Czas to pieniądz i... Zdrowie

Referencje w firmach dystrybucyjnych i łatwość administrowania to podstawowe kryteria wyboru systemu w gdańskim Pharmag SA.

Referencje w firmach dystrybucyjnych i łatwość administrowania to podstawowe kryteria wyboru systemu w gdańskim Pharmag SA.

Trójmiejski dystrybutor leków Pharmag SA, jedna z największych firm tej branży w Polsce, rozwijał początkowo oprogramowanie we własnym zakresie. Stopniowo jednak stawało się ono coraz mniej wystarczające. Poszukiwania systemu rozpoczęto po określeniu kilku podstawowych wymagań. Listę potencjalnych aplikacji skrócono więc do pakietów działających na platformie IBM AS/400. "Jest ona łatwa w administrowaniu i scentralizowana, co pozwala na bieżąco zarządzać oprogramowaniem z centrali. Nasze oddziały są zbyt małe, aby utrzymywać własne zespoły informatyków" - mówi Rafał Czyżewski, dyrektor ds. finansów i organizacji w Pharmag SA.

Docelowo kilkanaście największych oddziałów zostanie połączonych siecią rozleg-łą, mniejsze mają pracować w trybie off-line, co pewien czas uaktualniając stany magazynowe. Zastosowanie jednego z tych rozwiązań będzie uzależnione od pozycji oddziału na rynku. Obecnie rozpoczyna się proces wyboru koncepcji budowy sieci rozległej. Najmniejsze oddziały nadal będą pracowały z dotychczasowymi aplikacjami. Pharmag, wspólnie z dostawcą nowego systemu, zamierza stworzyć odpowiednie interfejsy komunikacyjne.

Do wdrożenia przewidziane są moduły: finansowy, obsługi dystrybucji, zarządzania zapasami i magazynem oraz tzw. telesprzedaż. Całość zostanie uzupełniona - oferowaną także przez IBS - hurtownią danych i zintegrowanym z nią systemem informowania kierownictwa. Według harmonogramu wdrożenia, projekt ma potrwać do połowy 2000 r. i obejmie ok. 200 stanowisk.

EDI 2000

Jedną z najważniejszych korzyści zastosowania systemu ma być przyspieszenie zaopatrywania klientów, trudnego przy bardzo szerokim asortymencie. Jednocześnie system ma zoptymalizować proces przeprowadzania zakupów. Oprogramowanie ma ułatwić przeprowadzenie zmian organizacyjnych, znajdzie wyraz w scentralizowaniu administracji oraz wypracowaniu nowych metod dystrybucji. Oprócz istniejącego magazynu w Gdańsku, firma zamierza utworzyć jeszcze kilka dużych ośrodków dystrybucyjnych w innych rejonach kraju. Rolą oddziałów jest już teraz wyłącznie zbieranie zamówień, a dzięki nowemu systemowi oczekuje się skrócenia czasu realizacji dostaw do aptek. Jeden z modułów ASW ma też wspomagać wewnętrzną organizację i pracę magazynów.

Rok 2000 przyniesie znaczne rozszerzenie projektu elektronicznego połączenia Pharmagu z aptekami. "Rozwiązanie to, rzadko jeszcze stosowane w Polsce, jest powszechnie stosowane np. w systemie dystrybucji leków w Szwajcarii" - mówi Rafał Czyżewski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200