Windows NT bliżej NetWare

System plikowy firmy Timpanogas umożliwi Windows NT korzystanie z partycji systemu NetWare.

System plikowy firmy Timpanogas umożliwi Windows NT korzystanie z partycji systemu NetWare.

Timpanogas Research Group (TRG), firma utworzona przez byłych pracowników Novella, zapowiedziała wprowadzenie na rynek pierwszych produktów integrujących systemy sieciowe Microsoftu i Novella. Pierwszym z nich będzie Fenris Installable File System (Fenris IFS), instalowany na Windows NT system plików, umożliwiający serwerom NT dostęp do danych zapisanych na partycjach NetWare. Nieco później firma planuje wprowadzić na rynek usługi katalogowe Thor Network Directory Service, przeznaczone dla Windows NT. W wyniku wyroku sądowego z ub.r. firma zaprzestała rozwijania oprogramowania klastrowego.

NetWare na NT

Fenris IFS, którego premiera rynkowa zapowiadana jest na II kwartał br., ma realizować system plików NetWare (zgodny z wersjami NetWare 3.x, 4.x i 5) na serwerach Windows NT. Rozwiązanie takie ma wzbogacić Windows NT o wydajniejszy system plików, który jest pozytywnie oceniany przez użytkowników NetWare. Rozwiązanie to ma mieć jeszcze jedną zaletę. Jeśli zostanie zastosowane w przypadku serwerów pracujących w sieciach SAN, to ta sama macierz dyskowa z tym samym systemem plików będzie wykorzystywana jednocześnie przez serwery NetWare i Windows NT.

Fenris IFS będzie obsługiwać wszystkie technologie dyskowe dostępne w Net-Ware i umożliwi instalację Windows NT na istniejących już partycjach NetWare. W efekcie pozwoli to wymiennie używać na jednym serwerze dwóch systemów operacyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do wszystkich danych z poziomu Windows NT i NetWare.

Kolejnym produktem TRG, którego premiera rynkowa jest zapowiadana na III kwartał br., mają być usługi katalogowe Thor Network Directory Service. W pełni zgodne z Novell NDS 4.x, w połączeniu z systemem plikowym Fenris IFS, umożliwią one serwerom Windows 2000 emulowanie NDS-u. Dzięki nim każdy serwer Windows 2000 pracujący w sieci będzie widoczny i zarządzany z NDS-u w taki sam sposób, jak serwery NetWare.

Szlaban na klastry

Timpanogas Research Group (wcześniej Wolf Mountain), która pierwotnie miała opracować rozwiązanie klastrowe dla systemu Windows NT, została zmuszona przez sąd stanu Utah do zaprzestania prac nad tym produktem. Trzej założyciele TRG do marca 1997 r. pracowali bowiem w firmie Novell jako inżynierowie odpowiedzialni za rozwijanie projektu WolfMountain - oprogramowania klastrowego dla systemu NetWare.

Po toczącym się ponad pół roku procesie, sąd w lutym ub.r. orzekł, że Jeff Markey, Larry Angus i Darren Major, wykorzystując technologię opracowaną podczas pracy w Novellu, dopuścili się kradzieży własności intelektualnej producenta NetWare. Zakazał im jednocześnie na dziewięć miesięcy rozwijania oprogramowania klastrowego i innych związanych z nim produktów konkurujących z ofertą Novella.

W wyniku sporu z byłymi pracownikami Novellowi nie udało się dotychczas wprowadzić na rynek rozwiązania klastrowego dla nowego systemu - NetWare 5. Dostępny dotychczas pakiet High Availability Server, przeznaczony dla NetWare 4.11, umożliwia łączenie w klaster zaledwie dwóch serwerów, podczas gdy technologia Wolf Mountain prezentowana podczas konferencji BrainShare '97 miała łączyć do 16 serwerów NetWare.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200