Zarządca sieciowego folwarku

SMS 2.0 pozwala zarządzać stacjami z Windows 98 i ma ułatwić wdrażanie Windows 2000.

SMS 2.0 pozwala zarządzać stacjami z Windows 98 i ma ułatwić wdrażanie Windows 2000.

Najważniejszymi nowościami pakietu Microsoft Systems Management Server (SMS) 2.0 są: integracja narzędzi do diagnozowania problemu roku 2000, obsługa architektury WBEM, przystosowanie do współpracy ze stacjami Windows 98 oraz Windows 2000 i pełna automatyzacja procedury instalacyjnej bazy danych SQL Server wymaganej do pracy tego produktu. SMS 2.0, znacznie przekraczający możliwościami swojego poprzednika, jest jednak przeznaczony wyłącznie dla użytkowników systemów Microsoftu. Producent nie zrobił praktycznie nic, by uczynić z niego konkurencję dla takich pakietów, jak Tivoli Enterprise czy Unicenter TNG.

Zgodny z WBEM

SMS 2.0, podobnie jak poprzednia wersja, koncentruje się na inwentaryzacji zasobów sprzętowych i programowych, zarządzaniu aplikacjami pracującymi w sieci oraz realizacji podstawowych funkcji monitorowania pracy sieci. Podstawową zaletą pakietu jest jego rozproszona architektura, umożliwiająca zbudowanie systemu zarządzania Windows nawet w dużych korporacjach.

Jedną z największych nowości pakietu jest implementacja technologii WBEM (Web-Based Enterprise Management). Microsoft obsługuje WBEM poprzez mechanizmy WMI (Windows Management Instrumentation), które zawarto już w Windows 98 i NT 4.0 (instalowane są one wraz z czwartym zestawem poprawek Service Pack 4). Obsługa WMI znajdzie się też w Windows 2000. Zarządzanie platformami, które nie obsługują mechanizmów WMI (takimi jak Windows 95 i NT), realizowane jest poprzez instalację na nich oprogramowania klienckiego systemu SMS 2.0. Podobnie jak konkurencyjne rozwiązanie Novell ZENworks, SMS 2.0 nie może zarządzać innymi niż Windows systemami operacyjnymi.

Ogólna automatyzacja

Podstawową zaletą SMS 2.0 jest automatyzacja większości z wykonywanych zadań. Po ustanowieniu nowego serwera dystrybucyjnego (z niego wykonywane są zdalne instalacje oprogramowania klienckiego i aplikacji na stacjach roboczych) SMS automatycznie kopiuje na niego wszystkie pliki instalacyjne, nadaje odpowiednie prawa dostępu i modyfikuje skrypty logowania użytkowników. Jedynym problemem podczas tego procesu może być jego czas trwania. Czasami automatyczne konfigurowanie docelowego serwera może trwać kilka godzin i często przez cały ten czas obciążenie procesora tej maszyny wynosi 100%. Toteż wskazane jest, by takie zadania system SMS wykonywał nocą, gdy sieć jest mniej obciążona.

W SMS 2.0 znacznie usprawniono proces przygotowywania pakietów dystrybucyjnych - specjalnie przygotowanych do przesyłania za pomocą SMS wersji instalacyjnych aplikacji. Za proces ten odpowiada komponent SMS Installer, który m.in. eliminuje potrzebę przygotowywania przez administratora złożonych skryptów instalacyjnych. Ponadto może on zdalnie usunąć aplikację z docelowego komputera, wtedy gdy nie jest już ona potrzebna lub taka dyspozycja zostanie wydana przez administratora.

Inną istotną nowością pakietu jest komponent weryfikujący zgodność oprogramowania i komputerów pracujących w sieci z rokiem 2000. Niestety, SMS 2.0 sprawdza wyłącznie produkty Microsoftu. Rozszerzenie tego na aplikacje innych producentów wymusza na administratorze samodzielne uzupełnianie bazy produktów diagnozowanych przez SMS 2.0.

SMS 2.0 pozwala także realizować funkcjonalność niedostępną dotychczas w tym pakiecie, a zwłaszcza monitorowanie pracy serwerów Windows NT. HealthMon śledzi najważniejsze parametry charakteryzujące przebieg pracy serwerów NT i tworzy na ich podstawie statystyki dotyczące wydajności w różnym okresie.

Róża z dużym kolcem

Podstawową wadą SMS 2.0 jest jego konsola administracyjna. Microsoft zdecydował się umieścić ją w ramach konsoli MMC, wykorzystywanej coraz częściej jako podstawowy interfejs administracyjny dla jej produktów. Niestety, po raz kolejny firma udowodniła, że nie może dostarczyć poprawnie działających rozszerzeń (snap-in) tej konsoli. Użytkownik wielokrotnie musi czekać, aż konsola MMC odświeży wyświetlane informacje lub wykona zlecone zadanie. Ponadto w przypadku niektórych obiektów możliwe jest stworzenie nowej konfiguracji lub jej usunięcie, ale nie ma możliwości zmodyfikowania istniejącej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200