Palec zamiast hasła

Identyfikacja za pomocą odcisku palca ma szansę znacznie zmniejszyć problemy użytkowników i administratorów zarządzających ich kontami.

Identyfikacja za pomocą odcisku palca ma szansę znacznie zmniejszyć problemy użytkowników i administratorów zarządzających ich kontami.

Identyfikacja użytkowników sieci komputerowych na podstawie linii papilarnych wkrótce stanie się alternatywą dla tradycyjnego logowania z wykorzystaniem identyfikatora i hasła. Rozwiązania takie pozwalają usunąć jeden z najczęstszych problemów w dobrze zabezpieczonych sieciach. Użytkownicy nie będą już skarżyć się, że zapomnieli hasła, i zmuszać administratorów do przydzielenia im nowego, łatwiejszego do zapamiętania. Jednym z rozwiązań identyfikujących użytkowników za pomocą ich linii papilarnych jest Fingerprint Identification Technology (FIT) Compaqa.

Dobrze zintegrowany

Zaletą tego rozwiązania jest jego dobra integracja z najpopularniejszymi systemami, pracującymi na stacjach roboczych (Windows 95, 98 i NT 4.0), a także Windows NT Server 4.0, pracującym na serwerze. Czytnik linii papilarnych jest podłączany do komputera za pomocą portu równoległego i specjalnej przejściówki podłączanej do portu klawiatury (z tego portu zasilane jest urządzenie). Plątanina kabli może powodować pewne utrudnienia, lecz jest to cena, jaką trzeba zapłacić za współpracę tego rozwiązania ze stacjami z systemem Windows NT, nie obsługującym portów USB i komunikacji w paśmie podczerwieni.

Układ linii papilarnych jest odczytywany przy użyciu miniaturowego skanera. System operacyjny, który identyfikuje użytkownika na podstawie odcisku palca, nie przechowuje jednak zeskanowanego obrazu linii papilarnych. Po zeskanowaniu oprogramowanie, dostarczane przez Compaqa, lokalizuje charakterystyczne punkty i krzywizny odcisku palca, opisuje je odpowiednimi wzorami, koduje i taką informację porównuje z analogicznie wykonanym wzorcem odcisku zapisanym na serwerze. Ważne jest, że nigdzie nie jest przechowywany obraz linii papilarnych. Identyfikacja użytkownika na podstawie odcisku jest bardzo szybka - trwa nie więcej niż 2 s.

FIT Compaqa, choć jest rozwiązaniem bardzo prostym w obsłudze, nie jest jednak doskonałe. Pozwala zapisać na serwerze obraz tylko jednego odcisku palca, nie jest więc możliwe logowanie z wykorzystaniem dowolnego palca. Co więcej, palec należy zawsze przyciskać do skanera w takim samym położeniu. Jego przyłożenie pod innym kątem lub obrócenie nie pozwoli na zalogowanie.

Interfejs administratora

Po instalacji oprogramowania dołączanego do pakietu aplikacja User Manager w systemie Windows NT zostaje wzbogacona o dodatkowe ikony, prezentujące informacje o tym, czy dany użytkownik wprowadził już identyfikujący go wzorzec odcisku palca.

Administrator może także optymalizować pracę oprogramowania poprzez rozjaśnianie bądź przyciemnianie skanowanego obrazu palca, dzięki czemu FIT łatwiej przeprowadzi identyfikację użytkowników. Jest to o tyle istotne, że standardowe ustawienia często uniemożliwiają np. identyfikację odcisków czarnoskórych użytkowników komputerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200