Personalizacja na języku

Stworzenie języka PIDL wynika z wzrastającej wagi personalizacji informacji.

Stworzenie języka PIDL wynika z wzrastającej wagi personalizacji informacji.

Personalized Information Description Language (PIDL) to język wyprowadzony z metajęzyka XML, służącego do opisu danych. PIDL został zgłoszony do instytucji standaryzacyjnej World Wide Web Consortium jako standard narzędzia służącego do opisu sposobu personalizowania informacji. W jednym dokumencie zostają zgromadzone wskazówki, jak system ma przygotowywać dokumenty, by ich zawartość i forma były zgodne z preferencjami konkretnych użytkowników. Dokument ten może być związany z użytkownikiem (np. jego przeglądarką WWW).

Do tej pory personalizacja dokumentów była związana z konkretnym serwerem - np. sklep internetowy wiedział, jakie książki dany klient zakupił dotychczas, dzięki czemu mógł od razu prezentować zbliżoną tematycznie ofertę. Inny sklep nie mógł już skorzystać z tej wiedzy. PIDL ma wprowadzić możliwość wymiany takich danych.

W firmach pracownicy mogą otrzymać dokumenty PIDL zależnie od stopnia w hierarchii służbowej i działu. Serwis informacji udostępni im wówczas te pliki, których tematyka została wskazana w pliku PIDL. Jest to więc personalizacja informacji zależnie od przynależności grupowej danego użytkownika.

Oprócz PIDL opracowywane są inne rozwiązanie zapewniające personalizację informacji i wiązanie jej z użytkownikiem, a nie konkretnym serwerem.

Rozwiązania, takie jak ICE (Information and Content Exchange), P3P (Platform for Privacy Preferences) czy RDF (Resource Description Framework), nie korzystają jednak z możliwo-ści XML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200