XML - nowe ''życie'' obiektów

Coraz częściej słychać opinie, że tylko ścisła integracja możliwości obsługi dokumentów XML może "tchnąć" nowe życie w obiektowe bazy danych.

Coraz częściej słychać opinie, że tylko ścisła integracja możliwości obsługi dokumentów XML może "tchnąć" nowe życie w obiektowe bazy danych.

W miarę jak eXtensible Markup Language (XML) zdobywa coraz większą popularność w sieci WWW, specjaliści nie dyskutują już, czy należy implementować XML, ale raczej zastanawiają się, gdzie powinno się przechowywać dane z dokumentów XML.

Firma Object Design, wprowadzając na rynek w listopadzie ub.r. eXcelon (nr 2 CW z 11.01.1999 r.) - pierwszy serwer dokumentów XML, zademonstrowała, że jeśli dane XML przechowuje się w lokalnej pamięciowej składnicy dokumentów (cache pamięciowy), to można łatwiej nimi operować niż w przypadku przechowywania ich w relacyjnej bazie danych. EXcelon - korzystający z technologii obiektowych baz danych Object Store - pozwala na integrowanie danych z dawnych aplikacji, relacyj-nych baz danych i dokumentów tekstowych oraz przekazywanie ich w postaci dokumentów XML, skąd można je łatwo pobierać do różnych systemów i aplikacji.

Dane z wcześniejszych aplikacji pobrane do dokumentów XML nie ulegają zmianie, ale - aby były stale dostępne i można nimi było łatwo operować - warto je przechowywać w formie XML. Przechowując dokumenty XML w relacyjnej bazie danych, traci się rozszerzalność i elastyczność dokumentu XML oraz przenośność danych. Aby więc w pełni wykorzystać cechy XML, trzeba posługiwać się specjalizowaną składnicą dokumentów XML.

Uważa się, że serwery danych XML nadadzą nowe "życie" obiektowym bazom danych. Najwięksi producenci obiektowych baz danych już opracowali specjalizowane serwery XML (eXcelon firmy Object Design) lub planują to w najbliższej przyszłości (Userland Soft-ware, Versant i Computer Associates).

XML wszędzie

Producenci relacyjnych systemów zarządzania bazami danych nie traktują XML jako panaceum. Oracle uważa, że największe korzyści z XML osiągnie się poprzez użycie tej technologii do rozpowszechniania w Internecie danych z baz relacyjnych i hurtowni danych.

Odmienną opinię wyraża Dave Winer, prezes Userland Software - producenta baz obiektowych. "XML powinien być wszędzie! Każda baza danych powinna móc importować i eksportować teksty w formacie XML. To samo dotyczy każdego języka skryptowego i każdego języka programowania. Taki jest cel XML: przełamywać bariery i umożliwić wymianę danych między wszystkimi rodzajami programów" - twierdzi Dave Winer.

Tim Bray, współautor specyfikacji XML, mający wieloletnie doświadczenie w posługiwaniu się dokumentami w formacie SGML (Standard Generalized Markup Language), jest zdania, że nie kwalifikują się one do przechowywania w relacyjnych bazach danych. Natomiast jest to mniejszy problem w świecie XML, gdyż język ten został pomyślany, tak aby umożliwić wymianę danych tabelarycznych, zamówień czy faktur mających dobrze określoną strukturę. Istnieje jednak wiele typowo tekstowych dokumentów XML, nie kwalifikujących się do przechowywania w bazie danych.

Jeżeli więc wykluczy się relacyjne bazy danych jako składnicę dokumentów XML, pojawia się pytanie, co pozostaje. Tim Bray uważa, że twórcy obiektowych baz danych nie znalazłszy sensownych zastosowań biznesowych swoich produktów, usiłują wykazać, iż bazy te najlepiej sprawdzają się w przechowywaniu XML. Można zbudować efektowne repozytoria XML, korzystając z baz obiektowych, ale nie jest pewne czy są one dostatecznie skalowalne i solidne.

Wydaje się również, że dobrą składnicą dokumentów XML mogą być hierarchiczne bazy danych, które pojawiły się pod koniec lat 60. i nadal dobrze służą do przechowywania ogromnych zasobów danych transakcyjnych.

Nietrwałe dokumenty

Zastosowanie dokumentów XML zależy od aplikacji. W przypadku aplikacji typu ERP można użyć dokumentów XML do dostarczania informacji dostawcom, klientom i partnerom. Nie trzeba wtedy zajmować się sposobem ich zapamiętywania: są to dokumenty nietrwałe, istniejące tylko przez taki czas, jaki jest potrzebny do wykonania pełnego cyklu wykorzystania w sieci. Jedna strona je tworzy, inna wykorzystuje, po czym ulegają zniszczeniu.

Do takiego krótkotrwałego przechowywania dokumentów XML w sieci służy serwer eXcelon, który może, ale nie musi, zapisywać dokumenty XML na dysk.

Natomiast firma Oracle twierdzi, że jedyny przypadek, kiedy warto przechowywać dłużej dokumenty XML na oddzielnym serwerze, to witryna Web, w której tysiące użytkowników sięga do tego samego dokumentu. Lokalna składnica dokumentów XML odciąża bazę danych od tworzenia ich na nowo. W nowej bazie danych Oracle8i firma wbudowała generator stron XML, zapewniający dynamiczną możliwość dostarczania dokumentów XML.

Wiele problemów, wiele rozwiązań

XML pozwala rozwiązywać wiele problemów, ale nie oznacza to, że musi istnieć jedno standardowe rozwiązanie. Można oczekiwać, iż przyjmą się zarówno lokalne składnice dokumentów XML w postaci oddzielnej warstwy programowej, jak i metody dynamicznego ich tworzenia przez serwer relacyjnej bazy danych.

XML to również efektywna metoda przesyłania obiektów między aplikacjami i systemami obiektowymi. Z tego powodu niektórzy specjaliści uważają, że wkrótce nastąpi ścisłe połączenie technologii obiektowych baz danych z technologią XML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200