Jakość, nie szybkość

AutoCAD 2000 nie będzie działał dużo szybciej niż wersja 14. Autodesk liczy jednak, że użytkownicy zdecydują się na aktualizację ze względu na ponad 400 ulepszeń, wprowadzonych do programu.

AutoCAD 2000 nie będzie działał dużo szybciej niż wersja 14. Autodesk liczy jednak, że użytkownicy zdecydują się na aktualizację ze względu na ponad 400 ulepszeń, wprowadzonych do programu.

Autodesk wprowadził do sprzedaży nową wersję systemu do wspomagania projektowania AutoCAD 2000. Jak informowaliśmy przed tygodniem, polska wersja aplikacji ma pojawić się w ciągu ok. trzech miesięcy. Obecnie Autodesk za równowartość 250 euro oferuje aktualizację do wersji 2000 dla nabywców AutoCAD 14. Nie jest natomiast jasne, czy nabywcy wersji angielskiej AutoCAD 2000 będą mogli uzyskać bezpłatne uaktualnienie, gdy pojawi się wersja polska.

Oprócz podstawowego AutoCAD 2000, producent przygotowuje serię specjalizowanych wersji m.in. Architectural Desktop, Mechanical Desktop lub AutoCAD Map. Według zapewnień, większość z nich ma być dostępna w ciągu 30-90 dni. Najdłużej, bo aż pięć miesięcy, trzeba będzie czekać na AutoCAD LT 2000.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, do AutoCAD 2000 wprowadzono ponad 400 ulepszeń podnoszących wydajność i zwiększających możliwości systemu. Nie oznacza to jednak zasadniczego wzrostu szybkości działania w porównaniu do wersji 14. Autodesk ocenia zwiększenie wydajności na 10-20%, podkreślając jednocześnie, że nie dotyczy to wszystkich funkcji. Przykładowo, uruchamianie programu będzie najprawdopodobniej trwać dłużej, bo zawiera on więcej bibliotek DLL wgrywanych przy starcie.

Usprawnienia

Do AutoCAD 2000 dołączono dwa nowe programy - Volo View i Volo Explorer, które mają ułatwić korzystanie z połączeń internetowych. Volo View to specjalizowana przeglądarka internetowa, która umożliwia otwieranie, przeglądanie i drukowanie plików o formatach DWG, DWF i DXF przy jakości wyświetlania i druku takiej samej, jaką oferuje AutoCAD.

Volo Explorer jest narzędziem rozszerzającym możliwości programu Microsoft Windows Explorer o funkcję szybkiego podglądu rysunków. Ułatwić ma też synchronizację pracy grup roboczych i wykorzystanie standardowych mechanizmów Windows do zarządzania i synchronizacji zasobów tworzonych za pomocą systemu AutoCAD.

Wśród nowych funkcji i usprawnień wprowadzonych do AutoCAD 2000 można wymienić:

MDE (Multiple Design Environment) - środowisko projektowe, umożliwiające jednoczesne otwieranie, tworzenie i edycję kilku rysunków. Program pozwala m.in. na przesuwanie obiektów między różnymi projektami;

AutoCAD Design Center - aplikacja do przeglądania istniejących plików i kopiowania danych, obiektów lub rozwiązań projektowych w celu ponownego wykorzystania. Pozwala na przyspieszenie tworzenia projektów dzięki możliwości zastosowania symboli, warstw, czcionek, obiektów, danych geometrycznych, ustawień i stylów, które zostały wcześniej opracowane w innych projektach.

Object Property Manager - narzędzie udostępniające atrybuty obiektów i rysunków. Program oparty na formularzu, który łączy ponad 40 okien dialogowych i funkcji, umożliwiając edycje pojedynczych obiektów lub grup na poziomie właściwości indywidualnych lub wspólnych.

Layouts - funkcja umożliwiająca wyświetlanie i wykreślanie różnych elementów i warstw jednego projektu zależnie od potrzeb i wymagań współpracujących przy jego tworzeniu osób. Ma ona konstrukcję wzorowaną na arkuszu kalkulacyjnym Excel, udostępniając arkusze i skoroszyty.

AutoSnaps/AutoTracking - narzędzia umożliwiające projektowanie i edycję rysunków bez potrzeby stosowania linii konstrukcyjnych.

Nowy format DWG

Wprowadzenie nowych funkcji do AutoCAD 2000 spowodowało konieczność modyfikacji formatu DWG. Przedstawiciele firmy zapewniają jednak, że program jest wstecznie zgodny, tzn. może odczytać wszystkie pliki utworzone w starszych wersjach.

Nowy AutoCAD pozwala również na zapisywanie plików w formacie wersji 14, ale nie ma takiej funkcji dla plików formatu AutoCAD 12. W tym ostatnim przypadku wymiana rysunków jest możliwa tylko za pośrednictwem formatu DXF.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200