Cała nadzieja w Alphie

W ogłoszonej przez Compaq Computer strategii centralną pozycję zajmą komputery z procesorami Alpha.

W ogłoszonej przez Compaq Computer strategii centralną pozycję zajmą komputery z procesorami Alpha.

Compaq Computer będzie rekomendował maszyny z procesorami Alpha jako rozwiązanie dla wymagających klientów. W najbliższych latach nie zmieni tego wprowadzenie przez Intela procesora z rodziny IA-64. Plan, w którego centrum znalazły się serwery Alpha, opracowano jeszcze w czasie, gdy firmą kierował Eckhard Pfeiffer. Mimo rezygnacji prezesa, ten kierunek rozwoju zostanie utrzymany. Strategię dla procesorów Alpha zaplanowano do roku 2003, kiedy pojawi się procesor EV9, zbudowany w technologii 0,12 ľm. Jeszcze w 2000 r. na rynek trafi EV7 taktowany zegarem 1 GHz.

Firma zamierza przyspieszyć prace nad rozwojem technologii, których właścicielem stała się po przejęciu firm Digital i Tandem. Pod koniec roku 2000 zostaną wprowadzone pierwsze modele serwerów Tandem, pracujące na bazie procesorów Alpha.

Dziki niczym ogień

Jeszcze tego lata w ofercie Compaqa pojawią się pierwsze serwery Alpha, nazywane roboczo Wildfire. Będą one wyposażone we wspólne komponenty i architekturę systemu zarządzania z intelowskimi serwerami z rodziny ProLiant. Zdaniem przedstawicieli Compaqa, dla menadżerów działów informatyki, mających do czynienia z mieszanymi środowiskami, kwestia wspólnej infrastruktury będzie miała podstawowe znaczenie. Serwery Wildfire będą sprzedawane w konfiguracji z 16, 32, 64, a nawet 120 procesorami Alpha EV67, pracującymi z częstotliwością 800 MHz. Będą działały pod kontrolą systemu operacyjnego Tru64 Unix w wersji 5.0. Produkty z tej serii mają stanowić bezpośrednią odpowiedź Compaqa na rozwiązania oferowane lub zapowiadane przez IBM, Hewlett-Packard czy Sun Microsystems.

Poza większą mocą obliczeniową, EV67 pozwoli administratorom na uruchamianie kilku niezależnie i równolegle pracujących kopii systemów operacyjnych. Wykorzystanie technologii, którą pierwotnie opracowano do OpenVMS, pozwoli konsolidować serwery PC przez jednoczesne uruchamianie kopii systemów, takich jak Windows 2000, Linux czy Digital Unix.

Według Johna Rose'a, szefa działu Enterprise Computing Group w Compaqu, 64-bitowa technologia Alpha będzie zyskiwać na znaczeniu wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową niezbędną do działania w erze handlu elektronicznego. Podobną nadzieję - związaną z technologiami 64-bitowymi - mają jednak konkurenci Compaqa.

Nie tylko serwery

Agresywna strategia Compaqa obejmuje również rynek urządzeń do archiwizacji danych, gdzie jako główny konkurent firmy postrzegany jest EMC. Według zapowiedzi, należy oczekiwać, że architektura produktów Compaqa oparta na technologii Fiber Channel stanie się bardziej modularna. Trwają prace nad rozwojem rozwiązań przejętych wraz z zakupem Digitala. Szczególny nacisk położono na ulepszenie zewnętrznych macierzy dyskowych i narzędzi służących do zarządzania urządzeniami archiwizującymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200