Sprzęt dla ważnych danych

Compaq zaprezentował pełną gamę rozwiązań Fibre Channel - od przełączników sieciowych aż po rozwiązania replikujące dane w czasie rzeczywistym.

Compaq zaprezentował pełną gamę rozwiązań Fibre Channel - od przełączników sieciowych aż po rozwiązania replikujące dane w czasie rzeczywistym.

Compaq jest kolejnym po Dellu dużym producentem serwerów, który wprowadził na rynek komplet rozwiązań umożliwiających budowę sieci SAN (Storage Area Net-work). Firma zaprezentowała pracujące w standardzie Fibre Channel macierze Enterprise Storage Array 12000 (ESA12000) i RAID Array 8000 (RA8000), oprogramowanie StorageWorks Data Replication Manager oraz biblioteki taśmowe TL895 podłączane do magistrali Fibre Channel. Obok dostępnych dotychczas 7- i 12-portowych koncentratorów Fibre Channel, Compaq wprowadził znacznie szybciej od nich działające przełączniki 8- i 16-portowe. Technologia Fibre Channel umożliwia przesyłanie danych z prędkością 100 MB/s.

Macierze Fibre Channel

Macierz RA8000 dostępna jest w wersjach przeznaczonych do instalacji zarówno w szafach przemysłowych, jak i wolno stojących. W standardowej konfiguracji macierz może zawierać 24 dyski obsługiwane poprzez jeden lub dwa kontrolery (każdy z nich ma 512 MB pamięci). Pojedynczy system można jednak skalować maksymalnie do 72 dysków. Macierz RAID Array 8000 może obsłużyć do 1,3 TB powierzchni dyskowej. Podstawowa konfiguracja RA8000, wyposażona w dyski o łącznej pojemności 400 GB, kosztuje ok. 70 000 USD.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest macierz ESA12000, dostępna w trzech wersjach zoptymalizowanych pod kątem realizowanych usług: duża liczba operacji wejścia/wyjścia, zapewnienie wysokiej przepustowości (np. dla aplikacji wideo) bądź kombinacja obu tych rozwiązań. W pierwszym i drugim wariancie macierz może być maksymalnie skalowana do 72 dysków twardych, co sprawia, że obsługuje ona 1,3 TB powierzchni dyskowej. W ostatnim wariancie macierz ESA 12000 może mieć maksymalnie 144 dyski o łącznej objętości 2,6 TB.

Dla większej dostępności

Kluczowym produktem, znajdującym się w ofercie dla sieci SAN Compaqa, jest sprzętowo-programowe rozwiązanie StorageWorks Data Replication Manager. Umożliwia ono stworzenie dwóch oddalonych od siebie nawet do 10 km centrów danych, pomiędzy którymi replikacja danych odbywa się w czasie rzeczywistym.

Na StorageWorks DRM składają się przełączniki Fibre Channel, niezbędne okablowanie (światłowody jednomodowe o maksymalnej długości 10 km), macierze dyskowe, a także specjalne oprogramowanie HSG80 Array Controller Software, przeznaczone do kontrolerów dyskowych, pakiet Secure Path 2.1, gwarantujący poprawne przełączenie systemu Windows NT na drugi kontroler dyskowy w razie awarii jednego z nich, oraz centralna konsola zarządzania tym rozwiązaniem - StorageWorks Command Console. StorageWorks DRM nie jest rozwiązaniem tanim. Cena konfiguracji replikującej ok. 1 TB danych wynosi prawie 500 tys. USD.

Szybka taśma

Ostatnim elementem oferty Compaqa jest biblioteka taśmowa TL895 włączana bezpośrednio do sieci Fibre Channel. Dzięki temu mają do niej łatwy dostęp wszystkie serwery, które muszą archiwizować przechowywane na nich dane. Dostępne dotychczas rozwiązania oparte na technologii SCSI nie umożliwiały takiego współdzielenia magistrali danych. Biblioteka TL895 może zawierać maksymalnie 7 napędów DLT 35/70 (jedna taśma mieści do 70 GB danych z kompresją), co umożliwia archiwizowanie danych z szybkością 180 GB/godz. (przy jednoczesnej pracy wszystkich urządzeń). Jedna biblioteka może obsługiwać maksymalnie 96 taśm. Pozwala to na zapisanie danych o objętości 6,7 TB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200