Analityczny dyngus

Microsoft powołuje się na raport rzekomo niezależnej firmy NCRI, dotyczący wyższości systemu zarządzania SMS nad konkurencyjnym rozwiązaniem firmy Novell.

Microsoft powołuje się na raport rzekomo niezależnej firmy NCRI, dotyczący wyższości systemu zarządzania SMS nad konkurencyjnym rozwiązaniem firmy Novell.

W kwietniu br. Microsoft umieścił na swojej głównej stronie WWW odwołanie do raportu firmy analitycznej Northeast Consulting Resources Inc. (NCRI), zatytułowanego Desktop Management in the Tranches: A Real-World Examination of Microsoft SMS and Novell ZENworks. Wykazano w nim wyższość oprogramowania Microsoftu w dziedzinie zarządzania komputerami osobistymi. Raport ten jest jednak pełen dobrze zamaskowanych przeinaczeń i niespójności, które nieświadomi zagrożenia czytelnicy mogą przeoczyć. Zagrożenie natomiast jest realne, część z nich może bowiem podjąć decyzję o wdrożeniu rozwiązaniu Microsoftu właśnie po przeczytaniu tego, podobno niezależnego, opracowania. Lepiej jednak samodzielnie przeanalizować możliwości obu pakietów niż opierać się na "rzeczywistości" kreowanej przez firmę NCRI.

Niedomówienia...

NCRI twierdzi w raporcie, że wnioski oparto na badaniach przeprowadzonych wśród użytkowników oprogramowania Systems Management Server Microsoftu i ZENworks firmy Novell. Niestety, nie podaje, jak dużej liczby użytkowników dotyczyły te badania. Przy analizie wysokości zwrotów nakładów inwestycyjnych (Return of Investment - ROI) opiera się na danych przekazanych w 1997 r. od 10 użytkowników pakietu SMS. Nie podaje jednak wysokości ROI dla konkurencyjnego pakietu ZENworks, co uniemożliwia porównanie finansowych korzyści, wynikających z wdrożenia każdego z tych rozwiązań.

W wielu miejscach raportu nie wspomniano także o niekorzystnych dla SMS ograniczeniach i korzystnych dla ZENworks możliwościach oferowanych przez to rozwiązanie. NCRI chwali możliwości skalowania pakietu SMS, zapominając o tym, że jest on oparty na trudno skalowalnej architekturze domenowej. NCRI nie zapomina jednak, aby wytknąć przywiązanie pakietu ZENworks do usług katalogowych NDS, które "nie są rozwiązaniem wystarczająco skalowalnym, gdyż nie przechowują informacji w bazie danych opartych na SQL". Oczywiście, firma analityczna nie wspomina o tym, że obecna struktura domenowa Windows NT również jest oparta na mechanizmie bazodanowym o wątpliwej jakości w porównaniu z możliwościami oferowanymi przez SQL Server.

NCRI ocenia, że SMS Ser-ver jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem do zarządzania sieciami składającymi się z więcej niż 1000 komputerów, a ZENworks sprawdza się jedynie w przypadku małych sieci, stworzonych na bazie technologii Novella. Firma nie informuje jednak, na czym oparła te wnioski.

Dystrybucja oprogramowania

NCRI zakłada, że najważniejszą cechą, wymaganą od rozwiązań przeznaczonych do zarządzania komputerami jest możliwość zdalnej dystrybucji oprogramowania w sieci. Wydaje się jednak zapominać, że zdalna dystrybucja oprogramowania jest związana z wieloma innymi zagadnieniami, np. personalizacją podczas instalacji. Te niedopowiedzenia to zazwyczaj ograniczenia pakietu SMS.

Analitycy NCRI twierdzą także, że ZENworks nie pozwala wykonywać instalacji na ściśle wyselekcjonowanych stacjach roboczych spełniających parametry takie jak odpowiednia ilość pamięci RAM itp. Nie jest to jednak prawda. ZENworks może przeprowadzać inwentaryzację sprzętu i wykonywać instalację na podstawie zebranych danych. Dzięki integracji z NDS-em, w którym przechowywane są wszystkie informacje o użytkownikach, ma on możliwość także automatycznie podczas instalacji oprogramowania wykonywać takie operacje, jak wpisanie adresu e-mail użytkownika w odpowiednie pole konfiguracji przeglądarki WWW. Takiej funkcji nie zapewnia jeszcze SMS.

Chociaż NCRI wymienia możliwości obu pakietów, z której wynika, że ZENworks jest jedynym, który ma takie funkcje, jak możliwość zdalnej kontroli na podstawie informacji zapisanych w usługach katalogowych, śledzenie problemów (trouble ticketing) oraz możliwość zdalnej konfiguracji drukarek i zdalnego dostępu (RAS), to zapomina o komentarzu do tej listy funkcji.

... i większe kwiatki

Wielokrotnie, próbując uzasadnić braki oprogramowania SMS, NCRI zapewnia, że pakiet ten ma żądaną funkcjonalność w połączeniu z systemem Windows 2000 i technologią IntelliMirror. Problem w tym, że z raportu jednoznacznie nie wynika, że produkty te nie są i długo jeszcze nie będą dostępne na rynku. Takie konfrontacje technologii ZENworks, mającej być dostępną wraz z Windows 2000, pojawiają się np. podczas opisywania wyjątkowej możliwości samonaprawiania aplikacji, w którą wyposażono produkt Novella. Funkcja ta jest przydatna np. wtedy, gdy użytkownik przez pomyłkę usunie z dysku plik niezbędny do pracy dowolnej aplikacji. Wtedy przy kolejnym uruchomieniu tej aplikacji moduł ZENworks, pracujący na stacji roboczej, automatycznie doinstaluje ten plik na dysku lokalnym, pobierając go z serwera, na którym znajduje się instalacyjna wersja aplikacji.

Według NCRI, funkcja ta jest w zasadzie niepotrzebna, jeśli połączy się możliwości SMS z ograniczeniami praw użytkowników (dystrybuowanymi za pośrednictwem plików Policy). To jednak nie rozwiązuje problemu, jeśli np. plik zostanie usunięty lub uszkodzony z innego powodu - nie bezpośrednio przez użytkownika, a przez wirusa bądź fizyczne uszkodzenie dysku (wystąpienie bad sectorów).

Teraźniejszość kontra przyszłość

Oddzielny dział raportu poświęcony jest przyszłości obu rozwiązań. Chociaż w całym raporcie NCRI udziela dużego kredytu zaufania możliwościom niedostępnych jeszcze rozwiązań Microsoftu, to również w całym raporcie (wraz z sekcją poświęconą przyszłości obu rozwiązań) przemilcza się funkcjonalność, która ma się znaleźć w pakiecie ZENworks 2 (pomijając również to, że będzie on dostępny wcześniej niż Windows 2000).

Raport wprawdzie piętnuje fakt, że pierwsza wersja ZENworks jest słabo zintegrowana z ManageWise, lecz zapomina nadmienić, że w przyszłości (jeszcze w tym roku) pakiety te zostaną połączone w jeden produkt. NCRI nie wspomina też o cechach ZENworks 2.0, takich jak integracja z bazami danych SQL i ODBC i znacznie bardziej zaawansowane możliwości definiowania kryteriów dla zdalnych instalacji (włącznie ze sprawdzaniem, czy na danej stacji roboczej jest zainstalowana odpowiednia wersja zestawu poprawek Service Pack).

Problematyce zarządzania sieciami poświęcimy Raport Computerworld, który ukaże się z numerem 18 Computerworlda, 4 maja 1999 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200