Do wyboru, do koloru

Na rynku wkrótce pojawią się liczne, stosunkowo tanie modele PC z procesorem Pentium III.

Na rynku wkrótce pojawią się liczne, stosunkowo tanie modele PC z procesorem Pentium III.

Wraz z premierą procesora Pentium III producenci komputerów zaprezentowali nowe modele PC wyposażone w ten układ. Dotyczy to nie tylko dużych i znanych firm, lecz także mniejszych, które działają lokalnie. W Polsce pierwszej prezentacji Pentium III również towarzyszyła wystawa komputerów. Było ich znacznie więcej niż podczas wcześniejszych tego typu pokazów. Oprócz obecnych na polskim rynku światowych producentów komputery z Pen-tium III zaprezentowały m.in. Optimus, JTT Computer, NTT Systems, STGroup, Vobis i DTK.

W rzeczywistości każda firma, nie tylko duża i mająca umowy z Intelem, mogła zaprezentować komputer z Pentium III. Wiadomo bowiem, że Intel co najmniej z kilkutygodniowym wyprzedzeniem rozpoczął dostawy procesorów dla dystrybutorów i układy te pojawiły się na rynku dużo wcześniej przed ich oficjalną premierą.

Ile kosztują komputery z Pentium III?

Trzeba przyznać, że jak na premierowe modele wyposażone w intelowskie procesory o najwyższej wydajności, ceny komputerów z Pentium III są wyjątkowo niskie. Najtańsze z nich kosztują mniej niż 7 tys. zł netto. Przedstawiciele Intela podkreślają, że po raz pierwszy w historii procesorów komputery PC, wyposażone w układy nowej generacji, kosztują w momencie premiery mniej niż 2 tys. USD. Należy jednak pamiętać, że czas ich "życia" również skrócił się zasadniczo.

Choć wysoka wydajność i atrakcyjne ceny komputerów PC wyposażonych w Pentium III są bezdyskusyjne, to najlepszym uzasadnieniem zakupu nowego sprzętu jest bliski koniec istnienia rodziny Pentium II. Najprawdopodobniej już w II połowie tego roku Intel zacznie wycofywać się z produkcji tych układów, zastępując je procesorami nowej generacji, choć architektura Pentium II będzie wykorzystywana w dalej rozwijanej rodzinie Celeron. Prognoza taka dotyczy zarówno Pentium II dla komputerów stacjonarnych, jak i notebooków.

Wydajność to nie tylko procesor

Pewną barierą transformacji do Pentium III może być opóźnienie wprowadzenia zestawów układów wspomagających (chipset) 820 - Camino specjalnie zaprojektowanych do współpracy z tym procesorem. Miały one być dostępne w połowie tego roku, a według najnowszych informacji pojawią się dopiero pod koniec III kwartału.

Opóźnienie to wywołuje niepewność wśród użytkowników planujących zakupy sprzętu. Komputery PC z nowymi procesorami są niewątpliwie przeznaczone dla odbiorców wymagających wysokiej wydajności, a ta zależy nie tylko od procesora, lecz także innych elementów architektury. Właś-nie zestawy układów Camino miały istotnie zwiększyć możliwości komputerów dzięki obsłudze szybkich pamięci Rambus DRAM i 133 MHz szyny systemowej.

Jeśli wysoka wydajność przetwarzania nie jest parametrem kluczowym, można rozważyć zakup względnie taniego sprzętu z procesorem Celeron. Należy jednak pamiętać, że nie jest on wyposażony w rozszerzony zestaw instrukcji KNI, które najprawdopodobniej zostaną wprowadzone do tych układów dopiero pod koniec tego roku. Choć obecnie nie ma to jeszcze dużego znaczenia dla użytkowników korporacyjnych, wkrótce może być istotną zaletą przede wszystkim dla osób intensywnie korzystających z Internetu (lub rozległych intranetów). Możliwość wykorzystania dużej mocy przetwarzania i instrukcji KNI do znacznego przyspieszenia dostępu do informacji w Internecie jest najbardziej podkreślaną przez Intela cechą Pentium III. Należy jednak pamiętać, że do wykorzystania pełnych możliwości procesora niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie, również w przypadku stron WWW.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200