Obiektowy broker w Internecie

Firma NobleNet opracowała serwer aplikacyjny Nouveau, który może okazać się remedium na łączenie nowych i starych aplikacji działających w przedsiębiorstwie.

Firma NobleNet opracowała serwer aplikacyjny Nouveau, który może okazać się remedium na łączenie nowych i starych aplikacji działających w przedsiębiorstwie.

Zmieniając profil i sposób działania przedsiębiorstwa, nie można wyrzucić istniejącej w nim infrastruktury informatycznej i zaczynać wszystkiego od początku. Trzeba używać istniejących zbiorów danych i aplikacji, a jednocześnie szybko tworzyć nowe, korzystając z nowych technologii, o lepszych właściwościach. Jedną z metod integrowania aplikacji jest stosowanie brokerów obiektowych (Object Request Broker - ORB), przeznaczonych do osadzania rozproszonych aplikacji obiektowych, komunikacji z istniejącymi aplikacjami, zawartymi w otoczce obiektowej, oraz w miarę wzrostu obciążenia rozdzielanie go na inne maszyny.

Więcej niż broker

Firma NobleNet opracowała serwer aplikacyjny Nouveau, który wprawdzie spełnia również funkcję brokera obiektowego ORB, ale ma znacznie większe możliwości. Tworzy ramy obiektowe, pozwalające na abstrahowanie różnych technik obiektowych w formie umożliwiającej tworzenie nowych aplikacji z różnych komponentów w prosty sposób. W zasadzie Nouveau zapewnia możliwości integracyjne brokera obiektowego na poziomie warstwy komunikacyjnej. Zawiera też zestaw usług niezbędnych przy tworzeniu i łączeniu aplikacji rozproszonych: środowisko wykonawcze (run-time), usługi nazewniczo-katalogowe i bezpieczeństwa.

Środowisko wykonawcze Nouveau zapewnia równomierny rozdział obciążenia na różne maszyny. Zapewnia również usługi bezpieczeństwa. Komunikacja klientów, którzy mogą być rozmieszczeni w dowolnym miejscu sieci Web, odbywa się za pośrednictwem protokołu IIOP (pozwalającego na tunelowanie przez zapory ogniowe) i techniki znanej jako "adres dobrze znany". Umożliwia stałą komunikację z tym adresem bez pośrednictwa serwera proxy (spowalniającego komunikację i nie zapewniającego dostatecznej skalowalności). Usługi nazewniczo-katalogowe służą do zapewnienia dostępu do tysięcy obiektów, tworzących aplikację, rozrzuconych w różnych miejscach sieci.

Różne obiekty, różne języki

Realizacja obsługi obiektów odbywa się za pomocą przenośnych adapterów obiektowych (Portable Object Adapter - POA) środowiska wykonawczego, dostosowanych do współpracy z różnymi obiektami: CORBA, COM, Java. Pozwala to programiście przy pisaniu aplikacji na posługiwanie się znanym mu środowiskiem programistycznym.

Wbudowany kompilator języka definiowania interfejsów (Interface Definition Language - IDL) tworzy części kodu (stubs) klienta i serwera, umożliwiające współpracę z różnymi typami obiektów. Zajmuje się też tworzeniem kodu do wykorzystania istniejących aplikacji na dużych komputerach typu mainframe. Architektura Nouveau sprawia, że części kliencka i serwerowa aplikacji są niezależne. Część kliencką można modyfikować i rekompilować bez zmian w serwerze. Pozwala to na dodawanie nowych rodzajów interfejsu klienta i nowych interfejsów do serwera, utrzymując istniejące. Wszystko to czyni z Nouveau produkt pozwalający na szybkie dostosowanie aplikacji do zmieniających się potrzeb.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200