Testy milenijne

Mamy jeszcze trochę czasu, by przed nowym rokiem sprawdzić pracę komputerów PC. Dysponujemy wieloma ogólnodostępnymi, prostymi w obsłudze i popularnymi programami sprawdzającymi sprzęt i aplikacje pod kątem ich zgodności z rokiem 2000.

Mamy jeszcze trochę czasu, by przed nowym rokiem sprawdzić pracę komputerów PC. Dysponujemy wieloma ogólnodostępnymi, prostymi w obsłudze i popularnymi programami sprawdzającymi sprzęt i aplikacje pod kątem ich zgodności z rokiem 2000.

Nieco bardziej złożoną czynnością jest sprawdzenie zasobów sieciowych w większych instalacjach - tam potrzebne są bardziej rozbudowane i kosztowne programy, które po automatycznej inwentaryzacji zasobów testują sprzęt i sprawdzają system operacyjny, aplikacje, biblioteki aplikacji, dane itp. Na takie sprawdzanie może już być naprawdę mało czasu.

Typowy sprzętowy program Y2K wykonuje kilka testów - w tym przejście z zegarem BIOS i RTC przez rok 2000 oraz reakcję systemu komputerowego na daty w latach przestępnych po roku 2000. Po wykonaniu testów, w przypadku niezgodności jego wyniku z kryterium Y2K, zostaje wyświetlona informacja o tym, czy zainstalowany w komputerze BIOS należy wymienić, czy tylko naprawić. Przykładowe programy testujące sprzęt to: AMI 2000, BV 2000, Ymark 2000 i BIOSTest.

Producent popularnych układów BIOS - firma American Megatrends Inc. (AMI) - oferuje oprogramowanie diagnostyczne klasy Y2K dla BIOS-u i rozwiązania sprzętowe dla tych, których komputery PC nie spełniają wymagań związanych ze zmianą daty na rok 2000 (jest to rozszerzenie BIOS-u na karcie AMI Year 2000 BIOS Enabler Card wkładanej w gniazdo ISA na płycie systemowej). Aby się dowiedzieć czy karta jest potrzebna, AMI oferuje prosty w obsłudze program AMI 2000.

Firma BindView Development, producent wielu rozwiązań z dziedziny zarządzania zasobami sieciowymi i systemów zabezpieczenia danych, oferuje program BV 2000, który poddaje próbom związanym z początkiem roku 2000 BIOS i RTC. Program może pracować pod kontrolą DOS i Windows 95, a do testowania komputerów z systemem operacyjnym OS/2, Windows NT czy innych jest zalecane korzystanie z dyskietki systemowej.

Ymark 2000 firmy NSTL (National Software Testing Laboratories) jest jednym z popularniejszych programów do badania BIOS-u komputerów pod kątem zgodności ich pracy w roku 2000. Jest to jeden z elementów większego programu narzędziowego NSTL, również o nazwie Ymark 2000. Program jest rutynowo stosowany przez tak znane firmy komputerowe, jak Dell czy Compaq. Można go ściągnąć z sieci bez dodatkowych opłat.

Produktem krajowym jest BIOSTest 2.0 - oferowany przez ZETO z Tarnowa. Program sprawdza wszystkie opisane zagrożenia, a także testuje czy komputer ma buforowany BIOS (na okoliczność wystąpienia tzw. efektu Croucha - Echlina, znanego także jako Time Dilation lub TD). Użytkownik krajowy może skorzystać z semi-okienkowego interfejsu w kolorze z napisami w rodzimym języku.

W sieci trudniej

Sprzętowy efekt problemu roku 2000 to początek kłopotów. Szacuje się, że tego typu problemy stanowią zaledwie mały odsetek wszystkich awarii, jakie mogą w nowym roku dotknąć użytkowników komputerów PC. Znacznie bardziej dotkliwe będą kłopoty związane z nie dostosowanymi systemami operacyjnymi i programami użytkowymi.

Na rynku jest dostępnych wiele bardziej rozbudowanych narzędzi, które pomagają w sprawdzaniu zgodności pracy komputerów (sprzętu i oprogramowania) w sieci. Typowy program Y2K z tej grupy (np. WRQ Express 2000) automatycznie rozpoznaje konfigurację używanych komputerów, sprawdza używane układy BIOS, zajmuje się inwentaryzacją wszystkich aplikacji i programów w sieci. Lista stosowanych w przedsiębiorstwie programów jest następnie porównywana z wykazem opracowanym przez twórców narzędzi (taka baza danych liczy zwykle tysiące aktualizowanych co pewien czas pozycji). W wyniku tych działań powstaje lista tylko tych aplikacji i programów, które należy w szybkim terminie sprawdzić pod kątem zgodności z kryterium Y2K - np. wysyłając do ich twórców odpowiednie zapytania (sposób zapisu dat, narzędzia wykorzystane do tworzenia programu).

Jeszcze bardziej rozbudowane programy Y2K (np. Norton 2000, Check 2000) skanują treść plików zawierających daty (pliki baz danych, arkuszy kalkulacyjnych, makrowyrażeń), zgłaszając konieczność dokonania zmian. Można także skorzystać z możliwości budowania różnorodnych raportów i filtrowania raportowanych informacji (np. poprzez ustalenie priorytetów zależnie od tego, które z programów pracują w najbardziej newralgicznych miejscach systemu i jak często są używane). Koszty związane z nabyciem licencji na korzystanie z takich programów mogą przekraczać kilkadziesiąt dolarów na jedno stanowisko pracy.

Ostatecznie administrator systemu sieciowego otrzymuje wykaz sprzętu komputerowego, który trzeba dostosować do Y2K, i listę programów do sprawdzenia.

Na rynku jest coraz więcej programów Y2K, badających sprzęt i oprogramowanie w dużych instalacjach sieciowych (lista jest dostępna pod adresem http://www.year2000.com).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200