Zdecydowanie słabsza płeć

W moich doświadczeniach rekrutacyjnych na razie sprawdza się obiegowa opinia, iż start zawodowy i kariera kobiety w Polsce są nadal stosunkowo trudne.

W moich doświadczeniach rekrutacyjnych na razie sprawdza się obiegowa opinia, iż start zawodowy i kariera kobiety w Polsce są nadal stosunkowo trudne.

Problemy zaczynają się już przy poszukiwaniu pierwszej pracy. Młode absolwentki, często dysponujące już pierwszymi, ciekawymi doświadczeniami zawodowymi, są z reguły znacznie skromniejsze niż ich koledzy, nierzadko nie doceniają i nie potrafią sprzedać swoich umiejętności. Przypuszczam, że jest to po części efekt sposobu wychowywania dziewczynek, w którego ramach skromność jest cnotą. Niestety, podejście zakładające, iż prawdziwy brylant świeci wystarczająco jasno i nie trzeba go reklamować, dzisiaj wcale się nie sprawdza.

Później dochodzą kwestie związane z założeniem rodziny. W dużych korporacjach niełatwo jest kierownikom uzyskać zgodę na dodatkowy etat. W tej sytuacji nawet jeśli wszyscy przyznają, że ciąża i dzieci to sprawa naturalna i kiedyś przecież trzeba się na to zdecydować, spory odsetek młodych kobiet w dziale może stworzyć trudności natury organizacyjnej. Toteż, gdy kierownik stoi przed wyborem nowego pracownika, może skłonić się ku zatrudnieniu mężczyzny, mającego jako kontrkandydata kobietę o takich samych kwalifikacjach.

Kobiety, które mają dzieci w wieku szkolnym, ogólnie są uważane za potencjał na pracownika lojalnego i ofiarnego, doświadczenia związane w wychowaniem dzieci często dodają im dodatkowego wymiaru dojrzałości i odpowiedzialności zawodowej. Wiadomo jednak, że trudno im będzie funkcjonować na stanowisku wymagającym częstych, kilkudniowych wyjazdów służbowych. Wyższe stanowiska i wynagrodzenia dają oczywiście większą swobodę finansową, umożliwiającą zatrudnienie opiekunki do dzieci, gosposi, zapisanie dzieci do prywatnych przedszkoli i szkół o wydłużonych godzinach opieki nad dzieckiem. Lecz ułatwienia te rozwiązują jedynie problem organizacyjno-logis-tyczny. Im wyżej w hierarchii, im bardziej intensywna praca, tym większy dylemat moralny - co to za matka, która widuje dzieci przez godzinę wieczorem, która ponadto zamiast pojawiać się na zebraniu w szkole, koresponduje z wychowawcą dziecka za pomocą e-maila. Lekcje angielskiego, tenisa, prywatne korepetycje rozszerzające wiedzę z różnych dziedzin są tylko mało skutecznym plastrem na wyrzuty sumienia. A czas dla siebie? Tyle w wydawnictwach kobiecych informacji o tym, że aerobik i kosmetyczka to niezbywalne nasze prawo, które należy konsekwentnie egzekwować. Wydaje się to oczywistym dowodem, iż dla wielu kobiet takie zajęcia są luksusem, na który jest miejsce tylko od święta.

Wiele się mówi w korporacjach na temat harmonii między życiem prywatnym a zawodowym. Powoli pewne programy pojawiają się również i w Polsce. Przykładem może być wydłużony urlop macierzyński dla pracownic Hewlett-Packarda z możliwością stopniowego powrotu na pół i 3/4 etatu. Fundamentalna zmiana podejścia do uwzględnienia priorytetów rodzinnych w karierze kobiety jeszcze jest przed nami. Często z sarkastycznym uśmiechem obserwujemy funkcjonujące w Stanach Zjednoczonych zalecenia co do zatrudnienia x% Latynosów, y% Afroamerykanów; uzyskania z% kobiet na stanowiskach średniego szczebla kierowniczego itp. Jednak takie, wydawałoby się absurdalne (abstrahujące od umiejętności), wytyczne w dłuższej perspektywie wymuszają np. inną organizację pracy, aby umożliwić z% kobiet-menedżerów efektywne funkcjonowanie na piastowanych stanowiskach. Jeśli np. w zespole kierowniczym jest wiele kobiet, to w naturalny sposób zebrania nie będą organizowane w piątki o 16.30, seminaria wyjazdowe będą tak zaplanowane, by wykluczyć zbędne noclegi poza domem. Jedna kobieta w zespole mężczyzn może czuć się niezręcznie, próbując egzekwować tego typu rozwiązania.

Naturalnie równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym to temat dotyczący również mężczyzn. Niemniej nic nie wskazuje na to, aby utrwalone tradycją (i jak powiadają niektórzy - biologią) role społeczne kobiet i mężczyzn miały w krótkim czasie zmienić się, co oznacza, że te problemy są i będą dla nas szczególnie trudne.

Katarzyna Tomczak jest dyrektorem personalnym Hewlett-Packard Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200