Pozbyć się papieru

Krajowa Izba Rozliczeniowa wprowadza system optycznego odczytu dokumentów IMBIR. Jego uruchomienie planowane jest na II połowę tego roku.

Krajowa Izba Rozliczeniowa wprowadza system optycznego odczytu dokumentów IMBIR. Jego uruchomienie planowane jest na II połowę tego roku.

IMBIR stanowi rozszerzenie istniejącego od lat elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR. Ma usprawnić proces rozliczeń międzybankowych i zapewnić bankom narzędzie umożliwiające zamianę dokumentów papierowych na postać elektroniczną. Dzięki temu zyskają one możliwość szybszego przygotowania dokumentów do rozliczenia za pomocą systemu ELIXIR.

"Od trzech lat planowaliśmy wejście na rynek z tego typu usługą" - mówi Mariusz Kopniak, główny specjalista w dziale rozwoju Krajowej Izby Rozliczeniowej, odpowiedzialny za system IMBIR.

"Powstrzymywał nas brak standardowych formularzy polecenia przelewu i dowodu wpłaty. Reforma ZUS przyspieszyła standaryzację tych dokumentów. Ponadto uchwała Związku Banków Polskich z kwietnia 1998 r. zobowiązuje wszystkie banki do przyjęcia jednolitego formularza takiego dokumentu do roku 2001" - dodaje.

IMBIR zapewnia ogromne możliwości w zakresie skalowania. Wszystkie skanowane obrazy poddawane są odczytowi za pomocą oprogramowania ICR (Inteligent Character Recognition), które jest wyposażone w odpowiednie słowniki, różne dla każdego pola skanowanego dokumentu. Ponadto każde z rozpoznanych pól można skorygować ręcznie. Istnieje również możliwość wyboru, które z pól ma widzieć operator. Pozwala to na zabezpieczenie informacji przed dostępem dla osób nieuprawnionych do ich odczytu. IMBIR umożliwia archiwizację zeskanowanych dokumentów. Przechowywany jest obraz dokumentu, poprawki dokonane przez operatora oraz informacja, kto i kiedy je przeprowadził. Dotychczas uruchomiono próbną instalację systemu IMBIR, która pracuje w Bankowej Regionalnej Izbie Rozliczeniowej w Warszawie.

IMBIR nie będzie musiał być zainstalowany w samym banku, choć istnieje taka możliwość. Jedna z opcji instalacji systemu przewiduje ustawienie po stronie banku skanera, który będzie przesyłał obrazy dokumentów bezpośrednio do KIR. Tam będzie odbywała się ich dalsza obróbka. Istnieje również możliwość przesyłania do KIR dokumentów papierowych. Ostatecznym rozwiązaniem jest postawienie całego systemu w banku. "Jednak tylko dużym bankom opłaci się mieć własną kopię systemu IMBIR" - mówi Mariusz Kopniak.

IMBIR nie zagraża obecnie istnieniu systemu obiegu dokumentów papierowych SYBIR. "Wszystko jednak zależy od tego, czy przejdziemy całkowicie na elektroniczny obieg dokumentów. Nie stanie się to jednak wcześniej niż za trzy lata" - prognozują przedstawiciele KIR.

W przetargu na wykonanie systemu brało udział 10 firm. Wygrała go firma Banpol. System jest oparty na maszynach skanujących NCR. Oprogramowanie ICR, które dostarczyła włoska firma Elsag Beailay, zainstalowano na serwerach Compaqa, pracujących pod kontrolą Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200