Piętnastka

W marcu br. tygodnik PCweek obchodził piętnastolecie pierwszego numeru. Z tej okazji wytypowano 15 osób, które najsilniej wpłynęły na rozwój technologii komputerowych. Wśród nich znaleźli się: Andy Grove (Intel), Michael Dell (Dell) i Linus Torvalds (Linux), ale także mniej znani Rod Canion (założyciel Compaqa) i Vinton Cerf (wynalazca TCP/IP)*. Wszystkim zadano pięć osobistych pytań.

W marcu br. tygodnik PCweek obchodził piętnastolecie pierwszego numeru. Z tej okazji wytypowano 15 osób, które najsilniej wpłynęły na rozwój technologii komputerowych. Wśród nich znaleźli się: Andy Grove (Intel), Michael Dell (Dell) i Linus Torvalds (Linux), ale także mniej znani Rod Canion (założyciel Compaqa) i Vinton Cerf (wynalazca TCP/IP)*. Wszystkim zadano pięć osobistych pytań. Dwóch odmówiło (Ellison i Jobs), pozostali ujawnili się. Pomyślałem sobie, z całym szacunkiem dla osiągnięć ww., że każdy kto przez ostatnich piętnaście lat był zamieszany w sprawę komputerów, też może podzielić się interesującymi spostrzeżeniami. Zachęcając Czytelników do przysyłania osobistych wypowiedzi ([email protected]), poniżej podaję swoje:

1) Co robiłeś 15 lat temu?

Notabene w 15. nie ma żadnej kobiety, więc nie jest to seksizm.

Byłem adiunktem w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie, zajmowałem się badaniami uszkodzeń radiacyjnych w półprzewodnikach i używałem na co dzień "sedesa" (CDC 6300) do obliczeń Monte Carlo i kalkulatora HP41C do całkowania numerycznego. W wolnych chwilach bawiłem się pożyczonym Sinclairem Z80 i marzyłem o posiadaniu Macintosha. Pisywałem też do Informatyki. Właściwie wszystko się zmieniło, poza tym, że dalej pisuję o komputeryzacji.

2) Co było najważniejszym wydarzeniem w ciągu ostatnich 15 lat?

Prawie wszyscy podawali Internet/ WWW. Uważam, że koniec zimnej wojny. Internet rozwijał się znacznie dłużej niż przez 15 lat. Jeśli już coś z branży komputerowej, to rozpowszechnienie się komputerów osobistych. W Polsce na pewno kluczowe znaczenie dla powstania normalnego rynku usług informatycznych miała zmiana systemu polityczno-gospodarczego.

3) Kto lub co miało największy wpływ na ciebie?

Wielu ankietowanych wymieniało żonę i dzieci (m.in. Bill Gates). Uważam, że osobą tą był pewien docent (nazwisko przemilczę, bo nie chcę go publicznie zawstydzać), który gratulując mi habilitacji (przedtem usiłował ją pokrętnie utrącić), powiedział, że zastanawia go radość, z jaką robię badania naukowe. Tak jakby coś niewłaściwego było w cieszeniu się swoją pracą. Spowodował, że zacząłem na serio zastanawiać się, gdzie naprawdę jest moje miejsce, i porzuciłem naukę.

4) Jakie było twoje największe osiąg-nięcie?

Większość podawała firmę, którą założyła. W tym duchu mógłbym powiedzieć, że ściągnięcie Apple'a do Polski. Myślę jednak, że zdarzyłoby się to także beze mnie. Przyznam się, że chyba nie mam żadnych znaczących osiągnięć. A w każdym razie nie takich, z których mógłbym być dumny. Wielu indagowanych podawało możliwość współpracy ze wspaniałymi ludźmi z branży. W tym sensie miałem rzadką przyjemność obserwowania od środka powstawanie rynku komputerowego w Polsce i osobistego kontaktu z większością tzw. osobistości. Starałem się uczciwie opisywać obserwowane przemiany. Może to było moim największym osiągnięciem?

5) Jaka będzie branża komputerowa za 15 lat (w roku 2014)?

Tu większość ankietowanych "odleciała", przewidując na ogół swoje odejście na emeryturę. Myślę, że dalej będę pisał o komputerach, choć już może z perspektywy outsidera. Nie sądzę, podobnie jak kilku indagowanych z 15., abyśmy byli w stanie trafnie prognozować wydarzenia. Kto 15 lat temu mógł przewidzieć dzisiejszą sytuację w branży?

* Pełna 15. to: Berners-Lee (WWW), Canion (Compaq), Case (AoL), Cerf (TCP/IP), Chambers (Cisco), Clark (Netscape), Dell (Dell), Ellison (Oracle), Gates (Microsoft), Grove (Intel), Jobs (Apple), Kapor (Lotus), McNealy (Sun), Torvalds (Linux).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200