Gorące rytmy Gdyni

Wdrażanie systemów zintegrowanych i usługi konsultingowe to przyszłość gdyńskiej Samby - zapowiadają jej przedstawiciele.

Wdrażanie systemów zintegrowanych i usługi konsultingowe to przyszłość gdyńskiej Samby - zapowiadają jej przedstawiciele.

Gdyńska Samba od początku istnienia była zaangażowana w sprowadzanie z zagranicy, montowanie i sprzedaż na polskim rynku sprzętu PC. Działalność ta już w najbliższej przyszłości będzie posiadać marginalny udział w przychodach firmy, która zmienia profil swej działalności. Ze struktur Samby mają się wydzielić spółki zajmujące się sprzedażą sprzętu PC. Firma matka skoncentruje swoją działalność na usługach, w tym dotyczących wdrażania systemów zintegrowanych, a także doradztwa w zakresie strategii wykorzystywania zasobów informatycznych. W dłuższym okresie to właśnie konsulting ma się rozwijać najdynamiczniej.

Niemałą rolę w działalności Samby odgrywa także sprzedaż produktów Microsoftu. Samba ma status Microsoft Solution Provider. Z oprogramowaniem sieciowym amerykańskiego partnera związany jest jeszcze inny typ usług świadczonych przez gdyńską firmę - opracowywanie dedykowanych rozwiązań do obsługi pracy grupowej.

Tu się wdraża

Przychody firmy od kilku lat pozostają na nie zmienionym poziomie, w roku ubiegłym nawet się zmniejszyły. "Tym, co nas cieszy, jest pozytywna zmiana struktury przychodów" - stwierdza Mirosław Serafin, prezes Samby. Firma zamierza w większym stopniu korzy- stać z dużej dynamiki rynku usług informatycznych. Usługi wdrożeniowe będą głównym źródłem przychodów, a podstawowym oferowanym systemem - DyNamics firmy Great Plains Software. Polski oddział tej amerykańskiej firmy powstał na bazie wydzielonej przed kilkoma laty z Samby spółki Bossa. DyNamics pojawił się na polskim rynku pod koniec 1995 r., obecnie, jak mówi Mirosław Serafin, "jest dla firmy produktem strategicznym". Działalność wdrożeniowa nie ogranicza się jednak do jednego pakietu, Samba podpisała kilka umów na instalację innych systemów zintegrowanych dla przedsiębiorstw. Planowana jest w przyszłości ściślejsza współpraca z ich producentami. Zarząd firmy nie chciał jednak powiedzieć z którymi, zasłaniając się tajemnicą handlową.

Profil pracowników Samby zmienia się również pod kątem wdrażania systemów zintegrowanych i szeroko pojętego doradztwa informatycznego. Zmieniło się ok. 20% kadry, a ogólne zatrudnienie zostało zmniejszone z prawie 90 osób na początku 1998 r. do ok. 70 obecnie.

Do macierzystego portu

W minionym roku Samba zakończyła proces konsolidacji. W marcu samodzielne dotąd oddziały w Olsztynie i Bydgoszczy, wraz z filiami w Grudziądzu i Włocławku, zostały połączone z gdyńską centralą. Przy tej okazji zmienił się również zarząd firmy. Prezesem został Mirosław Serafin. Właściciele Samby podjęli już decyzję o pozyskaniu inwestora strategicznego lub finansowego. Prezes firmy uważa jednak, że ewentualny inwestor powinien zapewnić firmie możliwość realizowania własnej strategii rozwoju i swoich pomysłów. Decyzji o wyborze inwestora należy spodziewać się przed końcem tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200