Przegląd prasy zagranicznej

Małe jest piękne

Małe jest piękne

Dotychczasowy rozwój elektroniki sprawia między innymi, że coraz mniejsze urządzenia mają coraz większe możliwości. Miniaturyzacja, aby nadal mogła postępować w szybkim tempie, musi przełamać poważną barierę technologiczną - bramę do nanotechnologii - piszą autorzy kilku artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze MIT Technology Review. Konieczne jest operowanie pojedynczymi atomami i cząsteczkami, dzięki czemu możliwy stałby się np. gwałtowny przyrost mocy obliczeniowej komputerów. Autorzy fantastyki naukowej już od dawna snują opowieści, choćby o miniaturowych robotach, unoszonych w ludzkiej krwi i naprawiających uszkodzone komórki i tkanki. Niektórzy kreślą pomysły linii produkcyjnych, gdzie wykorzystanie rzadkich surowców byłoby zaplanowane z dokładnością do pojedynczych atomów.

Od niedawna nanotechnologia nie jest już domeną science fiction i grupki naukowców-zapaleńców, a badania w tym zakresie prowadzą m.in. IBM, Intel, Motorola, Hewlett-Packard i Raytheon. Pojawiły się już narzędzia umożliwiające niezwykle precyzyjne manipulacje pojedynczymi atomami. Jedną z dwóch najważniejszych technologii, nad którymi prowadzone są prace, jest skrajny ultrafiolet (EUV). Redukcja długości fal nawet do 1 nanometra pozwala już teraz tworzyć prototypowe konstrukcje wielkości kilkudziesięciu nanometrów na warstwie materiału-fotorezystora, potrzeba jednak zestawu niezwykle dokładnych luster, koncentrujących fale świetlne.

Druga, będąca w fazie opracowywania technologia, zwana przez autorów "Skalpelem", wykorzystuje w produkcji nanourządzeń strumień elektronów. Wszystko wskazuje na to, że badania obejmą także inne zastosowania nanotechnologii, co sugeruje olbrzymią konkurencję na tym rynku. Na razie nawet giganci muszą współpracować, by dzielić koszty niezbyt jeszcze zaawansowanych prac nad nanotechnologią. Od pomysłu do stworzenia układów, które można zaoferować na rynku, jest wciąż daleko - mówi przedstawiciel Intela. Na fabrykę produkującą mikroskopijne układy trzeba by wydać wcale nie mikroskopijną kwotę, tj. ok. 3 mld USD.

Niewykluczone że nie wszystkie nasze entuzjastycznie wyrażane nadzieje, związane z nanotechnologią, znajdą potwierdzenie w praktyce. Nadchodzi czas weryfikacji oczekiwań - twierdzą autorzy artykułów.

Technology Review, marzec-kwiecień 1999 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200