Przybysz z południa

Krakowska firma Varias SA specjalizuje się we wdrożeniach aplikacji SAP R/3. Szkoli też konsultantów, głównie absolwentów uczelni ekonomicznych.

Krakowska firma Varias SA specjalizuje się we wdrożeniach aplikacji SAP R/3. Szkoli też konsultantów, głównie absolwentów uczelni ekonomicznych.

Na polskim rynku są już integratorzy wywodzący się zza naszych południowych granic. Obok czeskiej firmy Init, obecnej już w Polsce od dłuższego czasu, w kwietniu ub.r. pojawił się Varias, działający dotąd wyłącznie na rynkach słowackim i czeskim. W Polsce założona została spółka Varias SA, zależna w 100% od firmy-matki z terenu byłej Czechosłowacji.

Od początku działalności Varias specjalizuje się we wdrożeniach systemu SAP R/3. Był partnerem SAP AG przy lokalizacji słowackiej wersji oprogramowania. Wszystko, co firma oferuje klientom, jest bezpośrednio lub pośrednio związane z oprogramowaniem tworzonym przez niemieckiego partnera. Varias współpracuje także z koncernem z Walldorf przy polonizacji wersji 4.5.

"W Czechach i na Słowacji nasycenie rynku systemami wspomagania zarządzania ERP jest znacznie większe niż na rynku polskim, co zadecydowało o naszym wejściu do Polski" - mówi Waldemar Bar, dyrektor Varias SA. Decyzję o rozszerzeniu działalności na Polskę podjęto pod koniec 1997 r.

Podstawą polityki personalnej firmy jest kształcenie konsultantów we własnym zakresie. Dotąd Varias zatrudnia wyłącznie absolwentów uczelni ekonomicznych, których przygotowuje do uczestnictwa we wdrożeniach R/3. To proces bardzo czasochłonny, wymagający również zaangażowania znacznych funduszy. Inwestycje w różnego typu szkolenia dla pracowników stanowią ok. 50% kosztów firmy. Zanim polski Varias wyszkoli odpowiednią liczbę konsultantów, przy prowadzonych implementacjach będzie wspierał się specjalistami z Czech i Słowacji. Obecnie wśród 13 pracowników firmy jest 8 konsultantów. Liczba ta w ciągu najbliższych 2 lat ma wzrosnąć do ok. 30. Upłyną co najmniej dwa, a być może nawet trzy lata, zanim inwestycja w przeszkolenie personelu zwróci się firmie.

"Niektórzy partnerzy SAP Polska nie prowadzą samodzielnych wdrożeń, a jedynie wspierają w nich SAP. Varias zamierza przeprowadzać projekty wdrożeniowe od początku do końca we własnym zakresie" - mówi Waldemar Bar.

Pierwsze polskie wdrożenie przeszło już przez etap instalacji modułów finansowych. Podpisania drugiego kontraktu przedstawiciele firmy oczekują w ciągu miesiąca.

W tym roku polski oddział Varias zamierza osiągnąć przychody w wysokości 1,4 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200