Płace razem z Płatnikiem

Na targach kilka firm programistycznych przedstawiło nowe wersje modułów aplikacji kadrowo-płacowych, przystosowanych do reformy systemu ubezpieczeń społecznych.

Na targach kilka firm programistycznych przedstawiło nowe wersje modułów aplikacji kadrowo-płacowych, przystosowanych do reformy systemu ubezpieczeń społecznych.

Podczas Komputer Expo '99 co najmniej na kilkunastu stoiskach targowych prezentowano oprogramowanie wspomagające pracę przedsiębiorstw. Na każdym stoisku z tego typu oprogramowaniem przedstawiciele zapewniali, że wchodzący w skład ich systemu moduł Kadry-Płace współpracuje z Programem Płatnika (PP), rozprowadzanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Ostateczna wersja PP, po wprowadzeniu wielu poprawek (m.in. usunięciu błędów w naliczaniu niektórych typów składek, jak również problemów z pracą pod Windows NT), miała być udostępniona najpóźniej pod koniec ubiegłego tygodnia, czyli z prawie dwutygodniowym opóźnieniem w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi. Taką informację podali nam przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w chwili zamykania numeru (20 stycznia). Jak jednak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, wersja zawierająca poprawnie działający moduł do teletransmisji danych udostępniona będzie dopiero w poniedziałek, 25 stycznia.

Elektroniczny transport

"Dzięki Płatnikowi nie musieliśmy wyposażać modułu kadrowo-płacowego Kali, wchodzącego w skład naszego systemu, w możliwość drukowania deklaracji zgłoszeniowych czy rozliczeniowych ZUS. Kali dostarcza jedynie dane do Płatnika, z którego wypełnione formularze można wydrukować lub zapisać jako pliki i przesłać w formie elektronicznej" - mówił Grzegorz Kasak na stoisku firmy MacroSoft, producenta systemu Skid.

Program Płatnika stał się, zdaniem producentów systemów wspomagających zarządzanie, niezbędnym elementem systemu kadrowo-płacowego. Może wspomagać rozliczanie się pracodawcy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, także w formie elektronicznej. ZUS zapewnia, że od 1 lutego br. będzie możliwe przesyłanie rozliczeń składek (zakodowanych dzięki wykorzystaniu prywatnych i publicznych kluczy szyfrujących) przez Internet. Chęć takiego rozliczania deklaruje już - według ZUS - ok. 30% pracodawców.

Nowe wersje na nowy rok

"W pierwszych dniach stycznia br. dużym ułatwieniem dla użytkowników najnowszej wersji modułu Kali i Programu Płatnika była możliwość automatycznego wypełnienia formularzy zgłoszeniowych ZUS. Zaimportowane z naszego systemu do PP dane wymagały jedynie niewielkiego uzupełnienia. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż ręczne wypełnianie formularzy ZUS" - przekonuje Grzegorz Kasak. Tę wersję modułu Kali udostępniono klientom w połowie stycznia br., tuż przed targami. Program jest gotowy na tzw. ubruttowienie wynagrodzenia pracowników, pozwala na prowadzenie ewidencji należności pracowników do Powszechnych Towarzystw Emerytalnych oraz oblicza składki na ubezpieczenie zdrowotne. Uaktualnienie do najnowszej wersji kosztuje 50% wartości samego programu.

"Oferowany przez nas moduł kadrowo-płacowy WF-Gang umożliwiał współpracę z Programem Płatnikiem do grudnia ub.r. Była to jednak wersja demo. Od 11 stycznia br. oferujemy już wersję handlową. W treść programu wpisaliśmy te kody, których nie wymagała nasza aplikacja kadrowo-płacowa, a których potrzebuje Płatnik. Dzięki temu import danych jest całkowicie zautomatyzowany" - mówił Jarosław Leśniewski z firmy WaPro. Starsze wersje WF-Gang można zaktualizować do wersji dostosowanej do reformy systemu ubezpieczeń za 30% całkowitej ceny modułu.

System przy okazji

Podobnie jak oprogramowanie MacroSoftu czy WaPro, zgodnie z najnowszymi wytycznymi reformy ubezpieczeń zachowują się systemy kadrowo-płacowe innych firm uczestniczących w targach, np. Komtech, Soft-Hard i Solid Consult. Tak przynajmniej deklarują ich przedstawiciele.

Wprowadzenie reformy ubezpieczeń społecznych stało się okazją do opracowania nowych programów kadrowo-płacowych. Nowym produktem na tym dość wyspecjalizowanym rynku jest 32-bitowy program Saturn KP-2000, opracowany przez ZETO Kielce. Program pracuje pod kontrolą Windows 95/98/NT i może korzystać z baz Microsoft SQL Server lub Sybase SQL Anywhere. Prezentowała go warszawska firma K.O.T.

Więcej czasu na przygotowanie odpowiedniego rozwiązania pozostawili sobie twórcy pakietu Symfonia - firma Altkom Matrix. Ich najnowszym dziełem jest zintegrowany z tym systemem program Płace, który razem z już sprzedawanym modułem Kadry będzie w pełni przystosowany do regulacji prawnych nowej reformy ubezpieczeń. Program płacowy będzie jednak oferowany dopiero od marca br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200