Lektura obowiązkowa

Wykorzystywanie Internetu i poczty elektronicznej

Wykorzystywanie Internetu i poczty elektronicznej

Dostępność

Wszyscy pracownicy Netii mają dostęp do podstawowych usług internetowych: poczty elektronicznej i przeglądarki WWW. Nasza domena - netia.pl - ma autoryzację na serwerze NASK, co umożliwia uczestniczenie naszym pracownikom w dyskusjach grup newsowych. Do innych usług sieciowych, takich jak telnet, IRC, radio internetowe czy POP3, mają dostęp tylko nieliczni pracownicy w zależności od indywidualnych potrzeb.

Zasady

W Netii obowiązuje formalny regulamin korzystania z Internetu. Nakłada on obowiązek czytania poczty co najmniej raz dziennie (w przypadku dłuższej nieobecności - uruchomienie programu automatycznego powiadamiania nadawcy), rozsądnego używania załączników (mamy ograniczenia ich wielkości, nie zaleca się też rozsyłania ich do grup użytkowników), usuwania zbędnych i archiwizowania istotnych wiadomości, bo miejsce na dysku serwera pocztowego jest limitowane.

Regulamin nie poleca wykorzystywania poczty elektronicznej do celów prywatnych - głównie ze względu na przeciążenie systemu. Nie jest to jednak zabronione i w praktyce przesyłamy prywatną lub półprywatną korespondencję. Zabrania się natomiast zdecydowanie posługiwania pocztą elektroniczną do celów nie związanych z pracą w Netii, a prowadzących do osiągnięcia korzyści materialnych. E-mail jest objęty tajemnicą korespondencji z dwoma jednak wyjątkami: gdy potrzebna jest istotna informacja znajdująca się na koncie pracownika w przypadku jego dłuższej nieobecności lub gdy firma otrzyma nakaz sądowy udostępnienia skrzynki pocztowej. Inne reguły dotyczą korzystania z przeglądarki WWW. Dostęp do światowych serwerów WWW nie jest ograniczony ani filtrowany, lecz prowadzimy monitoring i analizę oglądanych (ściąganych) stron WWW. Tu nie obowiązuje zachowanie poufności.

Kontrola

Regularnie monitorujemy ruch do i z Internetu, mając na względzie przepustowość łączy, które dzierżawimy. Obserwujemy łącza i utrzymujemy ich obciążenie poniżej 20% wartości nominalnej (licząc średnią dobową). Kontrola logów pomaga w samokontroli pracowników żeglujących po Internecie. Publikujemy co miesiąc globalne zestawienia otrzymanych i przesłanych przez pracowników danych z możliwością kontroli stron WWW, z jakich korzystali.

Zabezpieczenia

Nasza sieć korporacyjna jest zabezpieczona zaporą typu firewall. Dbamy też o właściwą konfigurację innych elementów sieciowych (routery, serwery proxy) utrudniającą ataki intruzom. Jesteśmy, oczywiście, narażeni na ataki spamów, smurfa czy IP spoofingu. Staramy się minimalizować efekty ich działania, stosując dostępne na rynku licencjonowane narzędzia programistyczne i korzystając z porad specjalistycznych ośrodków.

Jacek Igalson administrator serwera Internetu Netia Telekom

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200