Finanse zinformatyzowane

Comp Rzeszów SA zamierza rozwijać systemy informatyczne dla banków uniwersalnych i hipotecznych oraz systemy bankowości elektronicznej.

Comp Rzeszów SA zamierza rozwijać systemy informatyczne dla banków uniwersalnych i hipotecznych oraz systemy bankowości elektronicznej.

Od momentu powstania Comp Rzeszów zajmował się tworzeniem i wdrażaniem kompleksowych rozwiązań informatycznych dla banków. Stanowią one 90% jego klientów. Firma ma znaczący udział zwłaszcza w rynku oprogramowania dla banków małej i średniej wielkości (fundusze własne do 100 mln zł) oraz banków spółdzielczych.

"Chcemy wejść na rynek największych banków polskich i zagranicznych. Przeszkodą jest jednak ich brak wiary w produkt polskiej firmy. Dokonaliśmy wdrożenia naszego systemu bankowego w 30 jednostkach oddziałowych Banku Ochrony Środowiska. Świadczy to o naszym przygotowaniu do realizacji takich projektów" - mówi Adam Góral, dyrektor generalny Comp Rzeszów SA.

"Koncentracja naszej działalności na bankach nie była przypadkowa. Wydaje się, że właśnie ten sektor jako pierwszy zrozumiał rolę, jaką informatyka ma do odegrania w zarządzaniu. Doświadczenia zdobyte w tej dziedzinie wykorzystujemy również w tworzeniu rozwiązań dla przedsiębiorstw, zwłaszcza systemów wspomagania decyzji opartych na hurtowniach danych" - twierdzi Adam Góral.

Sztandarowym produktem Comp Rzeszów jest system def2000, przeznaczony dla wielooddziałowych banków uniwersalnych i obejmujący wszystkie sfery ich działania. W jego skład wchodzą m.in. System dla Centrali Banku, obejmujący Księgę Główną Centrali, moduł Back Office (obsługa portfela papierów wartościowych banku i klienta) i moduł Trade Finance. System zawiera również hurtownię danych stanowiącą podstawę systemów raportowania wewnętrznego, systemy oddziałowe, pocztę elektroniczną i systemy bankowości elektronicznej (home banking i teleserwis).

Początkowo Comp Rzeszów tworzył system def za pomocą C++ i Btrieve. Jego nową wersję, def2000, zbudowano na bazie narzędzia Oracle'a i ta technologia będzie stanowić podstawę dalszego rozwoju aplikacji. "Współpraca z tym producentem jest dla nas bardzo ważna. Oracle gwarantuje nam bezpieczeństwo i nowoczes-ność narzędzi, a także tworzonych systemów. Nie fascynujemy się jednak narzędziami informatycznymi. Kluczem do sukcesu jest wiedza o banku i umiejętność stworzenia jego modelu biznesowego" - stwierdza Adam Góral.

Comp Rzeszów jest również autorem systemu Cheops, przeznaczonego dla banków hipotecznych i stworzonego na potrzeby Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny. "W stosunku do systemu przeznaczonego dla banku uniwersalnego, Cheops ma bardziej rozbudowane systemy zarządzania kredytami i obsługą klienta" - mówi Adam Góral. Zdaniem Comp Rzeszów, banki hipoteczne mają w Polsce duże możliwości rozwoju ze względu na korzystne prognozy sytuacji na rynku budownictwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200