Trzecie parzenie

Visual Cafe 3.0 jest pakietem do programowania w Javie. Celem jego twórców było opracowanie narzędzia, w którym aplikacje rozproszone tworzy się równie łatwo, jak programy na jedną maszynę.

Visual Cafe 3.0 jest pakietem do programowania w Javie. Celem jego twórców było opracowanie narzędzia, w którym aplikacje rozproszone tworzy się równie łatwo, jak programy na jedną maszynę.

Symantec wprowadził na rynek nową wersję pakietu narzędziowego do opracowania aplikacji w Javie - VisualCafe Enterprise Suite. Zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) oferuje wiele nowych, "inteligentnych" cech.

Trud rozproszony

Unikatową cechą pakietu jest technologia Single-View, pozwalająca na prezentowanie programistom jednego widoku systemu rozproszonego, maskując szczegóły techniczne związane z różnymi platformami i upraszczając proces tworzenia aplikacji rozproszonych. Obecnie tworzy się je równie łatwo, jak aplikacje dla jednej maszyny.

Opracowanie aplikacji rozproszonych jest najtrudniejsze wtedy, gdy trzeba korzystać z komputerów rozmieszczonych w znacznych odległościach od siebie. Trzeba bowiem napisać oddzielnie kod dla każdej maszyny, a uruchamiają taką aplikację trzeba dokładnie wiedzieć, jaka część kodu wykonuje się, na której maszynie i jakich danych dotyczy. Automatyzacja procesu utrzymywania w jednym miejscu informacji o kodzie i danych przyspiesza proces uruchamiania aplikacji.

VisualCafe Enterprise Suite zawiera dwa moduły kreatorów (Wizard) do tworzenia części klienckiej i serwerowej aplikacji. Kreator Client Adapter służy do tworzenia komponentów komunikujących się ze zdalnymi obiektami. Natomiast Servant Class pozwala na tworzenie obiektów zgodnych ze specyfikacją CORBA lub dostępnych za pośrednictwem protokołu zdalnego wywołania metod (Remote Method Invocation - RMI).

VisualCafe Enterprise Suite ma wbudowany debugger aplikacji rozproszonych, umożliwiający wykonanie tej operacji z jednego miejsca. Pozwala on na swobodne "mieszanie" części aplikacji działających na różnych systemach operacyjnych, w tym na Windows NT, Sun Solaris, Linux i innych. VisualCafe Enterprise Suite nie zawiera serwera aplikacyjnego. Konkurencja sprzedaje serwer aplikacyjny z pakietem narzędziowym: Inprise/Borland w najdroższej wersji pakietu JBuilder Enterprise dostarcza serwer ograniczonej liczbie użytkowników, pozwalający na testowanie aplikacji. Podobnie czyni Sybase w Enterprise Application Studio. Symantec zapewnia natomiast możliwość korzystania z serwerów aplikacyjnych Tengah (produkt WebLogic, obecnie BEA Systems) i NetDynamics (produkt NetDynamics, obecnie Sun Microsystems).

Zarządzanie aplikacjami

Symantec zawarł porozumienie z IBM w celu włączenia VisualCafe Enterprise Suite w środowisko eNetwork On-Demand Ser-ver. Oprogramowanie to, będące rozszerzeniem pakietu zarządzania systemami i aplikacjami Tivoli Enterprise, pozwala administratorom sieci Web na dostosowanie aplikacji do potrzeb indywidualnych użytkowników, grup i dostępnych urządzeń oraz dostarczanie aplikacji w Javie do dowolnego miejsca w sieci. Moduł opracowany przez IBM umożliwia włączanie aplikacji opracowanych za pomocą VisualCafe Enterprise Suite do środowiska obsługiwanego przez eNet-work On-Demand Server.

Zestaw VisualCafe Enterprise Suite wspierają również producenci innych pakietów narzędziowych,np. Rational Software i PlatinumTechnology. Pakiet VisualCafe Enterprise Suite to narzędzie przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw o rozbudowanej i niejednorodnej infrastrukturze informatycznej, opracowujących aplikacje w Javie i mających doświadczenie w tworzeniu systemów rozproszonych. Również wysoka cena (ok. 2795 USD na jedno stanowisko programistyczne) może stanowić poważną barierę.

Dla mniej wymagających Symantec oferuje trzy wersje: Standard, Professional i Database Edition, o mniejszych możliwościach i niższych cenach (odpowiednio: 139, 389 i 1089 USD +VAT).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200