Abecadło systemów MRP II/ERP część III

Produkcja wielowariantowa ma miejsce, gdy produkt może być na różne sposoby wykończony lub wyposażony, np. maszyny robocze i samochody o różnym wyposażeniu - jedna karoseria wyposażona w wiele różnych wersji silnika i skrzyń biegów, różnorodne tkaniny lub opakowania ze zróżnicowanymi nadrukami.

Produkcja wielowariantowa ma miejsce, gdy produkt może być na różne sposoby wykończony lub wyposażony, np. maszyny robocze i samochody o różnym wyposażeniu - jedna karoseria wyposażona w wiele różnych wersji silnika i skrzyń biegów, różnorodne tkaniny lub opakowania ze zróżnicowanymi nadrukami.

Produkcja wrażliwa na modę charakteryzuje się ostrymi rygorami czasowymi wprowadzania produktów do produkcji i na rynek oraz krótkim czasem "życia" takich produktów, np. odzież lub popularne kosmetyki.

Preferowane dziedziny przemysłu Przyporządkowanie poszczególnych pakietów branżom jest klasyfikacją dosyć arbitralną, choć wiadomo że organizacja przedsiębiorstwa - jedno- lub wielozakładowego, a także typ produkcji lub sposób i sieć dystrybucji powinny być decydujące. Na przykład przemysły spożywczy czy chemiczny to na ogół produkcje procesowe powtarzalne, farmaceutyczny - ciągłe, a elektroniczny to produkcja na liniach lub w gniazdach zorganizowanych przedmiotowo. Należy wziąć pod uwagę dwa fakty. Po pierwsze, to, że pewien pakiet jest zainstalowany w przedsiębiorstwie danego typu i tam funkcjonuje, wcale nie znaczy, iż jest on przeznaczony i najlepszy dla takich przedsiębiorstw. Podczas jego wyboru mogły istnieć warunki nie sprzyjające trafnej czy optymalnej decyzji kierownictwa. Po drugie, jeśli nawet oprogramowanie niezbyt odpowiada przedsiębiorstwu, ale zostanie wdrożone prawidłowo i jest dobrze eksploatowane, będzie działało i przynosiło korzyści użytkownikom. Jeśli natomiast wybrano właściwy pakiet, ale wdrożenie przebiegło nieprawidłowo, to prawdopodobnie przedsięwzięcie zakończy się niepowodzeniem.

Dane ogólne o oprogramowaniu

System operacyjny Oprogramowanie MRP II/ERP może pracować pod kontrolą jednego lub różnych systemów operacyjnych. Nie można arbitralnie stwierdzić, który jest lepszy, który gorszy, ponieważ zależy to od konkretnej aplikacji. W tabeli w Raporcie Computerworld "Zintegrowane systemy do wspomagania zarządzania produkcją i dystrybucją MRP II/ERP" podano systemy preferowane przez dostawcę pakietu.

Bazy danych Dostawcy pakietów wskazują bazy, z którymi współpracuje ich oprogramowanie. Pełna wersja baz danych wymagana jest w przypadku wprowadzania zmian i modyfikacji, natomiast run time - przy eksploatacji. Większość pakietów zawiera własne bazy przydatne do niezbyt dużych wdrożeń. Jednak przy większych instalacjach wymagane są zewnętrzne, uniwersalne bazy danych.

Platforma sprzętowa obejmuje główne typy komputerów i sieci, na których mogą być zainstalowane systemy.

Architektura klient/serwer Przy wyborze oprogramowania należy zwrócić uwagę, która z wersji architektury klient/serwer jest dostępna w systemie, a która rzeczywiście będzie przydatna w eksploatacji. Najprostsza wersja umożliwia zdalną prezentację danych, wzbogacona - wstępne przetwarzanie danych w zdalnej stacji roboczej (zwykle w PC), jeszcze bardziej rozbudowana - formułowanie zapytań i obróbkę odpowiedzi w stacji roboczej. Najbardziej rozbudowana wersja stanowi rozproszoną bazę danych.

Ludwik Maciejec jest konsultantem i właścicielem firmy Usługi doradcze i konsultingowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200