Od szczegółu do ogółu

Poznański system informacji przestrzennej pod względem szczegółowości i prawdopodobnie kosztów góruje nad wszystkim, co do tej pory powstało w Polsce w dziedzinie systemów GIS.

Poznański system informacji przestrzennej pod względem szczegółowości i prawdopodobnie kosztów góruje nad wszystkim, co do tej pory powstało w Polsce w dziedzinie systemów GIS.

Inwestor oczekuje od urzędników samorządowych szybkiej informacji, gdzie może rozpocząć budowę np. nowego hipermarketu. W tym celu gminy wykorzystują m.in. systemy informacji przestrzennej, które pozwalają na usprawnienie gospodarki terenami, ułatwiają planowanie przestrzenne oraz zarządzanie infrastrukturą miejską. Dzięki ciągłemu dostępowi do informacji o obrocie nieruchomościami, przeznaczeniu lokali czy inwestycjach można skuteczniej kontrolować zobowiązania obywateli wobec miasta.

System Informacji Przestrzennej (SIP) dla Poznania ma umożliwić utworzenie bazy danych integrującej zasoby geodezyjne, która zarazem będzie połączona z wdrażanym w Urzędzie Miasta Poznania (UMP) Zintegrowanym Systemem Zarządzania Miastem KSAT firmy COIG SA. Gdy miasto - jak w przypadku Poznania - liczy prawie 580 tys. ludzi i zajmuje powierzchnię 261 km kw., to na stworzenie szczegółowego systemu informacji przestrzennej potrzeba sporo czasu. W Poznaniu zasadnicze prace ruszyły w 1995 r. i trwają.

Według Janusza Andrzejewskiego, wicedyrektora Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, nakładka ewidencyjna (Ewidencja Gruntów, Budynków i Lokali - EGBiL) umożliwi np. podział nieruchomości gruntowej, wydzielenie użytków gruntowych czy aktualizację rejestrów gruntów i budynków. Zapewni też obsługę systemu punktów adresowych w zakresie koniecznym do prawidłowego ich ewidencjonowania.

"Nakładka planistyczna powstała na potrzeby Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Wspomaga proces tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań gminy. Za jej pomocą jest wprowadzany i weryfikowany plan zagospodarowania przestrzennego dla śródmieścia, w przyszłości również dla całego miasta" - mówi jej dyrektor Krzysztof Cesar.

Gdy zostanie uruchomiona centralna baza danych, w zakresie danych mapy miasta i nakładki ewidencyjnej będzie korzystał z niej także moduł Planowania Przestrzennego (PP). Do bazy centralnej będzie przekazywał zapisy obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego.

Nakładka urbanistyczna, za którą ma odpowiadać Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, będzie wykorzystywać dane zgromadzone w innych warstwach - ewidencyjnej, planistycznej czy branżowej (np. sieci wodociągowej). Aplikacja obsługująca tę nakładkę zinformatyzuje proces inwestycyjny. Usprawni m.in. obieg dokumentów w sprawach o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zarząd miasta uznał za priorytetowe wdrożenie aplikacji gruntów, budynków i lokali wraz z systemem adresowym. Nieodłączne jest również podjęcie działań zmierzających do utworzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (tzw. GESUT) i opracowanie aplikacji do prowadzenia, aktualizacji i konwersji danych z obecnych zasobów do jednej bazy danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200