Zarządzanie - rocznik 1999

Podział pakietów ERP na niezależne części, wprowadzanie modułów logistycznych i wsparcie dla systemu Windows NT to najważniejsze zmiany w najnowszych wersjach systemów wspomagania zarządzania.

Podział pakietów ERP na niezależne części, wprowadzanie modułów logistycznych i wsparcie dla systemu Windows NT to najważniejsze zmiany w najnowszych wersjach systemów wspomagania zarządzania.

Oferowane na polskim rynku systemy wspomagające zarządzanie rozwijają się w kilku kierunkach, ale ogólne trendy są wyraźnie widoczne. Wciąż przybywa funkcji. Niektórzy producenci oferują rozwiązania branżowe, obsługujące procesy specyficzne dla różnych rodzajów działalności przedsiębiorstw. Odzwierciedlenie ich jest zwykle bardzo utrudnione, jeśli nie niemożliwe, w standardowych konfiguracjach systemów.

Rynek klienta wymusza na twórcach systemu stałą innowacyjność, wzrost dostępnych funkcji, a także oferowanie poszczególnych modułów, jako osobnych aplikacji. Coraz wyraźniejszy staje się podział systemów na komponenty, różne jest jednak pojmowanie tego podziału. System dzielony jest na większe lub mniejsze części, toteż każda z nich jest odpowiednio bardziej lub mniej samodzielna. W ten sposób producenci systemów zintegrowanych próbują zaspokoić wymagania klientów, których potrzeby informatyczne nie wykraczają poza np. oprogramowanie finansowe i którzy nie chcą kupować całego systemu. Klienci mają możliwość wyboru potrzebnych im modułów i "złożenia" własnego systemu.

Stopniowo zapełniana jest specyficzna dla polskiego rynku luka w wielu systemach zintegrowanych, polegająca na braku modułów kadrowych, przystosowanych do krajowych przepisów. Czasami, jak w przypadku Baana, poprzez współpracę z polskimi partnerami.

Logistyka przede wszystkim

Najbardziej dynamicznie, nie tylko u nas, rozwijają się jednak elementy logistyczne, częściowo wydzielane przez producentów na zewnątrz systemów ERP. Szybka kariera komponentów logistycznych jest z jednej strony związana ze znaczącym wzrostem zainteresowania tą dziedziną i powstaniem zintegrowanych łańcuchów dostaw oraz procedur obsługi klienta.

Z drugiej, coraz szerzej wykorzystywane są nowe technologie komunikacji - Internet, sieci intranet i ekstranet, a także urządzenia przenośne. W funkcjonalnej architekturze systemów widać różnicę między tradycyjnie pojmowaną logistyką a zarządzaniem łańcuchami dostaw, wykraczającym poza odpowiedzialność jednego przedsiębiorstwa.

ERP otwórz się

Mimo że nowoczesność technologiczna jest w przypadku systemów ERP drugozędna, wykorzystywanie sieci, głównie rozległych, wpłynęło na szersze zastosowanie takich technologii, jak Java czy obiekty COM/DCOM Microsoftu. Moduły niezależnych producentów, nie będące formalnie częścią pakietów ERP, coraz częściej uzupełniają instalacje tych systemów. Konieczny jest więc rozwój interfejsów i narzędzi do ich pisania, stanowiący kolejny trend technologiczny.

Coraz więcej instalacji ERP będzie pracować na platformie Windows NT. Wersje systemów z tego lub ubiegłego roku to często pierwsze próby wyjścia producenta poza tradycyjną platformę unixową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200