Alpha na cztery lata

Compaq równolegle będzie rozwijał produkty oparte na platformach Intel i Alpha. Ta druga będzie promowana jako wydajne rozwiązanie do obsługi wielu systemów operacyjnych.

Compaq równolegle będzie rozwijał produkty oparte na platformach Intel i Alpha. Ta druga będzie promowana jako wydajne rozwiązanie do obsługi wielu systemów operacyjnych.

Compaq opiera swoją przyszłość na procesorze Alpha. Wszystkie rozwiązania tej firmy przeznaczone dla bardzo wymagających sektorów rynku mają być oparte na tym procesorze. W przeciwieństwie do Hewlett-Packarda, największego konkurenta w tej dziedzinie, Compaq nie zamierza proponować swoim klientom w perspektywie kilku lat migracji na 64-bitową platformę Intela - IA 64. Choć Compaq będzie oferował rozwiązania z procesorem Merced i jego kolejnymi wersjami, to równolegle zamierza uczynić z Alphy standard dla korporacji wymagających wysokiej wydajności, dostępności i skalowalności.

Od kiosku, po koncern naftowy

Procesory Alpha pojawią się w serwerach oferowanych na każdym rynku. Dla najmniej wymagających użytkowników, pragnących stosować system Windows NT w środowisku 64-bitowym, Compaq proponuje serwery serii DS (AlphaServer 800, 1200 i nowy DS20). Na tych samych maszynach klienci mogą także uruchamiać Tru64 Unix (dawniej Digital Unix), OpenVMS i Linux.

Wymagającym klientom firma oferuje maszyny z rodziny ES (AlphaSer- ver 4100), a najbardziej wymagającym - maszyny klasy GS (AlphaServer 8200, 8400, GS60 i GS140).

Do końca 2000 r. Compaq zamierza wprowadzić pierwsze modele serwerów Tandem, pracujące na bazie procesorów Alpha. Wcześniej ukażą się jednak jeszcze dwie generacje serwerów Himalaya, działające na procesorach MIPS.

Obecnie najwydajniejszy serwer Compaqa może być wyposażony maksymalnie w 14 procesorów Alpha. Do końca tego roku mają pojawić się serwery pracujące na niedostępnym jeszcze układzie Alpha EV67, które będą mogły być wyposażone nawet w 32 takie procesory. W roku 2000 Compaq zamierza udostępnić najbardziej wymagającym klientom serwery oferujące możliwość skalowania do 64 procesorów. Ostatecznym celem jest maszyna wyposażona w 128 procesorów, pracująca w architekturze NUMA.

Procesorowe plany

Najsilniejszym obecnie procesorem Alpha jest EV6 o częstotliwości 525 MHz. Jeszcze w tym roku firma udostępni Alpha EV67, taktowaną najprawdopodobniej zegarem 600-750 MHz. W przyszłym roku procesory te mają przekroczyć 1 GHz.

Strategia dla procesorów Alpha jest zaplanowana do roku 2003. W roku 2000 na rynek trafi procesor EV7 taktowany zegarem 1 GHz, w 2001 - EV8, a w 2003 - EV9, który ma być budowany w technologii 0,12 ľm.

Firmą rozwijającą procesor Alpha niezależnie od Compaqa jest Samsung, który pracuje nad kolejnymi generacjami tanich procesorów z rodziny 21164, oznaczonych symbolami PCA 56 i 57. Firma ma prawo odsprzedawać te procesory producentom, którzy chcą opracowywać stacje robocze działające na platformie Alpha.

System operacyjny

Aby zapewnić możliwość dobrego skalowania i efektywnie wykorzystać moc obliczeniową udostępnianą przez procesory, konieczna jest zmiana architektury serwerów i dostarczenie systemu operacyjnego, który będzie mógł wykorzystać możliwości oferowane przez sprzęt, na którym pracuje.

Systemem tym jest OpenVMS, który firma Compaq przejęła od Digitala wraz z technologią Alpha. Kluczowa dla użytkowników tego systemu będzie nowa technologia Galaxy, która jest dostępna z systemem OpenVMS 7.2. Umożliwia ona swobodne rozdzielanie zasobów (procesorów i pamięci) dostępnych w ramach jednego serwera w celu obsługi dedykowanych aplikacji lub uruchamiania kilku niezależnie i równolegle pracujących kopii systemów. W rzeczywistości jest kombinacją dostępnych dotychczas rozwiązań SMP i klastrowych, umożliwiającą ich realizację w ramach jednej maszyny.

W pierwszej wersji pozwala na uruchomienie dwóch (serwery AlphaSer-ver 4100 i 8200) lub do trzech (AlphaServer 8400 i GS140) w pełni niezależnych kopii systemu na jednym serwerze. W kolejnej wersji, zapowiadanej na koniec br., umożliwi uruchomienie do ośmiu niezależnych kopii systemu. Wersja ta będzie obsługiwać serwery wyposażone w maksymalnie 32 procesory. Umożliwi też wymianę procesorów w przypadku uszkodzenia bez konieczności przerywania pracy serwera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200