Gdziekolwiek jesteś

SQL Anywhere Studio jest zintegrowanym pakietem zawierającym niezbędne narzędzia do tworzenia środowiska bazodanowego dla komputerów PC i urządzeń przenośnych.

SQL Anywhere Studio jest zintegrowanym pakietem zawierającym niezbędne narzędzia do tworzenia środowiska bazodanowego dla komputerów PC i urządzeń przenośnych.

W skład pakietu Sybase wchodzą baza danych Adaptive Server Anywhere 6.0, narzędzie do replikacji SQL Remote, serwer internetowy, pozwalający publikować wyniki kwerendy na stronie WWW PowerDynamo, oraz narzędzie do modelowania bazy i pakiet InfoMaker, umożliwiający tworzenie prostych formatek i raportów.

Elastyczna baza

Sybase Adaptive Server (SAS) 6.0 ma minimalne wymagania (działa w DOS-ie, na komputerach typu Palm), a jednocześnie daje programiście szerokie możliwości.

Wersja serwera dla PC wymaga 1 MB pamięci wobec motoru bazy i 2 KB informacji związanych z połączeniem użytkownika. SAS ma budowę modułową i wersje na prostsze komputery są pozbawione pewnych funkcji. Mają jednak te same typy danych i podstawowe mechanizmy do zarządzania bazą. Pełny motor bazy SAS może wykorzystywać architekturę SMP i wykonywać zapytania na kilku procesorach. Ponadto ma wyrafinowane opcje pozwalające sterować wydajnością i sposobem przetwarzania kwerend. SAS stosuje blokowanie na poziomie rekordów, a nie stron.

SAS jest serwerem bazy danych, ale może być też platformą, na której działa samodzielna baza danych na komputerze klienta. Taka baza może być replikowana przy użyciu SQL Remote z centralnym serwerem. Replikacja nie wymaga od użytkownika zaawansowanych operacji ani od programisty pisania skomplikowanych procedur. Sekret polega na tym, że SAS dostarcza narzędzi do odpowiedniego zaprojektowania bazy danych, w której przewidywana jest replikacja. Sam proces może być nawet ukryty przed użytkownikiem.

Java na równi z SQL

Język SQL wdrożony w SAS 6.0 jest dosyć szeroką implementacją standardu, z uwzględnieniem rozszerzeń wielu firm. To pozwala stosunkowo łatwo przenosić aplikacje do SAS, ale powoduje też, że rozwiązania oparte na SAS 6.0 są bardzo uzależnione od bazy danych Sybase.

Motor bazy danych zawiera okrojoną maszynę wirtualną Javy. Równocześnie po stronie serwera działa specjalny sterownik JDBC, który pozwala pisać w Javie procedury działające na serwerze bazodanowym. W zasadzie Java jest równorzędnym obok SQL językiem do pisania procedur czy funkcji przechowywanych. Co ważniejsze, dla oprogramowania klienckiego nie ma różnicy, czy procedura, do której odwołuje się program, jest napisana w Javie czy w SQL. Programując serwer, można także łączyć zapytania SQL i funkcje tworzone w Javie. Obiekt Javy jest pełnoprawnym typem danych - w tabeli mogą istnieć pola przechowujące instancje obiektów Javy.

Niestety, okrojona maszyna wirtualna nie pozwala na stosowanie wirtualnych klas ani "pełnego" dziedziczenia. Mimo tych ograniczeń, Java po stronie serwera pozwala stosunkowo łatwo tworzyć aplikacje wielowarstwowe.

Pozostałe narzędzia

W pakiecie SQL Anywhere Studio znajduje się ciekawa aplikacja do modelowania bazy. Programista widzi graficzne powiązania między tabelami, może dodawać nowe referencje, edytować indeksy czy nawet zmieniać typy danych w tabeli. Ponadto dzięki PowerDesigner SQL Modeler można importować struktury bazy danych z innych baz (np. MS SQL Server) i niemal bez zmian tworzyć analogiczne rozwiązania na SAS 6.0 (problemy pojawiające się przy takich operacjach wynikają z nieco innej składni SQL czy konwencji nazewniczej).

Program InfoMaker, oprócz przygotowywania wyrafinowanych raportów, można wykorzystać do tworzenia formatek (służących zwykle do precyzowania postaci raportów). Ponadto umożliwia szybkie "napisanie" wzorcowej aplikacji, przetestowanie schematu bazy danych i wprowadzenie poprawek. Niestety, dla większych zbiorów danych InfoMaker działa wolniej niż konkurencyjne rozwiązania, natomiast tworzenie przy jego użyciu raportów jest dosyć proste.

Dla polskiego programisty istotny może być fakt, że prawie cały interfejs, który musi widzieć użytkownik końcowy, może być spolszczony albo skonstruowany w formie ikon.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200