje do rejestrowania masowych kredytów ratalnych funkcjonują w trzech współpracujących z nami bankach. Mimo że rozmiary baz w nowym systemie z pewnością będą znacznie większe, nie planujemy budowy odrębnej hurtowni danych. Sama architektura systemu ma zapewniać natychmiastowy dostęp do informacji. Nie wszystkie funkcje hurtowni danych są nam potrzebne" - dodaje.

Jako technologię, w której jest tworzona aplikacja, wybrano rozwiązanie firmy Oracle. Kontrakt na dostawę bazy danych i narzędzi programistycznych jest jednym z trzech największych w historii Oracle Polska - twierdzą przedstawiciele dostawcy. Projekt nowego systemu zakłada obniżenie zapotrzebowania na przepustowość sieci. Optymalizację działania sieci ma zapewnić m.in. replikacja najczęściej stosowanych danych z bazy centralnej do tworzonych w oddziałach baz regionalnych. Dzisiejsza sieć rozległa pracująca w Lukas i Lukas Bank to instalacja łącząca główny serwer we Wrocławiu z 46 oddziałami regionalnymi za pomocą sieci pakietowej POLPAK-T.

Nie wybrano na razie dla nowej aplikacji ostatecznej platformy sprzętowej i systemowej. W drugim przypadku na pewno będzie to jedna z wersji Unixa. Serwery mają natomiast działać w układzie klastra.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200