Stabilizacja polskich targowisk

Na targach Infosystem '99 dwie największe grupy stanowią wystawcy z Polski i Tajwanu.

Na targach Infosystem '99 dwie największe grupy stanowią wystawcy z Polski i Tajwanu.

Trudno powiedzieć, aby targi komputerowe rozwijały się w Polsce dynamicznie. Wydaje się raczej, że występuje pewna stabilizacja, a nawet regres. Pod tym względem nie wyróżniają się również - rozpoczynające się w tym tygodniu - targi w Poznaniu. W tym roku można zauważyć na Infosystemie, podobnie jak na innych polskich targach związanych z technologiami informatycznymi, że wyraźnie ubywa dużych firm i przedstawicielstw reprezentujących obecne w Polsce, znane koncerny zachodnie. Jednocześnie postępuje regionalizacja imprez - znaczna liczba wystawców to firmy działające lokalnie. Nie jest to oczywiście zasadą, niektóre znane firmy dystrybucyjne regularnie biorą udział w targach.

Stabilny rynek

Tę ogólną tendencję można uznać za skutek dojrzałości polskiego rynku, na którym nastąpiła względna stabilizacja struktury dostawców, dystrybutorów i dilerów. Efektem jest jednak zmniejszanie się znaczenia targów jako przekrojowej prezentacji oferty sprzętu i oprogramowania na polskim rynku. Ponadto technologie informatyczne nie mają już waloru przyciągającej, atrakcyjnej nowości, a stały się normalnym, codziennym elementem gospodarki. Między innymi z tych powodów trudno podczas Infosystemu oczekiwać prezentacji szczególnie interesujących produktów lub technologii, choć oczywiście wiele firm biorących udział w targach przygotowało premierowe pokazy sprzętu lub oprogramowania.

Infosystem ma rangę imprezy międzynarodowej. W tym roku potwierdzają to przede wszystkim firmy tajwańskie. Pod względem liczby, wystawców z Tajwanu jest więcej niż ogółem pozostałych firm zagranicznych. Są to najczęściej dostawcy komponentów, którzy szukają kontaktów z polskimi dystrybutorami, dilerami lub bezpośrednimi odbiorcami - producentami sprzętu.

Wzrost zainteresowania firm dalekowschodnich udziałem w polskich imprezach targowych już od kilku lat jest widoczny. Wynika ze wzrostu polskiego rynku informatycznego, który należy do największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Przede wszystkim jednak wpływa na to silna pozycja lokalnych firm montujących sprzęt komputerowy. Możliwość zakupu tajwańskich produktów bez dodatkowych pośredników lub odbywania dalekich podróży należy uznać za zjawisko korzystne. Tajwan to jeden z największych na świecie producentów części komputerowych, a w niektórych dziedzinach (płyty główne czy skanery) prawie monopolista.

Trzy w jednym

Organizatorom poznańskich targów sprzyja dobra infrastruktura, a także przyjęta kilka lat temu rozszerzona formuła łącząca trzy imprezy: targi Infosystem, Poligrafia i Multimedia. Dwie pierwsze mają obecnie porównywalną wielkość. Trzecia od 1995 r. usiłuje zdyskontować modne określenie multimedia, pozostając jednak nadal tylko szczątkowym dodatkiem do Infosystemu. Nie oznacza to, iż sprzęt, a przede wszystkim wydawnictwa i oprogramowanie, które można zakwalifikować do tej kategorii, są słabo reprezentowane w Poznaniu. Związek ich z systemami komputerowymi jest dzisiaj tak silny, że oddzielne potraktowanie targów Multimedia i Infosystem wydaje się nieporozumieniem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200