Pospolite ruszenie

Rada Informatyki zakończy w ciągu tygodnia opracowywanie "Narodowego planu działania w sprawie Problemu Roku 2000". Nie wiadomo, czy zostanie on podany do publicznej wiadomości.

Rada Informatyki zakończy w ciągu tygodnia opracowywanie "Narodowego planu działania w sprawie Problemu Roku 2000". Nie wiadomo, czy zostanie on podany do publicznej wiadomości.

Zgodnie z informacjami przedstawicieli Rady Informatyki, dokument, w którym Rada przedstawi plan działania dotyczący rozwiązania problemu roku 2000, miał być przygotowany do końca ubiegłego tygodnia. Teraz zostanie on zaprezentowany Jerzemu Buzkowi, premierowi Rady Ministrów, do którego jest skierowany. W ciągu najbliższego tygodnia dokument "Narodowy plan działania w sprawie Problemu Roku 2000" powinien osiągnąć ostateczny kształt. Nie wiadomo jednak, czy i w jakiej formie podany zostanie do publicznej wiadomości. Na razie przeznaczony jest wyłącznie do użytku wewnętrznego przedstawicieli administracji centralnej i rządu.

Dokument ma zawierać ocenę aktualnego stanu przygotowania ponad 100 instytucji i przedsiębiorstw kluczowych dla polskiej gospodarki, do których w lutym br. wysłano ankiety z prośbą o określenie stanu i kosztów związanych z ich przygotowaniami. Określi również zasady działania i strukturę komórek odpowiedzialnych w administracji centralnej za eliminację zagrożeń związanych z rokiem 2000 i opracowanie planów awaryjnych.

Podane w nim zostaną również koszty, jakie należy ponieść do końca roku w związku z dostosowaniem systemów informatycznych do prawidłowego, czterocyfrowego zapisu daty. W samej administracji szacowano je na ok. 230 mln zł. Według przedstawicieli Głównego Urzędu Statystycznego, wydatki związane z problemem roku 2000 spowodowały wstrzymanie w tym roku innych inwestycji informatycznych, nawet uznawanych do tej pory za priorytetowe.

Raport Rady Informatyki ma również zawierać plany awaryjne oraz projekt powołania sztabów antykryzysowych na wypadek awarii systemów komputerowych w związku ze złą interpretacją przez nie daty 1 stycznia 2000 r.

Urząd Zamówień Publicznych zgodził się na skrócenie procedur przetargowych dotyczących zakupu sprzętu i oprogramowania, związanych z projektami rozwiązania problemu roku 2000. Przyspieszeniu mają ulec terminy składania ofert i weryfikacji wniosków dostawców.

Na kolejnym, czwartym już spotkaniu Rady Informatyki, które odbędzie się w drugi piątek kwietnia, opracowany zostanie plan jej działania na najbliższy rok. W najbliższych tygodniach zostanie również powołany rzecznik ds. problemu roku 2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200