Wyższa klasa średnia

HP rozpoczyna sprzedaż serwerów N - pierwszych zaprojektowanych dla IA-64.

HP rozpoczyna sprzedaż serwerów N - pierwszych zaprojektowanych dla IA-64.

Wyścig producentów serwerów unixowych znowu nabiera tempa. Tym razem rozpoczął go Hewlett-Packard, wprowadzając na rynek HP 9000 N, który w najsłabszej konfiguracji ma kosztować w Polsce ok. 60 tys. USD. HP 9000 N należy do tzw. klasy średniej i zastąpi w ofercie firmy najpopularniejsze do tej pory serwery K. W ofercie HP serwery N ustępują wydajnością tylko maszynom V2500.

Dwutorowa rozbudowa

Zamówiony teraz serwer N (na rynku amerykańskim pierwsze dostawy rozpoczną się w maju br.) zostanie dostarczony z procesorami PA RISC 8500 o częstotliwości 360 lub 440 MHz i 1,5 MB wbudowanej pamięci cache - najwydajniejszymi obecnie układami HP. Serwer będzie pracował w konfiguracji składającej się z 1-8 procesorów.

Najważniejszą cechą HP N4000 jest możliwość instalacji procesorów IA-64, które mają pojawić się w przyszłym roku. Konstrukcję serwerów N zaprojektowano tak, by odpowiadała wymaganiom nowej architektury wspólnie opracowanej przez HP i Intela. Instalowane obecnie procesory z rodziny PA RISC wymagają specjalnego konwertera do komunikacji z magistralą systemową, która jest przeznaczona już dla IA 64. Z chwilą pojawienia się Merceda, pierwszego z rodziny IA-64, wystarczy wymiana jednego modułu (procesor wraz z konwerterem to jeden moduł).

Plany produkcyjne HP przewidują dalsze rozwijanie własnych procesorów PA RISC. Kolejne ich wersje będą mogły być zastosowane w serwerach N.

Więcej na szynach

Choć serwer N ma służyć do różnorodnych zastosowań, przez Hewlett-Packarda jest promowany jako komputer do obsługi dużej liczby transakcji internetowych. Jak twierdzi Paweł Polok, odpowiedzialny za marketing HP 9000, takie właśnie pozycjonowanie produktu spowodowało, że przy konstruowaniu N4000 zwrócono szczególną uwagę na zwiększenie przepustowości magistrali wejścia/wyjścia - do 5,8 Gb/s. W każdej konfiguracji N4000 zawiera do 12 portów PCI typu hotplug. Każdy port ma dedykowany kanał I/O (10 portów 4xPCI i dwa porty 2xPCI).

Komunikacja między procesorami, pamięcią i portami I/O odbywa się po podwójnej szynie systemowej IA 64 o łącznej przepustowości 3,8 Gb/s (w serwerach K - 960 Mb/s). Szyny działają niezależnie, każda obsługuje 4 procesory. Wpływa to m.in. zmniejszenie opóźnienia w komunikacji między procesorem a pamięcią. HP zapewnia, że są one o połowę krótsze niż w serwerach K. Przepustowość magistrali pamięci wynosi 7,6 Gb/s.

Serwery N pracują pod kontrolą 64-bitowego systemu HP-UX 11.00, nie obsługują natomiast wersji systemu operacyjnego 10.2. Pod kontrolą HP-UX 11 działają starsze aplikacje 32- i 64-bitowe napisane do systemu operacyjnego HP.

N4000 ma wbudowany odrębny procesor kontrolny do diagnozowania pracy systemu i powiadamiania administratora o ewentualnych problemach za pośrednictwem niezależnej karty sieciowej. Do zarządzania serwerem przez przeglądarkę internetową służy sprzętowe rozwiązanie Secure Web Console.

Dzięki elementom nadmiarowym HP zapewnia dostępność systemu na poziomie 99,95%. Jest ona gwarantowana dla rozwiązania składającego się z klastra, pamięci dyskowych, bazy Oracle'a, systemu operacyjnego i urządzeń sieciowych Cisco Systems stosowanych w N4000.

Serwer N powinien być umieszczony w szafie przemysłowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200