Jasne pełne przez sieć

Zakończono wdrożenie systemu informatycznego w grupie Żywiec Trade.

Zakończono wdrożenie systemu informatycznego w grupie Żywiec Trade.

Jednym z głównych powodów wdrożenia w Żywiec Trade nowego systemu informatycznego była potrzeba standaryzacji stosowanego oprogramowania. Ostateczne rozwiązanie - system DyNAMICS - wybrano ze względu na możliwość samodzielnego rozwoju aplikacji i dostosowania jej do specyfiki działalności firmy. "Prawdziwym wyzwaniem było dla nas uwzględnienie w systemie rozliczeń opakowań zwrotnych, takich jak butelki, beczki czy skrzynki po piwie" - twierdzi Piotr Kocoń, główny specjalista ds. informatyki w Zakładach Piwowarskich w Żywcu. System obejmuje centralę w Żywcu i 30 punktów dystrybucyjnych.

Obowiązująca w Polsce ustawa o podatku VAT nie pozwala, aby informacje o opakowaniach zwrotnych pojawiały się na fakturze VAT jako towary sprzedawane. Muszą być więc ewidencjonowane na osobnym dokumencie. To powoduje, że informacje o opakowaniach - w standardowych systemach informatycznych - nie są uwzględniane w księdze głównej, w pozycji należności. "Z drugiej strony musimy wiedzieć, ile i jakiego typu opakowań ma kontrahent. Każda butelka, skrzynka czy beczka jest przez nas rozliczana. Jest to o tyle ważne, że wartość obrotu opakowaniami jest czasami wyższa od obrotu samym piwem" - mówi Piotr Kocoń.

Po przejęciu grupy regionalnych zakładów przez Żywiec okazało się, że każda placówka ma własny, często nie najlepiej działający system informatyczny. "Spowodowanie, aby wszystkie sprawnie komunikowały się, graniczyłoby z cudem. Zmuszeni byliśmy do kompleksowej wymiany zarówno sprzętu, jak i oprogramowania" - mówi Piotr Kocoń.

Dostawcą systemu była firma Great Plains Software, jednak wdrożenie przeprowadziła częstochowska Jura-Soft. Dostarczyła ona także - przygotowany specjalnie na potrzeby Żywca - moduł kadry-płace. Większość usprawnień dokonanych w oprogramowaniu podczas wdrożenia znalazła odzwierciedlenie w kodzie źródłowym najnowszej, piątej wersji DyNAMICS-a.

Od maja br. wszystkie oddziały Żywiec Trade wymieniają dane z centralą za pośrednictwem połączeń typu dial-up. Odbywa się to raz dziennie, najczęściej w nocy, ze względu na koszty połączeń. Nadal trwają prace nad połączeniem wszystkich lokalnych zakładów siecią WAN - ŻywiecNet. Takie rozwiązanie funkcjonuje dzisiaj tylko w rejonie Katowic. Za kilka miesięcy do sieci zostaną podłączone pozostałe oddziały.

Dzięki współpracy z firmą Jura-Soft powstaje również system raportowania na potrzeby zarządu Żywca. Umożliwi on automatyczne tworzenie raportów pracy poszczególnych oddziałów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200