Pół kroku z przodu

Malkom zamierza kontynuować działalność na rynku dużych systemów teletransmisyjnych, gdyż - według firmy - nie ma na nim wielkiej konkurencji

Malkom zamierza kontynuować działalność na rynku dużych systemów teletransmisyjnych, gdyż - według firmy - nie ma na nim wielkiej konkurencji.

Warszawski Malkom powstał pod koniec 1989 r. Oprócz instalacji systemu Unix na PC zajął się rozwojem własnego oprogramowania biurowego QR, działającego pod kontrolą systemu SCO Unix, a później również DOS i Windows.

Rządowe początki

Oprogramowanie biurowe pakietu QR m.in. QR Tekst, QR Plan czy QR Mail, znalazło zastosowanie w instytucjach rządowych, policji, służbach meteorologicznych, zakładach energetycznych i Zarządzie Lasów Państwowych. "Obecnie nadal sprzedajemy oprogramowanie QR na platformy Unix i Windows. Jego znaczenie jako pakietu biurowego spadło, gdyż nie byliśmy w stanie wytrzymać konkurencji z Microsoftem. Stworzone oprogramowanie stało się bazą do opracowania specjalizowanych aplikacji obsługujących wymianę informacji w sieci komputerowej" - mówi Zbigniew Malicki, prezes Malkomu.

W roku 1994 Malkom zdecydował się na wykorzystywanie serwerów Hewlett-Packard i systemu HP-UX, tworząc własne oprogramowanie klienta poczty HP OpenMail. "Opanowaliśmy technologię ekranu i klienta pocztowego. Był to punkt wyjścia do tworzenia specjalizowanych zastosowań systemu poczty elektronicznej" - mówi Zbigniew Malicki. Malkom wykonał system dystrybucji map synoptycznych, informacji o sytuacji hydrologicznej i prognoz meteorologicznych dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, automatycznie aktualizowanych i udostępnianych na serwerze WWW.

Niedawno stworzono również system informacji graficznej dla policji. Za pomocą tego systemu dystrybuowane są graficzne odwzorowania różnych obiektów, m.in. zdjęcia osób zaginionych, nie zidentyfikowanych i poszukiwanych przestępców wraz z dołączonymi informacjami o nich. W system wbudowano mechanizmy umożliwiające automatyczne porównywanie cech obiektów i poszukiwanie zależności, a także autoryzację dostępu do poszczególnych danych.

Ograniczona konkurencja

"W dobie sieci intra- i internetowych większość firm używa popularnych przeglądarek WWW, które nie zawsze umożliwiają optymalne korzystanie z informacji tekstowej i graficznej przekazywanej przez sieć. Rozwiązaniem problemu słabych łączy są specjalizowane zastosowania poczty elektronicznej i serwerów WWW" - stwierdza Zbigniew Malicki.

Malkom zamierza kontynuować dotychczasową działalność na rynku systemów teletransmisji, prowadząc projekty uwzględniające zarówno konfigurację dużych serwerów i budowę sieci rozległych, jak i autorskie oprogramowanie wspierające zarządzanie bazami danych, przepływem informacji i rozwiązaniami typu firewall.

Zdaniem prezesa Malkomu, firma działa w obszarze niewielkiej konkurencji, a jej rozwiązania są na tyle zaawansowane i poszukiwane, że zbędne są jakiekolwiek działania marketingowe. "Klienci, którzy wiedzą, czego chcą, sami się zgłaszają do nas" - konkluduje Zbigniew Malicki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200