Abecadło systemów MRP II/ERP część VII

Budżetowanie i prognozowanie. To elementy planowania finansowego, pozwalające na tworzenie budżetów - planów finansowych na przyszłość dla poszczególnych dziedzin w poszczególnych okresach oraz prognoz: "Co będzie, jeżeli" do wyboru strategii działania. Budżety mogą być szczegółowe, co umożliwia dokładną kontrolę stanu finansowego przedsiębiorstwa.

Budżetowanie i prognozowanie. To elementy planowania finansowego, pozwalające na tworzenie budżetów - planów finansowych na przyszłość dla poszczególnych dziedzin w poszczególnych okresach oraz prognoz: "Co będzie, jeżeli" do wyboru strategii działania. Budżety mogą być szczegółowe, co umożliwia dokładną kontrolę stanu finansowego przedsiębiorstwa.

Tworzenie wielowariantowych prognoz różni się od budżetowania celem, dla którego się je konstruuje. Mechanizm jest bowiem ten sam. Prognozy tworzy się zwykle wielowariantowo, aby sprawdzić możliwe scenariusze rozwoju sytuacji.

Wprowadzanie danych. Wprowadzanie danych z dzienników zewnętrznych do księgi głównej pozwala na niezależne rozliczanie i weryfikację efektów zdarzeń gospodarczych w różnych obszarach działalności przedsiębiorstwa, np. przeniesienie zobowiązań z księgi zobowiązań do księgi głównej dopiero po weryfikacji i zatwierdzeniu wyników.

Przekazywanie danych do innych modułów umożliwia pobieranie danych np. o kosztach ogólnych w danym okresie i przekazywanie ich do podsystemu naliczania kosztów.

Prognozowanie przepływów finansowych. Prognozowanie przepływów finansowych w poszczególnych okresach w przyszłości pozwala na stwierdzenie, czy zapotrzebowanie na gotówkę może być zaspokojone ze środków własnych, czy trzeba sięgnąć po kredyt, czy może skorygować działalność.

Tworzenie zestawień finansowych. Funkcja ta ma na celu wstępną, szybką weryfikację wyników finansowych przedsiębiorstwa i przygotowanie wymaganych sprawozdań.

Interfejsy oprogramowania do analiz. Umożliwiają sięganie do danych i tworzenie różnych zestawień, np. analiz rentowności czy wskaźnikowej. Są do tego używane albo tzw. generatory wydruków, albo ogólnodostępne arkusze kalkulacyjne.

Bezpośrednie powiązanie z bankami. Pozwala na szybkie weryfikowanie stanu kont, a w bardziej rozbudowanej formie - na realizowanie obrotu finansowego, przelewów i płatności w sposób zdalny.

Tworzenie struktury środka trwałego. Funkcja ta w systemie jest istotna w przypadku, gdy np. linia produkcyjna składa się z wielu maszyn kupowanych w różnych okresach i amortyzowanych wg niejednolitych zasad, np. część z nich korzysta z tzw. ulg inwestycyjnych.

Można wtedy naliczyć stawkę amortyzacyjną linii i następnie użyć jej do obliczenia kosztów ogólnych.

Automatyczne rozliczanie ubezpieczenia środka trwałego jest ważną funkcją, ponieważ ubezpieczenia stanowią istotny element kosztów, zawierają ją jednak nieliczne pakiety.

Symulacja kosztów i umorzeń środków trwałych. To ważny element prognoz finansowych, w szczególności kosztów produkcji. Pozwala na tworzenie bardziej realistycznych budżetów.

Naliczanie różnych podatków. Funkcja naliczania podatków, takich jak VAT i akcyza, które przedsiębiorstwo jest zobowiązane odprowadzać do Skarbu Państwa, powinna być realizowana automatycznie. Jej celem jest zmniejszenie problemów, związanych z rozliczaniem z urzędem skarbowym i umożliwienie bardziej precyzyjnego planowania finansowego. Jest to jednak trudne ze względu na zawiłości rozwiązań prawnych.

Ludwik Maciejec jest konsultantem i właścicielem firmy Usługi Informatyczne i Konsultingowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200