Dokumentacja bez papieru

NetViz umożliwia łatwe rysowanie schematów sieci, ale ma ograniczone możliwości detekcji urządzeń pracujących w sieci.

NetViz umożliwia łatwe rysowanie schematów sieci, ale ma ograniczone możliwości detekcji urządzeń pracujących w sieci.

Przeprowadzanie modyfikacji w konfiguracji sieci komputerowych dziś nie jest już zadaniem trudnym. Zdecydowanie trudniejsze jest zarządzanie tymi zmianami, a w szczególności aktualizowanie dokumentacji technicznej, opisującej środowisko sieciowe. W przeprowadzeniu tego zadania może być przydatny pakiet netViz Professional 4.0, produkowany przez firmę o tej samej nazwie. Podobnie jak narzędzia firm Visio czy Micrografx, służy on do projektowania i dokumentowania zmian przeprowadzanych w sieciach komputerowych.

Ograniczona odkrywczość

Tworzenie projektu sieci za pomocą netViz można rozpocząć na dwa sposoby: poprzez import danych z zewnętrznego źródła informacji o sprzęcie sieciowym pracującym w firmie lub zlecenie automatycznego wykrycia konfiguracji sieci lokalnej. Możliwości importowania danych są ogromne - netViz sięga zarówno do plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych Excela, jak i źródeł bazodanowych ODBC i SQL. Co więcej, aplikacja później może wyeksportować dane z netViza do tych źródeł, z których wcześniej korzystała. Sprawia to, że wszędzie będą znajdowały się aktualne dane dotyczące konfiguracji sieci. Znacznie gorsze są możliwości automatycznego diagnozowania sieci do utworzenia schematu jej połączeń. Aplikacja może wykryć stacje robocze tylko w tym segmencie sieci, do którego jest podłączona. Co więcej, odnajduje tylko nieliczne parametry, dotyczące tych stacji (lepsze efekty daje aplikacja Network Charter firmy Micrografx, opisana już na łamach CW). Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc skanowanie urządzeń pracujących w sieci za pomocą innego narzędzia, następnie eksport zebranych przez niego danych do dowolnej bazy danych i import ich do netViza. Samodzielne rysowanie, szczególnie dużej sieci, może być bardzo czasochłonne i łatwo tu o pomyłkę. Ponadto netViz, ze względu na małą liczbę pól charakteryzujących urządzenia sieciowe, nie nadaje się praktycznie do prowadzenia inwentaryzacji sprzętu komputerowego.

Do rysowania

Niemniej netViz jest dobrym narzędziem do rysowania topologii sieci. Jest to jedyny dotąd pakiet, wyposażony w mechanizm data-driven graphics. Oznacza to, że np. grubość linii wyświetlanych na ekranie i odwzorowujących połączenia zależy od wpisanej w odpowiednim polu wartości przepustowości tej linii. To pozwala natychmiast ocenić, gdzie w dokumentowanej sieci mogą występować "wąskie gardła".

Rysowanie schematów sieci za pośrednictwem netViz jest prostsze niż przy użyciu aplikacji Network Charter Micrografx. Użytkownik ma do dyspozycji ok. 4000 schematów urządzeń różnych producentów. Jest to wprawdzie ponad dwa razy mniej niż w aplikacji firmy Micrografx, lecz podczas pracy z programem prawie nie odczuwa się tego braku (w Network Charter wiele schematów się powtarzało).

NetViz umożliwia także szybkie podjęcie decyzji, jakie działanie ma być wykonane w przypadku podwójnego kliknięcia na schemacie konkretnego urządzenia. W przypadku przełącznika sieciowego mogą być prezentowane dodatkowe informacje o nim, lista dołączonych urządzeń (stopniowo rozwijana struktura sieci), a także zrealizowane połączenie telnet z konsolą administracyjną tego urządzenia. Taką decyzję można podjąć indywidualnie dla każdego urządzenia znajdującego się na schemacie.

NetViz pozwala także na eksport utworzonych schematów do formatu stron WWW. Robi to jednak w okrężny sposób. Pozwala wyeksportować dane do bazy danych podłączonej do serwera WWW, a następnie przeglądać je z użyciem przeglądarki wyposażonej w obsługę Javy.

Dla kogo?

NetViz 4.0 to dobre narzędzie dla tych administratorów, którzy dysponują już danymi o konfiguracji sieci i na ich podstawie zamierzają stworzyć jej graficzne schematy. Jeśli jednak produkt ma być wykorzystywany do automatycznej detekcji urządzeń pracujących w sieci, to lepiej wybrać konkurencyjne rozwiązania, takie jak Micrografx Network Charter czy też Net-workIT firmy Computer Associates.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200